Connor McDavid veti kyllä henkilökohtaisesti sekä runkosarjan että pudotuspelit aivan suvereeneilla otteilla. Johti joukkoja esimerkillään koko kauden hamaan loppuun saakka. Oilersin runkosarjasijoitus oli muuten tällä kaudella kymmenes. Aika yläkanttiin tiimi siis veti kun pääsi sentään neljän parhaan joukkoon. Tuleva mestari muuten pudotti Oilersin jatkosta konferenssifinaalivaiheessa. Ei Oilers sentään aivan paskasti vetänyt, vai mitä
@Fabre#4?
Onhan näitä esimerkkejä historiastakin. Eli runkosarjassa vedetään piste-/maalipörssissä kärjen tuntumassa ja siltikin Stanley Cup jää saavuttamatta. Esimerkkejä löytyy runsaasti: Marcel Dionne, Peter Stastny, Darryl Sittler, Pat LaFontaine, Jeremy Roenick, Dale Hawerchuk, Mike Gartner, Adam Oates, Pierre Turgeon, Cam Neely, Phil Housley, Paul Kariya, Pavel Bure sekä nykypelaajista vaikkapa Joe Thornton ja Erik Karlsson. Tähän vielä päälle lukuisat huippumaalivahdit. Esimerkiksi se joukkue voi vain olla niin huono, ettei päätyyn saakka ole mitään mahdollisuutta vetää tai palaset eivät muuten loksahda kohdilleen. Harvemmin pelaaja sentään yksinään vie joukkuettaan aina Stanley Cupiin saakka.
Esimerkiksi sellaiset pelaajat kuin
Wayne Gretzky ja
Mario Lemieux maksoivat useiden kausien ajan oppirahojaan huonoissa ja hiljalleen varausvuorojen ja pelaajakauppojen kautta kehittyvissä joukkueissa.
Wayne Gretzky hallitsi pistepörssiä ajoittain jopa täysin suvereenisti kahdeksan ensimmäistä kauttaan.
Edmonton Oilersin ensimmäinen mestaruus tuli Gretzkyn viidennellä kaudella. Kahdella ensimmäisellä kaudella Oilers oli vieläpä melko keskinkertainen joukkue.
Vastaavasti Mario Lemieux pelasi uransa alun suorastaan surkeassa joukkueessa sijoittuen itse pistepörssissä usein kärkeen tai vähintäänkin kärjen tuntumaan.
Pittsburgh Penguins vei ensimmäisen Stanley Cupin vasta Lemieux'n seitsemännellä kaudella.
Annetaan siis Connor McDavidille ja Edmonton Oilersille aikaa marinoitua mestareiksi. Uskoisin, että muutaman vuoden sisään se tapahtuu. Nyt miehellä on takanaan seitsemän kautta melkoisen keskinkertaisessa joukkueessa.
Oilersin paras runkosarjasijoitus McDavidin aikakaudella on muuten ollut kahdeksas ja keskimäärin vasta 17:s. Se ei ole ollut missään vaiheessa lähellekään mikään mestarikandidaatti tähän mennessä.
Tässäpä vielä Oilersin runkosarjasijoitukset McDavidin aikakaudella:
Koodi:
2015-16: 29.
2016-17: 8.
2017-18: 23.
2018-19: 25.
2019-20: 12.
2020-21: 11.
2021-22: 10.