I
Isaarou
Guest

Pelikonsoleiden lisälaitteisiin erikoistunut HORI julkisti tänään ratkaisunsa puhechatin toteuttamiseksi Switchillä.
Japanilainen yhtiö tuo myyntiin virallisen Splatoon-teemaisen paketin, joka sisältää mikrofonilla varustettujen kuulokkeiden lisäksi adapterin. Nintendon maalipyssyräiskinnässä viliseviä kalmareita etäisesti muistuttavasta palikasta lähtee kaksi puolimetristä johtoa, joiden avulla kuulokkeet on tarkoitus liittää käyttäjän älypuhelimeen ja konsoliin. Viritelmä mahdollistaa niin peliäänien kuin kavereiden kanssa käytävän keskustelunkin kuulemisen samanaikaisesti.
Switch Hori Headset: adapteri

Switchin puhechatti tulee olemaan osa lisämaksullista verkkopalvelua ja vaatimaan erillisen älypuhelinsovelluksen toimiakseen.
Kuulokepaketti julkaistaan 21. heinäkuuta samaan aikaan Splatoon 2:n kanssa ainakin Japanissa. Pelin sisällä kuulokkeet voi pukea myös hahmolleen. Setin verottomaksi hinnaksi HORI ilmoittaa 3480 jeniä eli noin 28 euroa.
Lue sivustolla...