Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Harry Potter ja liekehtivä pikari (2005)

Jarmo Hänninen

New Member
No niin. Elikkäs:

HARRY POTTER JA LIEKEHTIVÄ PIKARI / HARRY POTTER AND THE GOBLET OF FIRE (Iso-Britannia/USA, 2005)

Genre: Fantasia/seikkailu (K11)
Ohjaaja: Mike Newell
Pääosan esittäjät:Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon, Brendan Gleeson, Jason Isaacs, Gary Oldman, Miranda Richardson, Alan Rickman, Maggie Smith, Timothy Spall
Kesto: 2h 40min
Levittäjä: Sandrew Metronome Distribution Finland Oy
Ensi-ilta:18.11.2005

Neljännessä Potter-elokuvassa "Harry Potter ja liekehtivä pikari" Harry (Daniel Radcliffe) joutuu mysteerisesti valituksi edustamaan kouluaan arvostettuihin Kolmivelhoturnajaisiin.
Kyseessä on kansainvälinen kilpailu, jossa Harry joutuu vastakkain vanhempien ja kokeneempien oppilaiden kanssa, jotka edustavat Tylypahkaa ja kahta muuta Euroopan noitakoulua.

Tällä välin Harryn vastustajien tukija, paha lordi Voldemort (Ralph Fiennes) saa aikaan pelkoa noitayhteisössä lähettämällä huispauksen maailmanottelun aikana taivaalle pimeän piirron, joka symboloi Voldemortin paluuta valtaan.

Mutta tämä ei ole ainoa asia, joka aiheuttaa Harrylle huolta. Hänellä ei nimittäin vieläkään ole paria Tylypahkan joulutanssiaisiin.

Vaikka ensi-illasta onkin melko pahasti aikaa, niin tarkoitus olisi lähteä tämä leffa katsastamaan tänään Plevnaan (8) hyvässä seurassa.

Ovatkos muut filmifiniläiset jo tätä katsastaneet? Mitä mieltä olitte vai nappaako Potterin leffaseikkailut laisinkaan? Onko luottaminen pelkästään kirjoihin? Allekirjoittanut on kuitenkin Potterinsa lukenut ja pitänyt niistä kovasti. Myös aikaisemmat leffat on tullut tarkastettua ja eivät nuo nyt niiiiin heikkoja ole verrattuna muihin genren leffoihin saatika kirjoihinkaan, mutta ei ole kuitenkaan kirjojen voittanutta. Kyllä se Rowling osaa :)

No, mutta mielipiteitä ja kokemuksia - please

:rolleyes:
 
Vastaus: Harry Potter ja liekehtivä pikari (2005)

Pas*akasan vangin(Prisoner of azkaban) jälkeen seuraavaksi paras leffaPotter IMHO.
 
Vastaus: Harry Potter ja liekehtivä pikari (2005)

Ihan hyvä leffa. Paha sanoa onko paras sarjan elokuvista, kun muiden näkemisestä on aikaa jo aika paljon. Ainakin synkin kaikista Potter leffoista, jos ei muuta.
 
Vastaus: Harry Potter ja liekehtivä pikari (2005)

Kirjan juoni oli vedetty aivan paskaksi. Jollen olisi lukenut kirjaa ~20 kertaa, en olisi ymmärtänyt joistakin kohdista paskaakaan. Muuten oli kyllä aika silmänkarkkia ja muutenkin jo ihan hyvä leffa, juoni vaan pilasi leffan. :(

3/5
 
Vastaus: Harry Potter ja liekehtivä pikari (2005)

Ihan jees lehva, paras ilmestyneistä Pottereista joka ei ikävä kyll ole paljoa sanottu. Kyllähän sen katsastaa kerran, mutta hankkiminen saa jäädä.
 
Ylös Bottom