Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

BG-DA: Jousen käytön vaikeus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja dogi
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

dogi

New Member
Aloittelin eilen Baldurs Gatea ja parin tunnin pelisession jälkeen mieleen oli eniten painunut jousen käytön suhteeton vaikeus. Ongelma liittyy tähtäämiseen. Tähtäys "linjan" saa näkyviin kun painaa Lyö/Ammu (defaulttina A) nappia kevyesti, ja nuoli lähtee kun samaa nappia painaa kovemmin. Linjan ollessa näkyvissä voi suuntaa muuttaa vasemmalla sienellä, muttamutta.. Linja/ukko pyörivät niin sairaan nopeasti että on erittäin vaikeaa tehdä alle 90-asteen muutoksia tähtäyslinjaan! Eihän tuollaisella tee mitään. Tulee ihan mieleen se "Haulikolla ladonseinää" vertaus. Ainoa keino osua mihinkään on muuttaa pikkuhiljaa ukon paikaa ja hakea tähtäystä taas uudelleen kunnes joskus tuurilla linja osuu kohdalleen. Apuja anyone?

T. Dogi
 
Taitaa olla väärä alue.

En tolla classilla ole pelannut kertaakaan tota läpi, onko toi viiva se jonka saa sillä yhellä skillillä? Jos ei niin otapa sellanen.
Joskus tota classia olen kokeillu eikä se niin vaikeaa ollu, kun muistaa vaan pysähtyä kun ampuu, niin ihan helposti pystyy tähtään ja osuunkin vielä. Viimeistään siinä vaiheessa kun saa sen multiple arrows skillin niin sitten ainakin rupeaa osumaan. Kyllähän sillä jousella voi räiskiä enemmänkin jos haluaa.
 
Ylös Bottom