Vastaus: GM Connected-liigan kalenteri (Greatest show on Earth)
Winnipeg Jets ticci vauhdilla käyntiin
Ensimmäisenä kaatui Devils rankkareihin venyneessä ottelussa lukemin 2-1. Ottelu oli itseltäni erinomainen ja ainoastaan Mike Smithin huipputorjunnat Devils maalilla venyttivät ottelun aina jatkoajalle asti. Taisi Smithillä olla tuossa rapiat vajaa 40 torjuntaa kun Pavelec joutui torjumaan Jets maalissa alta kymmenen kertaa. Jatkuvasti oli kuitenkin pieni vaara siittä että jää luu käteen sillä kun Devils nippu hyökkäsi oli hyökkäykset hyvin vaarallisia. Vieläpä kun tiedostin Devilsin managerin hyökkäystaidot niin hieman varpaillaan sai olla kokoajan, vaikka oma peli synnyttikin maalipaikkkoja liukahihnalta.
Tämän jälkeen vastaan asettui Senators jonka kanssa pelasimme yhden kauden vauhdikkaimmista matseista. Todellista päästä päähän hokia, jossa oli loistavia maalipaikkoja riittämiin molemmilla. Puolustuksellisesti ei mikään managerien unelma, mutta taatusti yleisöön menevää kiekkoa. Senators korjasi lopulta potin lukemin 4-3 ja nappasi näin tärkeät pisteet itselleen. Omaan peliin olin tappiosta huolimatta tyytyväinen ja uskoin että mikäli jatkossakin pystymme luomaan näin laadukkaita ja mielikuvituksella hyökkäyksiä tulosta syntyy varmuudella.
Kanadan pääkaupungista matkasimme suoraan Tampa Bayn vieraaksi, jonka kanssa ollaan väännetty monen monta tiukkaa ja tasaista matsia, jotka ovat kuitenkin lähes poikkeuksetta kääntyneet minun edukseni. Tällä kertaa huomasi heti ensimmäisistä piirroista että nyt Tampa janoaa Jets päänahkaa enemmän kuin kertaakaan aikaisemmin. En varmasti kertaakaan ole tämän kauden aikana ollut pelin sisällä noin purjeessa kun välillä olin liikkuvien Lightning hyökkääjien kanssa. Ottelun lopussa kilautin vielä tolppaan tasoitus aikaisessa ja sain joukkueen ykköstykille Rick Nashille mitä maittavimman maalintekopaikan, mutta ei uponnut ja näin Tampa karkasi vielä kertaalleen maalintekoon ja voitti ottelun lukemin 4-2. Jetsin ja Lightningin väliset ottelut ovat olleet hyvin kuumia, johon ehkä osa syynä se että muutama kuukausi takaperin tööttäsin Lightning peluri TJ.Oshien pitkäksi aikaa parantelemaan kipeitä paikkojaan. Seuraavassa kohtaamisessa sitten Lightning "ikoni" Lecavalier vetäsi rumasti Hemskyä selästä ja ajatteliin ulos. Edellisessä ottelussa hanskat tippuivat jäähän kolmesti ja tänään kävi sama kun miehet ottivat mittaa toisistaan nyrkein. Todellista asemien hakua ja mikäli tämä pari nähdään pudotuspeleissä niin tunnetta tuskinpa tulee ainakaan puuttumaan. Tältä seisomalta on kuitenkin sanottava että nenähommat ovat menneet siinä määrin rankasti Tampalle että olen varannut yhden nyrkkeilysalivuoron viikkoon Manitoban suosituimmalta nyrkkeilysalilta, jotta jokaisen myllyn jälkeen ei tarvitse etsiä vaihtoaitiota kauniiden jään putsaaja naikkosten avustamana. Pakko myös antaa tunnustusta Tampan GM:lle joka on saanut joukkueensa pelaamaan todella hyvin, todella hankala ja vaikea vastustaja nykykunnossaan.
Tunteikkaan Tampa kohtaamisen jälkeen oli jälleen aika matkustaa kotiin, jossa vastaan asettui Carolina Hurricanes. Ottelu oli meiltä hyvä ja voitto kirjattiinkin lukemin 4-2 Jetsille. Hurricanes maalissa pelasi nuori ja lupaava Jack Campel (65ovr), joka pelasi aivan mielettömän ottelun vaikka joutuikin onkimaan kiekkoa neljästi selkänsä takaan. Noin 40 torjuntaa jenkkivahdille ja muutama aivan haamukoppi. Tästä kaverista taatusti kuullaan vielä. Omasta joukkueestani tuttua tehoilua jatkoi ykkösvitja Rick Nash - Brandon Dubinsky ja Jordan Eberle, joka on osoittanut todelliseksi syömähampaaksi. Tuskinpa olen kovin väärässä jos sanon että Nashin tulon jälkeen tämä kenttä on tehnyt ylivoimaisesti eniten pisteitä koko liigassa. Tällä hetkellä Rick Nash (30+36), Brandon Dubinsky (32+26) ja Jordan Eberle (24+30). Nykykunnosta kertoo jotain se että kauden ensimmäisen puoliskon Dubinsky painoi noin 0,5 pistettä/peli tahdilla ja Nashin tulon jälkeen pisteitä on syntynyt rankasti yli piste/peli tahtia.
Hyvän ja tasapainoisen Canes voiton jälkeen lähdettiin Washingtoniin ja olin koko viikon valmistellut käärmesoppaa tätä kohtaamista varten. Viimeisimmä kohtaamisessamme havaitsin karulla tapaa sen että normaalilla iloisella hyökkäyspelillä jota Jets on esittänyt ei yksinkertaisesti pärjätä Washingtonin hurjaa koneistoa vastaan. Näin kehitinkin poikien kanssa huomattavasti puolustavamman taktiikan ja tämä tuotti juuri sen tuloksen, josta märissä päiväunissani salaa unelmoinkin. 0-1 voitto ja täydellisen onnistunut ryöstöretki pääkaupunkiin. Rick Nash otti sankarin viitan harteilleen toisessa erässä ja tykitti kiekon vastustamattomasti ohi Ryan Millerin. Itse en ole ollut viime aikoina täysin tyytyväinen Ondrej Pavelecin otteisiin ja välillä olenkin ollut haistavani hänen hengityksestä rankan viinan kätkyn. Näin laitoinkin tshekkivahdin pop-corn (kossucola) osastolle ja asetin tähän asti 19-5-0 tilastoilla torjuneen Al "Bolivian Tiikeri" Montoyan maaliin, joka kiittikin vastuusta pelaamalla heti rauhallisen ja tasapainoisen ottelun. Puolustava taktiikka toimi siinä määrin hienosti että torjuntoja ei tainnut kertyä kuin yhdeksän kappaletta, mutta mukana oli mm. yksi upea hanskan heilautus Steven Stamkosin sektorilta tulleeseen hirmulämäriin. Sydäntäni lämmitti kun ottelun jälkeen Ondrej Pavelec asteli pukuhuoneeseen ja kävi kopauttamassa virkaveli Montoyaa polkkeille ja kopauttamalla toverillsesti päänsä yhteen Alin kanssa. Juuri näin, vaikka pieni viinan käryinen pilvi seurasakin pientä harha-askelta ottanutta Pavelecia.
Komean Capitals voiton jälkeen Jetsin vieraaksi saapui New York Rangers. Annoin Al Montoyan jatkaa maalissa ja jälleen tuloksena oli nollapeli. Tällä kertaa lukemin 3-0. Ottelu oli vauhdikas ja pääsin jälleen pelaamaan omaa juonikasta hyökkäyspeliä Washingtonissa nähdyn puolustustaistelun sijasta. Oma vahva esitys riitti ja ottelun jälkeen äänekäs Jets-yleisö taputtikin hetken seisaallaan ja saatteli joukkueemme hurjan huutomyrskyn avittamana pukuhuoneeseen. Vielä olisi tässä ticissä Boston jäljellä, jonka jälkeen tosiaan lähdemme reenaamaan hieman tappelemista. Muutoin mennään samalla repeptillä ja valmistaudutaan kauden kliimaksiin ja hienoimpiin hetkiin. Hetkiin, jossa vain voittajat muistetaan.
Jets pörssiä:
(68 kierosta)
Rick Nash 30+36 = 66
Brandon Dubinsky 32+26 = 58
Jordan Eberle = 24+30 = 54
Bryan Little 19+24 = 43
Ales Hemsky 21+16 = 37
Täällä kaukana pohjoisessa,
Jets Gm
Jakke La Motta