Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

The Last Guy [Store-peli]

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Foeman
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Foeman

New Member
Mahtavuuden mahtavuus!! Google Earth yhdistettynä Zombeilla, voiko tästä enään videopeli idea parantua! Pelistä ei ole vielä tarkempia tietoja mutta se mitä jo tiedetään: Pelin tarkoituksena on siis johdattaa lauma selviytyneitä Google Earthin avulla läpi zombi massojen. Peli julkaistaan mitä ilmeisimmin PlayStation Network pelinä.

Uutinen:
http://kotaku.com/5023220/sony-combines-zombies-and-google-earth

The Last Guy
- nettisivu:
http://www.jp.playstation.com/scej/title/lastguy/
 
Vastaus: The Last Guy

Toivottavasti tuossa on myös ninjoja. Sitten se olisi likimain täydellinen.
 
Vastaus: The Last Guy [Hype]

Merirosvo-moderaattori sanoo: Lopettakaa lätinä aiheen vierestä.
 
Vastaus: The Last Guy [Hype]

Helppoa sen on modetella kun saa aina viimeisen sanan ;) mutta joo, aloin tässä miettimään että mitenköhän tämä tulee sitten käytännössä toimimaan, siis ihan pelillisesti? Mitenköhän se Google Earth ylipäätänsä tulee tässä pelittämään, se kuitenkin tuntuu olevan ihan se oikea GE.. Jotenkin kuvittelin sen niin, kun nimikin on Last Guy että hänenä johdatat lauman selviytyjiä turvaan mutta.. Google Earth?! Miten se tähän istuu? Mielenkiintoista :D saas nähdä mitä sieltä tulee..
 
Vastaus: The Last Guy [Hype]

Google earthin avulla kartat, tiet, motarit, rautatiet, rakennukset yms. Sitten peli siihen ympärille. Ei se hirveän ihmeellistä ole. :)

Varmaan jonkinsortin nettipelikin toimii, kun Google Earthiinkin tuon nettiyhteyden tarvitsee.
 
Vastaus: The Last Guy [Hype]

Niinpä tietenkin! Mikä tekee (toivottavasti) touhusta vielä hienompaa olisi tietysti se että koko maailma olisi peli alueena. Valitse sieltä mikä tahansa kaupunki ja splattern alkakoon :D

Kuvitelkaapa zombie-fiestat Helsingin keskustassa.. Oi oi, pulit ja mummot vaan pois alta ja kohti eduskuntataloa.. :D
 
Vastaus: The Last Guy [Hype]

Mikäs sen hienompaa kuin isolla lössillä omalle takapihalle zombeja teurastamaan :D
Toisaalta jos tässä vain johdatetaan porukkaa pois zombien läheisyydestä, niin enpä usko että se kauaa jaksaa kiinnostaa. Pyssyt kehiin ja sitä rataa !

Vähän aiheen vierestä, mutta I Am Legend toimisi pelinä mahtavasti, iso kaupunki, täynnä " zombeja " ja pitää vain selviytyä :p
 
Vastaus: The Last Guy [Hype]

Onko kukaan pelannut Urban Deadia? Monesti kun sitä vielä pelasin, pohdiskelin, että tästä kun saisi reaaliaikaisen ja paremmalla käyttöliittymällä olevan version, niin johan ois! Toki tämä saattaa olla aivan erilainen tapaus, kuin UD. Lisäksi harmittelin kovasti, kun PS3:lle kaavailtu Possession jäi tulematta, siinäkin olisi ollut mahtava peli-idea.
Ja kyllähän se niin on, ettei zombeja ole koskaan liikaa... ;)
 
Vastaus: The Last Guy [Hype]

Mikäs sen hienompaa kuin isolla lössillä omalle takapihalle zombeja teurastamaan :D
Toisaalta jos tässä vain johdatetaan porukkaa pois zombien läheisyydestä, niin enpä usko että se kauaa jaksaa kiinnostaa. Pyssyt kehiin ja sitä rataa !

Siis tässähän on mahdollisuuksia vaikka mihin. Ensin pitää jalan selvitä ostoskeskukseen, josta saa poimittua varustusta. joka avaa uusia mahdollisuuksia - esim. voi raivata muutaman korttelin verran zombeja - näiden avulla ehkä sitten onnistuu hankkiutumaan bussivarikolle tai bensa-asemalle, josta kiesi alle ja zombeja pakoon.

Jos peliin halutaan taisteluita, nehän voidaan selvittää vaikka Civilizationin tyylisellä tappelulla numeroiden kanssa. Ei tuollainen top down kartta-interface estä sotimista. Mutta saas nähä minkälaista toimintaa tämä sisältää. Mielenkiintoinen peli kyllä, mielenkiintoisimpia ideoita pitkään aikaan.

Ihan vain lämmittelyksi tuollainen idea, ja jos joillekin ihan maksetaan moisen pelin kehittämisestä, nii luulisi saavan vielä parempia ideoita aikaiseksi. :)
 
Vastaus: The Last Guy [Hype]

Siis tässähän on mahdollisuuksia vaikka mihin. Ensin pitää jalan selvitä ostoskeskukseen, josta saa poimittua varustusta. joka avaa uusia mahdollisuuksia - esim. voi raivata muutaman korttelin verran zombeja - näiden avulla ehkä sitten onnistuu hankkiutumaan bussivarikolle tai bensa-asemalle, josta kiesi alle ja zombeja pakoon.

Uskon epäillä että tämä peli ei todellakaan tule menemään tälläiseksi. Loistavia ideoita, ei siinä mitään mutta on hyvä muistaa että tämä tulee mitä ilmeisimmin olemaan pelkkä Google Earthia hyödyntävä shareware peli. Rakennuksiin tuskin tullaan pääsemään vai onko tämä nykyään mahdollista myös Google Earthissa? Potentiaalia zombi peleistä on aina löytynyt, yksikään ei ole koskaan päässyt riman yli. Veikkaanpa että peli tulee olemaan yksinkertaista laumojen pakoilua, juuri vanhojen Top Down pelien tyyliin.

Voi olla että olen väärässäkin mutta katsotaan mitä tuleman pitää, perjantaina selviää sitten lisää.
 
Vastaus: The Last Guy [Hype]

Tuplaposti, I know - Pienellä googletuksella löytyi käännöksen tynkää.

Klipissä puhutaan kahta kieltä: Hindiä ja Bengalia. NepGafista napattua, Hindi osiota käännettynä:
- Hello. I am programmer for the last guy. My name is Viye Bokhare. The last guy uses the PS3's cell and the use has cleared the graphics alot. *shows the screen* As you can see, i have cleared the picture of PS3 using my brain. I am number one in calculation in the entire Himalayas *uses calculator*.

Hehehee, asiallista :D

- Hello. I am the graphic designer for the last guy. My name is Asok Sen. The whole world knows the last guy. The whole world knows there is a father of the last guy. I know that he is my son. I created him. He is my son. I am the last guy! Sorry, i talked a bit too much. This is the last game I'll create and its awesome!

- Whatever program I created for PS3, if we work together then there is no difficulty. This controller can help move the character with ease. You can also hear audio from this headphone. (Says some jibberish about the biggest something about last guy that you can move it. Maybe he is talking about motion). With playstation 3, all the doors for gaming are open. I am number one in calculation in the entire Himalayas!!

Omaa musiikkia kenties? Hahmoa saa myös ilmeisesti itse liikuteltua..

- I provided the design for all the dead characters in the last guy. I created the design by myself. As you can see, this terrifying design is creating by me *shows a picture*. The whole world knows the last guy. I say i designed it! I am the last guy!! Sorry, i spoke too much.

(translation not 100% but yea, you get the drift :P)

Bengali osiota käännettynä:
he's basically talking about how he's set up a new studio, and they are working in a comfortable surrounding on an great game. Then he talks about food for a bit, saying how they get to eat great food, then he apologises for talking about food and goes back to the game and how cool it is and how you're the last guy ever.

Peculiar that they are speaking both Hindi and Bengali.
 
Vastaus: The Last Guy [Hype]

Japanian Storesta löytyy ensimmäinen traileri The Last Guysta. Käykäähän kattomassa. ;)
 
Ylös Bottom