Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

360 & Vista Media Center

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja TT3
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

TT3

New Member
Eli tarkoitus olisi yhdistää Vista Home Premium tietokone ja Xbox360 Media Centerin avulla.

Löysin nämä ohjeet:
http://www.xbox.com/fi-FI/pcsetup/MCEVista.htm Tuos

Mutta kun painan MediaCenteriä 360:ssä, tulee seuraava ilmoitus:
Your console didn't obtain an IP address from your DHCP Server..."
Tästä voi kuitenkin jatkaa, jolloin konsoli antaa tarvittavan numeron, joka taas laitetaan Media Centeriin. Media Center ei kuitenkaan konsolia löydä. Tein 360:llä myös Media testin, mutta homma failasi kohdassa PC Selected. Ilmeisesti tuo toimii vasta sitten kun se on viritetty Media Centerillä. Konsoli kuitenkin löytää tietokoneen, mutta MediaCenteriä ei.

Kone on yhdistetty nettiin langattomasti ja konsoli piuhalla. Yhdistin myös koneen piuhalla modeemiin, tällöin Vista löysi konsolin mutta Media Center ei sitä edelleenkään osannut lisätä.

Mainittakoon vielä, että lähiverkon tietokoneetkaan eivät löytäneet toisiaan, ennen kuin menin kaikkien TCP asetuksiin ja pakotin jokaiselle nämä IP-numerot:
192.168.0.100
192.168.0.200
192.168.0.300

Olisin todella kiitollinen jos joku osaisi ratkaista tämän :S
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: 360 & Vista Media Center

TT3 sanoi:
Jos IP v4 on käytössä niin maksimi iphän tuossa tilanteessa olisi 192.168.0.255... tuo nyt tulisi ensimmäisenä mieleen.

Jos Xbox ja Vista on eri osoiteavaruuksissa (kuten langaton ja langallinen usein on), pitää modeemista todennäköisesti säätää että ne näkevät toisiaan. Vista palomuuri voi olla myös sotkemassa asioita, se ei todennäköisesti oletusarvoisesti päästä XBoxin liikennettä läpi.
 
Vastaus: 360 & Vista Media Center

Jaa-a. Ainakin yritettäessä lisätä 360:ä Media Centeriin se ensin säätää itse palomuurin sallimaan yhteydet. Tosin eipä auttanut palomuurin ottaminen pois päältäkään.

Eikä sekään että yhdistin myös koneen langallisesti, kuten jo sanoinkin.

EDIT:
En tiedä onko tällä nyt mitään väliä, mutta esimerkiksi tässä kuvassa:
https://www.microsoft.com/library/media/1033/windowsxp/mediacenter/images/en-us/viewer1_img1.jpg
minun IP-osoitteeni menevät ihan eri tavalla eikä yhdessäkään ole 192 alkuista :P

Ne ovat näin
IP Adress alkaa 82.
Subnet Mask 0.0.0.0
Gateway 0.0.0.0

DNS Setting molemmat alkavat 212.
 
Vastaus: 360 & Vista Media Center

TT3 sanoi:
Ne ovat näin
IP Adress alkaa 82.
Subnet Mask 0.0.0.0
Gateway 0.0.0.0

DNS Setting molemmat alkavat 212.
Tuo 82. on jo ulkoverkon osoite eli Boxisi saa suoraan ulospäin olevan osoitteen eikä ole ollenkaan sisäverkossa tuossa tapauksessa.
 
Vastaus: 360 & Vista Media Center

Siltä tuo tosiaan näyttäisi. Pakotin siihen 192 alkuisen, mutta eipä sekään auttanut. Olisikohan sitten pitänyt pakottaa ne kaikki.

No osaakohan kukaan enää auttaa :S Itse en IP-osoitteista hirveästi tiedä...
 
Vastaus: 360 & Vista Media Center

TT3 sanoi:
Siltä tuo tosiaan näyttäisi. Pakotin siihen 192 alkuisen, mutta eipä sekään auttanut. Olisikohan sitten pitänyt pakottaa ne kaikki.

No osaakohan kukaan enää auttaa :S Itse en IP-osoitteista hirveästi tiedä...
Saavatko kaikki koneet yhteyden modeemiin ? tai mitä Xbox sanoo kun määrittää sille väkisin 192.168. osoitteen ja valitsee "Test Connection" ?
 
Vastaus: 360 & Vista Media Center

Kyllä kaikki koneet pääsevat nettiin saman modeemin kautta. Määritin tosiaan boxille tuon 192 IP:n, tein Live-testin ja se kyllä onnistui hyvin. Siltikin MediaCenter valittelee tuota DHCP:tä :S
 
Vastaus: 360 & Vista Media Center

No kyllähän noitten pitäisi toimia kunhan upnp service on päällä sekä kummankin ip:t kuuluvat samaan subnettiin. Itsellä kummallakin koneella on ulkoinen ip mutta kun ip:t kuuluvat samaan subnettiin onnistuu liikenne niiden välillä sisäverkossa ja kaikki on niinsanotusti 'fantsusti'.

Jos ei mikään muu auta niin anna vaikka manuaalisesti ip:t toiselle esim 10.0.0.1 ja toiselle 10.0.0.2 niin saat sen media center extenderin syötettyä boksille. Joskus lähtenyt toimimaan tuon jälkeen.

Samalla kannattaa hakea Transcode 360 for Vista täältä ja tweakkia se tukemaan 720p resoa näin.

Ja sitten katsomaan vain niitä ameriikan serkun 24 sarjan kuudennen tuotantokauden jaksoja...
 
Ylös Bottom