Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

A Samurai in Time

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Jussi U. Pellonpää
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
J

Jussi U. Pellonpää

Guest
Samuraiintime.jpg

Elokuva

Eletään Edo-kaudella Japanissa 1800-luvulla. Aizu-klaanin samurai Kosaka Shinzamon (Makiya Yamaguchi) on keskellä sotaa, vaan kun salama iskee kesken taistelun, aika ja paikka vaihtuvat. Kosaka herää Kiotossa, tv-studion lavasteissa vuonna 2007 ja päätyy lopulta taitojensa ansiosta sijaisnäyttelijäksi suosittuun samuraidraamaan. Vaan kun menneisyyden ja tulevaisuuden tiet risteävät, on kunnian miehen Kosakan tehtävä se, mikä samurain kuuluukin tehdä.

Junichi Fukudan kirjoittama ja ohjaama, käsittämättömän halvalla, vain 170 000:n dollarin budjetilla tuotettu A Samurai in Time on monta monessa: aikamatkafantasia, scifikomedia ja sympaattinen toimintadraama ja samalla rakkauden tunnustus elokuville ja niiden tekemiselle.

Tutunoloinen, mutta taitavasti itäfiltterin kautta suodatettu tarina muukalaisesta väärässä ajassa on lämmin ja sympaattinen, varsinkin kohtauksissa, joissa soturimme ihmettelee modernin ajan, sekä varsinkin elokuvan teon ihmeitä. Kosaka huomaa ilokseen, että tv-sarja (kuten itse elokuvakin) kunnioittaa samuraiden perintöä ja liikuttuu kyyneliin saadessaan palan makeaa kakkua, joka hänen ajassaan oli ainoastaan aatelisten herkkua. Myös taistelukohtauksissa on imua ja elokuva näyttääkin, miten moisia epookkeja tehdään. Viimeinen kuva väläyttää vielä mahdollisuutta jatkollekin.

Makiya Yamaguchi tekee roolinsa Kosakana suurella sydämellä ja kunnioituksella aihepiirä kohtaan. Sakura Yuno on nuori apulaisohjaaja, joka luulee Kosakan kärsivän muistinmenetyksestä ja ottaa tämän suojelukseensa. Norimasa Fuke on Ronin-perintöä kantava, jo ikääntynyt näyttelijä Kazami.

Yhteenveto

Hassu ja suuresti symppis, b-leffoille kumartava metaelokuva, joka oli kotimaassan lopulta jättihitti. Toivotaan, että se löytyy katsojat myös meillä.

Lue sivustolla...
 
Ylös Bottom