Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Kannettavat MP3 - CD-soittimet

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja feldon
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

feldon

KonsoliFIN Alumni
Voisitteko kertoa, mikä on tällä hetkellä paras kannettava CD-soitin, joka kykenee soittamaan myös ämpeekolmosia? Laitteitahan on tarjolla hirvittävän paljon, mutta etsin lähinnä opiskelijan kukkarolle sopivaa edullista ja luotettavaa laitetta. Osaisitteko vielä kertoa mistä ko. laitteen saisi hankittua edullisimmin? Nettikauppoihin en luottokortittomana pääse..
Kiitos Paljon!
 
Philips eXpanium

mulla on semmonen ovh. noin 1900 MARKKAA ite maksoin tuusan
se osaa soittaa musa ja MP3 cd levyt, joskin sen ensimmäinen malli (joka on mulla) ei osaa näyttää id3 tageja tai filunimiä toisaalta 100 sekan puskuri on ihan jees.
Anttilasta pitäis löytyä.

niin se mallihan on se exp 101
jos lähtee ostamaan kannattaa satsata siihen uudempaan malliin ellei paljonki halvemmalla saa
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
eXpanium

Jonkin aikaa sitten HIFI-lehdessä olleessa CD/MP3-laite testissä todettiin, että Philipsin eXpanium 101 on ainoa, jota voi edes kutsua Hifi-laitteeksi.
Ja nythän siitä on tullut uusi EXP203-malli.
Grundigilta löytyy myös soitin, joka varmaan kannattaa tsekata.
Napat yms. on lienee syytä unohtaa...
<edit>Ja kuulokkeiksi kannattaa aina vaihtaa Kossin PortaProt.</edit>
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
SonicBluen RioVoltit on kuulemma ihan näppäriä laitteita ja MP3 CD-soittimien kärkinimiä. Tai näin ainaskin väitetään.
 
Philips expanium

Mulla on kans ko. kannettava. Ihan ok laite omasta mielestäni. Alla omat plussat ja miinukset laitteesta.

plussaa:
-puskurimuisti (ei oo hyppinyt ikinä)
-soittaa cd:t, cd-r:t, cd-rw:t (kaikki levyt on soinut)
-kaukosäätö (en kyllä paljoa kaukosäädintä käytä, mutta on sille joskus käyttöä)
-pitkä käyttöaika (alkaalipattereilla kestää tosi kauan paristot, jos ei vaihtele/kelaile kappaleita)
-näppäinlukitus
-soiton jatkaminen siitä mihin edellisellä kerralla jäätiin

miinusta:
-ei näytä kappaleiden nimiä
-näyttö (hemmetin hankala lukea, vaikka kuinka tihrustaa, ei meinaa saada selvää. näytön taustavalo ois asiallinen)
-ei tue mp3 soittolistoja
-mp3:sia ei voi kelata eteenpäin/taaksepäin. kappaleita tietenkin voi vaihtaa, mutta kelaus ei onnistu.
-ei akkua vakiovarusteena

Juuh, siinäpä pari pointtia soittimesta. Kyllä tuo kuitenkin aina entisen Sony Walkmaninini päihittää mennen tullen. Mikäli uudessa mallissa nämä miinukset on saatu korjattua, on kyseessä todella huippu laite!

Hyvää päivänjatkoa!
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Inertia
Askettain ilmestyneessa TM:ssa on testi.
Olen koittanut löytää ko. testin tuloksia, mutta eivät penteleet ole laittaneet niitä nettiin kaiken kansan pällisteltäviksi. Eli voisiko joku vähän valottaa testin tuloksia? Mikä laite voitti vertailun? Miten Phillipsin expanium 203 -malli pärjäsi?
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Inertia
Kaupungin kirjasto?
Jeps. Kävin tarkastamassa ja ostin nyt kuitenkin sen EXP203-mallin. Ei tietenkään vertailun paras, mutta olipa edullinen. Näin yhden päivän kokemusten perusteella en vielä osaa kertoa laitteesta muuta, kuin että hyvin toimii ja soittaa kaikki mp3-levyt mukisematta. Huonona puolena pitää sanoa, että HiFi-korvani kyllä huomaa, ettei ääni ole aivan CD-tasoista - johtuneeko sitten korvan tarkkuudesta vai laitteen taustakohinasta..?

Hauska peli se kuitenkin on ja minua hymyilyttikin kovasti, kun siirsin mm. koko CMX-kokoelmani yhdelle CD-levylle. Sehän on laillista, kun kerran omistan alkuperäiset kappaleet levyistä!!

Manuaali oli todella huonosti käännetty. Missäköhän ovat mahtaneet käännöstyön tehdä? Englannin kielisessä versiossa ei onneksi ollut samanlaisia epäselvyyksia ja ohjeet olivat simppelit ja hyvät.

Mukana tulleet kuulokkeet eivät näyttäneet kovin vakuuttavilta - en viitsinyt edes kokeilla. Pitänee jossain välissä hankkia ne Oliverin suosittelemat KOSSit

Päivitän tähän, jos laitteesta löytyy lähipäivinä jotain mistä pitäisi kertoa.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Re: eXpanium

Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Oliver
Jonkin aikaa sitten HIFI-lehdessä olleessa CD/MP3-laite testissä todettiin, että Philipsin eXpanium 101 on ainoa, jota voi edes kutsua Hifi-laitteeksi.
Ja nythän siitä on tullut uusi EXP203-malli.
Grundigilta löytyy myös soitin, joka varmaan kannattaa tsekata.
Napat yms. on lienee syytä unohtaa...
<edit>Ja kuulokkeiksi kannattaa aina vaihtaa Kossin PortaProt.</edit>

Ton testin mukaan sain semmosen käsityksen että Aiwa XP-V522 olis parempi kun toi Philipsin eXpandium. Halvempi ja parempi äänenlaatu. Tosin hieman painavampi kuin Philipsin.
Onkohan näin? :)
kellään kokemusta tosta Aiwan cd/mp3 soittimesta?
 
saksasta saa tilattua "hiukka" halvammella:

Philips EXP-203
EUR 119.00

Philips EXP-301
EUR 155.00

Philips EXP-401
EUR 169.00

Philips EXP-511 MP3-CD Player
EUR 164.00

Philips EXP-601 Photo-CD Player Linie
EUR 224.00

nämä www.mediacheckpoint.de:stä
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan darkven
saksasta saa tilattua "hiukka" halvammella:

Philips EXP-203
EUR 119.00

Philips EXP-301
EUR 155.00

Philips EXP-401
EUR 169.00

Philips EXP-511 MP3-CD Player
EUR 164.00

Philips EXP-601 Photo-CD Player Linie
EUR 224.00

nämä www.mediacheckpoint.de:stä


Kuis tuolta tulloo lähetyskuluja? Sitten on tietty takuuasiat vielä. Monella valmistajallahan on ww -takuu, mutta ei vissiin kaikilla. Ja taitaa olla maahantuojakin nihkeä takuuasioissa, jos ei suomesta ostettu.
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Groover
Sitten on tietty takuuasiat vielä. Monella valmistajallahan on ww -takuu, mutta ei vissiin kaikilla. Ja taitaa olla maahantuojakin nihkeä takuuasioissa, jos ei suomesta ostettu.
lainaus sivulta: "36 Monate Europa-Garantie bei Mediacheckpoint .de"

elikkäten:

36-Month Europe Warranty at Mediacheckpoint.com

The 36-month MediaCHECKPOINT warranty is valid for all products, prolonging the manufacturers extended-warranty conditions.

Conditions:

Under the conditions of this warranty, Mediacheckpoint.com will bear all costs, both material and labor, of repairing factory defects for all electronic equipment in the case of legitimate complaints within 36 months of date of purchase. The warranty period begins on the date of purchase, as validated by the receipt. Postage to send the item to the manufacturer or Mediacheckpoint.com is paid by the purchaser; return postage to the customer is paid by Mediacheckpoint.com. Warranty repairs will only be made if the original warranty card(s) or original receipt(s) from Intron Electronic GmbH/MediaCHECKPOINT are presented.

Reimbursement for damages is excluded.

Exceptions to the warranty are storage/rechargeable batteries, batteries, as well as wear and tear due to normal usage, improper usage (in particular disregard of instructions for proper use), overload, or intentional or grossly negligent damage. If, at our discretion, we replace rather than repair the item or alter the purchase agreement or refund a portion of the purchase price, the warranty period for the replacement item shall be equal to the remaining time of the original 36-month warranty period, however not less than six months, as guaranteed by law.
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Groover
Kuis tuolta tulloo lähetyskuluja?
Suomeen enintään 32 kiloa painavalle paketille tulee hintaa 50, sisältäen Saksan paikalliset maksut ja vakuutukset.

Jos joku tahtoo järjestää kimppatilauksen, niin ilmoittakaa itsestänne!! Minulla EI siis ole luottokorttia.
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan feldon

Suomeen enintään 32 kiloa painavalle paketille tulee hintaa 50?, sisältäen Saksan paikalliset maksut ja vakuutukset.

Jos joku tahtoo järjestää kimppatilauksen, niin ilmoittakaa itsestänne!! Minulla EI siis ole luottokorttia.

Mulla olis kyllä periaatteessa tarvetta hommaa toi MD-soitin, tosin rahatilanne on nyt se, että pitää harkita tarkkaan pystyykö hommaamaan... ja sit tietty mikä malli/merkki. Olen noita Sonyn NetMD-vehkeitä kattonu, jotka osaa portata myös koneella olevat MP3:t md:n ATRAC:iksi.

Kortti löytyy kyllä, tosin limiitti on varsin vaatimaton näin opiskelijana kun en ole viitsinyt kovin korkeaa ottaa.

Jos kerätään innostuneita tässä jonkin aikaa, meikä tarkastelee vielä hintoja jonkin verran ja päätetään sit mitä tehdään. Myös isokorttinen henkilö voi ilmoittautua.
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Groover
Jos kerätään innostuneita tässä jonkin aikaa, meikä tarkastelee vielä hintoja jonkin verran ja päätetään sit mitä tehdään. Myös isokorttinen henkilö voi ilmoittautua.
Jep! Toivottavasti nyt onnistuu.. Älä nyt kuitenkaan mieti kovin kauaa, Groover.
 
muistaakseni myös mediacheckpointista pysty myös tilaamaan suomeen postiennakolla, ainakin parista saksalaisesta webbipuljusta on pystynyt.
 
Laitoin mestaan mailia ja kysyin vaihtoehtoisista kuljetusmuodoista. Toi 50? on kyllä aika törkee hinta tollasen about 2kg paketin kuskauksesta. Vertaa Amazon.uk 7£ = n. 11?
 
Täytyy pistää jäitä hattuihin nyt tässä hankinnassa... ei ole varmasti ainakaan lähimmän kk:n asia. Täytyy vähän puntaroida mihin vähät senttisensä sijoittaa... sori feldon jos sotkee kuvioitas. Kandee tsekkaa toi Amazon nyt ainakin, koska saatat postikuluineen saada halvemmalla sieltä jos löytyy, mikäli et saa kimppatilausta aikaan.
 
Ylös Bottom