Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Darksiders 4

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja HideoMiyamoto
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

HideoMiyamoto

Well-Known Member
1722681509432.png

Nimi: Darksiders 4
Kehittäjä: Gunfire Games
Julkaisija: THQ Nordic
Alustat: PC, PS5, Xbox Series
Lajityyppi: Toiminta
Julkaisu: 2025
Kotisivut: <täytä>
KonsoliFIN Pelisivu:




Be Prepaired to ride again...


Kohtuu hyvä hype nousi tästä julkistuksesta. Ketju nyt jää vajavaiseksi toistaiseksi mutta kunhan lisää infoa tulee täydennän sitä sitten (mahdollisesti Gamescom). Darkisders sarja on kyllä siitä erikoinen että meillä on Zelda tyylinen luolasto seikkailu, loot ARPG, soulslike ja Diablo tyylinen peli. Nyt kun jokaisella Hevosmiehellä on oma peli niin olisiko vihdoin aika yhdistää voimat ja kaikki samassa pelissä ? Kunhan ei mitään live service yrjöä.

Mikäs jengin Darksiders historia on ja mistä peleistä pidätte. Oma suosikki on eka osa juurikin tuosta Zelda tyylisestä gameplaystä johtuen, gagonen on kanssa hyvä peli mutta ei ihan pääse samalle tasolle. Kolmonen ja Genesis vielä pelaamatta mutta täytyy korjata asia ennen uutukaista.
 
Viimeksi muokattu:
Mitäsmitäs, tämä onkin mennyt ihan kokonaan ohi. Darksiders on ehkä hienoimpia pelisarjoja teemansa ja erityisesti eri genren pelien takia. Darksiders 1 on selkeästi näistä se eniten onnistunut, mutta mielestäni Darksiders 3 (vaikka en souls-like peleistä pahemmin pidä) ja Genesis olivat myös erittäin hyviä. Darksiders 2 oli mielestäni huonoin ja pelasin sen aikanaan läpi ihan vain että näen tarinan loppuun ja sekin vaati kolme yritystä.

Tämän uusimman pelin traileri ei kauheasti mitään pelistä kerro, mutta olisi kyllä loistavaa jos pelissä saisi pelata kaikilla neljällä hevosmiehellä. Joko ihan 4 pelaajan co-oppina tai sitten yksinpelinä niin että saa vapaasti valita oman hahmonsa ja vaihdella koska haluaa tyyliin Marvel Ultimate Alliance 3.

Mutta ehkä tärkeimpänä asiana olisi että josko tämä seuraava peli olisi vihdoinkin jatkoa Darksiders 1:lle. Nimittäin 2 & 3 sijoittui keskelle Darksiders 1:stä sillä aikaa kun War oli teljettynä. Genesis taas sijoittuu tuhansia vuosia ennen mitään näistä niin tätä oikeaa jatkoa Darksiders 1:n lopulle on odotettu jo vuodesta 2010.
 
Minulta oli mennyt ihan ohi, että tuo Darksiders 3 on taas yksi Souls-like. Plääh..

Ehkä pelaan ykkösen, vaikka olen spoilaantunut siitä aikoinaan, tai sitten odotan tätä uutta osaa.

Toivottavasti tässä tehdään oikeasti jotain vähän omalaatuisempaa ykkösen tavoin.
 
Tämän teaserin myötä meni eka peli melko välittömästi uudelleen koneeseen ja voi jukopliut, miten hieno kokemus useamman vuoden tauon jälkeen.

Taistelut ja puzzlet on niin omaan makuun tehty, ettei tosikaan. Muutenkin olen sarjasta pitänyt, mutta kolmannen osan tyylistä en oikein ole välittänyt.
Olen varmaan kolme kertaa sen aloittanut, mutta kun ei toimi niin ei toimi.

Sen kyllä lupaan, että mikäli sieltä on tulossa jatkoa tarinalle eikä uudelleenlämmittelyä, niin pelaan kolmososan läpi vaikka hammasta purren.
 
Toivottavasti ottavat ensimmäisestä Darksidersista enemmän mallia, kuin muista sarjan peleistä. Sen tyylinen peli voisi menestyä paremmin.
 
Toivottavasti ottavat ensimmäisestä Darksidersista enemmän mallia, kuin muista sarjan peleistä. Sen tyylinen peli voisi menestyä paremmin.
Enpä tiedä. Oli siinä kieltämättä toki joitakin hyviäkin elementtejä. Itselleni tuli kuitenkin pelissä ainakin pari kohtaa, jossa oli täysin epäselvää mitä kautta pitäisi edetä. Toinen kohta oli kai pelin loppupuolella, ja jäi lopulta ehkä ikuiseksi mysteeriksi, mihin pelissä olisi lopulta pitänyt mennä. Pelissä oli myös aivan liikaa backtrackaystä, mitä en juurikaan peleissä kaipaa. Taistelussa ja tunnelmassa oli toki puolensa, mutta kyllä tuo epäselvä pelissä eteneminen ja kartta pilasivat ainakin minulle peliä jossain määrin.
 
Enpä tiedä. Oli siinä kieltämättä toki joitakin hyviäkin elementtejä. Itselleni tuli kuitenkin pelissä ainakin pari kohtaa, jossa oli täysin epäselvää mitä kautta pitäisi edetä. Toinen kohta oli kai pelin loppupuolella, ja jäi lopulta ehkä ikuiseksi mysteeriksi, mihin pelissä olisi lopulta pitänyt mennä. Pelissä oli myös aivan liikaa backtrackaystä, mitä en juurikaan peleissä kaipaa. Taistelussa ja tunnelmassa oli toki puolensa, mutta kyllä tuo epäselvä pelissä eteneminen ja kartta pilasivat ainakin minulle peliä jossain määrin.
Toki oli siinä vikojakin, mutta tuollainen Zelda-tyylnen pelattavuus voisi olla nykyään ihan virkistävää. Vähän nykyaikaisempi pelattavuus ja selvemmät ympäristöt vain mukaan.

Toisen osan Open World ja kolmannen Soulslike eivät oikein ainakaan iskeneet niin kovaa. Joten sellainen lähestymisstapa ei välttämättä toimi.
 
Ylös Bottom