Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Blu-ray-keskustelu

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Muksis
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Status
Uusia vastauksia ei voi lisätä.

Muksis

New Member
Kuinkahan nopeasti tämä next-gen-DVD tulee ja valtaa markkinat? Formaatin lisensointi tapahtuu tänä keväänä, joten lanseeraus voisi hyvin tapahtua jouluna 2003.
Sillä on kaikkien suurten elektroniikkavalmistajien tuki ja tällä kertaa standardisoiminen ilmeisesti onnistuu ilman vastarannankiiskien uikutusta.
Vaikuttaa aika lupaavalta. :) Onhan BrD tallennuskapasiteetiltaan ylivertainen (27GB/layer) DVD:hen verrattuna, ja vielä kaiken kukkuraksi se on kotelossa kuten minidisc. (arvatkaa olenko monesti pohtinut syytä siihen miksei DVDtä pistetty koteloon...)

Main Specifications:

Recording capacity: 23.3GB/25GB/27GB
Laser wavelength: 405nm (blue-violet laser)
Lens numerical aperture (NA): 0.85
Data transfer rate: 36Mbps
Disc diameter: 120mm
Disc thickness: 1.2mm (optical transmittance protection layer: 0.1mm)
Recording format: Phase change recording
Tracking format: Groove recording
Tracking pitch: 0.32um
Shortest pit length: 0.160/0.149/0.138um
Recording phase density: 16.8/18.0/19.5Gbit/inch2
Video recording format: MPEG2 video
Audio recording format: AC3, MPEG1, Layer2, etc.
Video and audio multiplexing format: MPEG2 transport stream
Cartridge dimension: Approximately 129 x 131 x 7mm

Kehittäjät:

Hitachi, Ltd.
LG Electronics Inc.
Matsushita Electric Industrial Co., Ltd.
Pioneer Corporation
Royal Philips Electronics
Samsung Electronics Co., Ltd.
Sharp Corporation
Sony Corporation
Thomson Multimedia


"It is a truly remarkable format, marking a new era,"

Shizuo Takashino,
Corporate senior executive vice president, Japan's Sony Corp.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Viitsiikö joku pistää linkkiä, ei ole nimittäin minulle asti tullut kovinkaan paljoa tietoa tuosta uutuudesta.
Onhan tuo hyvä että vihdoin on saatu laserin lyhyempi aallonpituus käyttöön, mahtuu enemmän tietoa samaan tilaan. Ja kotelokin on ehdottomasti plussaa.
Sonyhan voisi periaatteessa käyttää tuota jo PS3:ssa vai?
 
http://www.matsushita.co.jp/corp/news/official.data/data.dir/en020219-4/en020219-4.html
http://news.bbc.co.uk/hi/english/entertainment/new_media/newsid_1829000/1829241.stm

<edit>
Löytyhän jotain suomeksikin:
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=16924&tyyppi=1
Valmistajat sopivat tulevaisuuden standardista
Dvd-standardien sekamelska ei toistu
Yhdeksän kuluttajaelektroniikan valmistajaa ovat päässeet yksimielisyyteen tulevaisuuden sinisen laserin dvd-standardista. Liittouma ei halua, että tulevaisuudessa syntyy uudestaan nykyisen punaisen laserin tekniikan kaltainen dvd-standardien sekamelska.

Sinisessä laserissa on lyhyempi aallonpituus ja sillä on mahdollista tallentaa levylle entistä enemmän bittejä. Sinisen laserin levyjen kapasiteetti on 27 gigatavua, kun nykylevyille mahtuu 4,7 gigatavua. Philips kertoo olevansa jo lähellä sinilaserlevyjen massatuotantoa.

Sinilasertuotteita odotetaan markkinoille jo ensi vuonna. Muita standardista sopijoita olivat japanilaiset Hitachi, Pioneer ja Sharp, eteläkorealaiset Samsung Electronics ja LG Electronics sekä ranskalainen Thomson Multimedia.

Yhtiöiden mukaan on teknisesti mahdollista tehdä sinisen ja punaisen laserin tuotteista yhteensopivia, mutta jokainen yhtiö päättää itse yhteensopivuusasioista.

</edit>
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Toivottavasti $ony tekee sinilaserkoneista yhteensopivia vanhojen kanssa... Ei mikään mahdoton ajatus varmaankaan.
Aika hurjia lupailevat tallennuksen ja katselun samanaikaisuudesta, tulevaisuus näyttää todellakin valoisalta :) .
Ja tässähän olisi Sonylle hyvä rako saada markkinoille uutta tekniikkaa PS3:n mukana, aivan kuten DVD tuli PS2:n mukana. Tosin Blu-rayn sarjavalmistus saattaa olla PS3:n aikaan vielä liian kallista. Saas nähdä.
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan EdHunter
Tosin Blu-rayn sarjavalmistus saattaa olla PS3:n aikaan vielä liian kallista. Saas nähdä.

Eeii välttämättä. PS3a saadaan odotella luultavasti ainakin vuoteen 2005 joten on todennäköistä, että ko. asema löytyy siitä. Valtaformaattihan tuosta tulee, siitä ei ole epäilystäkään. Kunhan ei vain olisi liian kallis liian kauan...:confused:
 
tammosen viestin sain kaverilta


You have received a message!
The successor of DVD has been announced: Blu-Ray discs will have a capacity of 27GB on a single layer 12cm disc. The maximum datarate of the discs is 36MBits/s which is 3.6 times higher than the max we have on DVDs today. This discs are called Blu-Ray because blue laser technology is being used. DVD players that can record and play such discs are expected to hit the market between 2003 and 2004.
 
Vastaus: Blu-ray Disc

(tällä ketjullahan on ikää jo viidettä vuotta, on jo aika nostaakin se taas esille...)

Tää taitaa nyt mennä enempi (valitettavan) huumorin puolelle, mutta GearLog.com kertoo, että Sonyn tuore Bluray-demotilaisuus ei olisikaan ollut aivan täydellinen menestys, ainakaan teknisestä näkökulmasta. Bluray-materiaaliksi väitetty kuva kun olikin todellisuudessa peräisin katseilta piilotetulta DVD+R-levyltä:

On one table Sony execs proudly displayed two ARs playing early Blu-ray content: The House of Flying Daggers (below). They even had the Blu-ray packaging. So exciting...but WAIT! I went ahead and ejected one of the Blu-ray drives to see my first Blu-ray disc. Instead, I found a crummy, old school DVD+R, complete with the Sharpie-written, House of Flying Daggers. Apparently even Sony can't get its hands on Blu-ray content!

http://gearlog.com/blogs/gearlog/archive/2006/05/16/11622.aspx

http://www.engadget.com/2006/05/16/sony-throws-party-for-vaios-fakes-blu-ray-demo/

Päivitys: Väitetyn skandaalin lopullinen todenperäisyys on vielä vahvistamatta, kuten Engadgetin päivityskommenttikin osoittaa. Perusteluja ja todisteita on esitetty kummankin kannan puolesta. Tähän lienee viisainta suhtautua ihan vain huumorikevennyksenä. Ainakaan tällä kertaa kyse ei ollut E3-messuista, joilla tällainen Sonyn toiminta olisi ollut jo perinne... :o
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Blu-ray Disc

Aika velmuja ovat Sonyn pojat jos tuo juttu pitää paikkaansa.
 
Status
Uusia vastauksia ei voi lisätä.
Ylös Bottom