Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Metroid: Zero Mission

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Kanis
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Kanis

New Member
Näiden kuvien mukaan mielestäni uusi Metroid on vain remake Super Metroidista. Korjatkaa vain jos olen väärässä, mutta nuo viholliset näyttävät todella tutuilta.

Jos tämä nyt on vain remake niin mitä mieltä olette siitä?
 
Ei se remake taida olla, kuvistakin päätellen. Kraid on väärällä puolella. ;)

Ja jos se olisi remake niin ei haittaisi yhtään, Super Metroid on sen verran kovaa laatua.
 
Entä jos se onkin samantyylinen remake, mitä Resident Evil 1 oli? Muuteltu vähän, muttei liikaa.
 
Sitten meillä olisi käsissämme peli joka on edes osittain uusi kokemus niillekin, jotka ovat pelanneet Super Metroidia kyllästymiseen asti. Eikä siihen peliin helposti kyllästy. Aika turha kuitenkin spekuloida, E3-messuilta saadaan varmaan videokuvaa ja muuta materiaalia joka ratkaisee asian.
 
Näyttää tosiaan tutulta muttei näytä Super Metroidilta. Voisiko tuo olla kuulkaas remake nimenomaan Metroidista? Eli pelisarjan ensimmäisestä osasta.
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan keiu
Näyttää tosiaan tutulta muttei näytä Super Metroidilta. Voisiko tuo olla kuulkaas remake nimenomaan Metroidista? Eli pelisarjan ensimmäisestä osasta.

Tämä tuli mullekin mieleen. Se olisi kyllä hieno juttu, alkuperäisen Metroidin missanneena olisi kiva päästä sitäkin pelaamaan. Ja kartta on iso bonus, emulaattorilla kun olen kokeillut eksyin äkkiä... :o

Ihan järkeenkäyvää se olisi. Kaikki GBA:n Mariot ovat remakeja, miksei tehdä samaa myös Metroidille?
 
Minun piti saada Metroid Zero Mission tänään. Kaveri kävi USAssa ja osti pelin minulle sieltä. Kun sitten tänään soitin sille ja kyselin että joko sitä ollaan kotona ja Metroidi löytyy, vastaus oli todella humoristinen. Peli oli varastettu sen tavaroitten seasta, kotelo ja ohjeet olivat kuulemma jätetty, mutta itse peli oli viety :)
Ei hyvänen aika! Ottaa samaan aikaan hermoon ja toisaalta huvittaa ihan älyttömästi koko homma... Noh, onneksi kuulemma Finnair korvaa pelin.
 
Jeh, tänään löytyi Zero Mission postilaatikosta. Ostopaikkana Videogames +, hintaa alle 30 euroa. Loistavan ostoksen kyllä tein.

On siis kyllä upea peli. Samuksen kontrollit ovat erinomaiset, musiikki soi hienosti taustalla ja yleensäkin kaikki on juuri kohdallaan. Tunnelma on erityisen loistava, sillä koko ajan vatsassani pyöri joitakin perhosia ja minibossien äkilliset esiinsyöksyt saivat hengityksen kiihtymään radikaalisti.

Zebesin tunnistaa Zebesiksi, mutta paikkoja on kuitenkin lisätty mukavasti. Esimerkiksi Chozojen raunioiden löytyminen oli hieno yllätys. Hieman ikävästi pelaajaa ohjataan kädestä seuraavalle tärkeälle pisteelle, mutta ainakin illuusio tekemisen vapaudesta on koko ajan läsnä.

Mikäs siinä. Aika keveästi tämä singahti GBA-pelieni kolmen kärkeen Superstar Sagan ja Battle Network 3:n kaveriksi.

Edit: Läpi meni, mutta ehkä vähän liiankin nopeasti. 4 tuntia 11 minuuttia, 70% kamasta lähti mukaan. Lyhyt peli, mutta hävyttömän upea.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Todella hyvä peli, mutta aivan liian lyhyt (Ekalla kerralla läpi 3:18, tavarat abuut 66%, normalilla). Grafiikka on Fusionin tasoa ( e.g. todella hienoa), ja musiikit aivan unelmia!! Brinstarin musiikkia jaksaa kuunnella vaikka kuinka kauan... Hardilla läpipeluun jälkeen aukesi vielä Sound test. Enempää en sitten spoilaakaan, mutta eikös tähän saa jotain bonuksia kun liittää tämän ja Fusionin yhteen?
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Dazher
Enempää en sitten spoilaakaan, mutta eikös tähän saa jotain bonuksia kun liittää tämän ja Fusionin yhteen?

Saa kyllä. Pelit linkittämällä Zero Missioniin avautuu 'Fusion Gallery', jossa pystyy katsomaan läpi kaikki Metroid Fusionin läpipeluukuvat. Galleriasta löytyvät lisäksi myös ne loppukuvat, jotka lisättiin euroversion jälkeen ilmestyneeseen japaniversioon.
 
Jesh, kiitos. Pitääkin sitten pyytää kaverilta GBA ja linkkikaapeli lainaan, niin saa tuonkin auki :D
 
Jipiih, MZM:ä läpi alle tunnin! Normalilla pelattuna... mut mitään ei auennut, meh! Enää pitäis jaksaa ettiä 100% kaikki tavarat, sen jälkeen ei varmaan mitään uutta aukea.
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Dazher
Jipiih, MZM:ä läpi alle tunnin! Normalilla pelattuna... mut mitään ei auennut, meh! Enää pitäis jaksaa ettiä 100% kaikki tavarat, sen jälkeen ei varmaan mitään uutta aukea.

Pelasitko myös pelin Hardilla niin että keräsit alle 15% tavaroista? ZM:ssä on mukava määrä noita erilaisia loppukuvia.
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan HuHu ViNu
Pelasitko myös pelin Hardilla niin että keräsit alle 15% tavaroista? ZM:ssä on mukava määrä noita erilaisia loppukuvia.

Ehh? Ehä mä mitään tommosista oo tienny... O_O Ja juu, pakko oli käydä netistä ettimäs et miten ne saa ne endingit... Pitää ensin yrittää saada kerättyä kaikki tavarat alle kahden tunnin normalilla ja hardilla, menee muuten hermot tuon kanssa :D
 
No niin, jäljellä enää yksi endingi. Eli toisin sanoen just se hardilla alle 15%. Eiköhän tuo ennen viikonloppua mene läpi :D Ridley on kyllä yks pelin helpoimpia vastuksia, jos osaa sen taktiikan sitä vastaan. Tosin en siitä rupea nyt kertomaan ^^
 
Jeesh, nyt on kaikki loppukuvat auki. Kivan vaikee oli tuo vimppa pääkkä! Pitänee varmaan pelata seuraavaks se alkuperänen Metroid läpi :D
 
Ylös Bottom