Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Julkaisupelit Top 4

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja moukkunen
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

moukkunen

Active Member
Varmaankin moni miettii niitä pelivaihtoehtoja mitä pitäisi hankkia koneen mukana pukinkonttiin, joten laittakaapa omaa Top 4 listaa peleistä jotka on nyt ennen joulua julkaistu Wii U:lle?
 
Vastaus: Julkaisupelit Top 4

Ei ole oikein kerennyt pelaamaan tarpeeksi että osaisi tehdä top listan. Pukki voisi Wii U:n asennuksen jälkeen ladata indie pelejä eShopista. Trine 2:ta olen kerennyt pelaamaan vasta yhden kentän kokeeksi, mutta pidin PS3 versiosta ja Wii U version pitäisi olla vielä parempi.
 
Vastaus: Julkaisupelit Top 4

1. New Super Mario Bros. U - ei tarjoa ihmeellisiä uudistuksia, mutta selvää Mario-laatua.
2. Rabbids Land - jänizten hauska virtuaalilautapeli, vaikka Wiin vastineissa kuten Boom Streetissä ja Wii Partyssa onkin enemmän sisältöä.
3. Just Dance 4 - Wiikaket + Gamepad-ominaisuudet: JD4:n paras versio. Tosin kappalevalikoima ei ole mielestäni yhtä hyvä kuin edellisissä Just Dance -peleissä.
4. Nano Assault Neo (eShopin latauspeli) - näyttävää twin stick -räiskintää. Toimii myös Wiin Classic Controller Prolla, ja kahden ruudun co-oppina Gamepadin avulla.

Mighty Switch Forcen arvelin olevan hyvä Wii U -peli, mutta se oikeastaan toimii paremmin 3DS:llä. Wii U:n pelilistaus toivottavasti paranee ajan myötä, ja nämäkin pelit voisi korvata suurimmaksi osaksi Wiillä, jolta löytyy New Super Mario Bros. Wii, JD4 (halvempi kuin Wii U -versio), seurapelit kuten Boom Street, Wii Party ja Mario Party 9. Lisäksi Nano Assaultista on tulossa myös 3DS-versio. Eli onhan tässä jonkin verran pelattavaa, mutta edes New SMB U ei ole sellainen pakkohankinta ja killer app, ellei ole laitteesta muutoin kiinnostunut.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Julkaisupelit Top 4

Oma suosikkini on Sonic Racing, tähän asti on ohittanut kiinnostavuudessaan Nintendo Landin ja Zombi U:n, vaikka kelpo peleiltä nekin vaikutti ensikokeilujen perusteella. Sonic Racing ei kylläkään hyödynnä Gamepadia ollenkaan yhtä luovasti kuin nuo toiset kaksi, mutta vaikeapa nopeatempoiseen (multiplattari)peliin on lisätä toisen näytön toimintoja (onhan siinä kartta ja takapeili, mutta mielestäni eivät käytännöllisiä). Ilman töllöä on kyllä tullut otettua kilpailua, hyvin toimii ja korvaa meikäläisellä tarpeen hankkia käsikonsoliajopeli.
 
Vastaus: Julkaisupelit Top 4

1. Batman Arkham City Armored Edition
2. Trine 2 Director's Cut (eShopin latauspeli)
3. Nintendoland on ihan kiva kaksinpelinä mutta yksin tuota ei jaksa
4. Zombi U
 
Ylös Bottom