Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Elden Ring - Nightreign

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja templar
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

templar

Active Member


Nimi: Elden Ring - Nightreign
Kehittäjä: FromSoftware
Julkaisija: Bandai Namco
Alustat: Playstation 4, Playstation 5, PC, Xbox One, Xbox Series X/S
Lajityyppi: Toimintaroolipeli
Julkaisu: 30. toukokuu 2025
Kotisivut: https://en.bandainamcoent.eu/elden-ring/elden-ring-nightreign
KonsoliFIN Pelisivu: https://www.konsolifin.net/peli/elden-ring-nightreign

ELDEN RING NIGHTREIGN on ELDEN RING ‑maailmaan sijoittuva itsenäinen seikkailu, joka uudistaa pelikokemuksen muuttamalla pelin keskeisimmän pelimekaniikan.
Liity muiden pelaajien kanssa kohtaamaan lähestyvä yö ja sen tuomat vaarat kolmen pelaajan yhteispelissä.
Ohjaa erilaisilla taidoilla varustettuja sankareita, joista kullakin on omat kykynsä ja piirteensä. Vaikka sankarit ovat mahtavia jo yksin, he voivat luoda voimakkaita yhteisvaikutuksia yhdistämällä voimansa.
Kukista armoton uhka, joka pyyhkäisee maan läpi ja vaihtuu jokaisella pelikerralla, ja päihitä sen yön huikea pomovastus!

------------

Tässäpä virallinen ketju uudelle Elden Ring pelille. Julkaisupäivä tosiaan saatiin edellisessä Sonyn State of Playssa ja viime viikonloppuna ensimmäisen beta-testaus, johon pääsin osallistumaan. En toista itseäni sen enempää kuin että varsin mielenkiintoiselta vaikuttaa vaikka lajityyppi poikkeaa varsinaisesta 2022 vuoden Elden Ringistä. Joka tapauksessa positiivinen kuva jäi ja pelaaminen oli hauskaa tällaisellekin henkilölle joka ei muutoin co-op meiningistä juuri välitä.
 
Jotenkin tämä ei innosta. Varmaan se kun coop pelaaminen on nykyään niin hankalaa, kun aikataulut ei kohtaa. Eikä tätä yksin jaksa varmaan vääntää.
 
Eiköhän From jälleen kerran tee hyvää työtä, mutta en usko tämän silti kovin suuresti iskevän itseeni. Lajityyppi ei vaan ole mua varten. Mut katsotaan nyt, eiköhän tämä ostoon kuitenkin mene.
 
Nii onks tää kuitenkin souls peli vai joku ihan muu ja vaikka on coop härdelli nii voiko kuitenkin yksin pelata?
 
Ihmetyttää vaa tämä Elden Ring nimi tässä pelissä, joka nyt sijoittuu jotenki siihen maailmaan mut ei kuitenkaan ole elden ring jne, noh katotaa mitä tästä tulee mutta näin äkkiseltään ei kauheesti ole odotuksia, mutta taas fromsoft peli nii saattaa sieltä tulla joku kovaki ylläri.
 
Ihmetyttää vaa tämä Elden Ring nimi tässä pelissä, joka nyt sijoittuu jotenki siihen maailmaan mut ei kuitenkaan ole elden ring jne, noh katotaa mitä tästä tulee mutta näin äkkiseltään ei kauheesti ole odotuksia, mutta taas fromsoft peli nii saattaa sieltä tulla joku kovaki ylläri.
Itse olen ymmärtänyt että on vähän samaa kuin Far Cry: Primal tai Blood Dragon Far Cry:lle. Eli Nightreign pohjautuu vahvasti siis Elden Ringiin ja siksipä siis on myös mukana nimessä.

Tosin yleensähän se tunnettu nimi on mukana nimenomaan tunnettuuden vuoksi. En kuitenkaan koe että se mitenkään huonokaan homma on, kun tietää heti että mistä suunnilleen on kyse.
 
Tosin yleensähän se tunnettu nimi on mukana nimenomaan tunnettuuden vuoksi. En kuitenkaan koe että se mitenkään huonokaan homma on, kun tietää heti että mistä suunnilleen on kyse.
Näin se on. Ennen kaikkea markkinointi mielessä koska Elden Ring on ollut niin menestyvä brändi, ja tuore tapaus. Ei olisi järkevää tehdä uuden pelikokeilun vuoksi uutta IP:tä. Helpompi käyttää samoja pelimekaniikkoja, samoja vihollis ja ympäristö assetteja yms. Lore myös samaa vaikka sijoittuu eri aikakauteen. Tavallaan tämä on myös jonkulainen "Souls all stars" koska bosseina on Dark Soulsista tuttuja pomoja (mm. Centipede Demon, Nameless King ja varmaan paljon kaikkea muutakin), toki kovimmat lore nörtit on löytäneet selkeitä todisteita että Dark Souls ja Elden Ring on samaa maailmaa muutenkin. Itse en ole mikään lore asiantuntija, joten sikäli sivuseikka.

Betassa soolo mahdollisuutta ei ollut mutta valmiissa pelissä se on mukana. Jostain muistan lukeneeni että vihollisilla olis vähemmän hp:ta jos soolona pelaa mutta vähän kyllä mietityttää optimointi soolo pelaamisen suhteen. Jotenki jäänyt sellainen vaikutelma että moninpeli edellä mennään. Toki, Souls fanikunta on aika paljon soolo pelaamiseen kallellaan... saas nähdä miten saavat tämän optimoitua järkeväksi!
 
Ylös Bottom