Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Ongelma tietokoneen äänikortin kanssa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Vohvelirauta
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Vohvelirauta

New Member
Terve! Vanhasta koneesta pamahti virtalähde, joten porukat hankki työpaikaltaan käytetyn koneen tilalle. Windows asennettiin ja sillai ja kaikki toimii paitsi ääntä ei tuu ulos. Ollaa tapeltu tän ongelman kanssa jo tovi ja hieman alkaa usko loppumaan :) Siis kone ei löydä äänilaitetta tai vastaavaa, joten ilmeisesti pitäis ajurit asentaa tai jtn, eikö vain?

Tässä muutama tekninen tieto:

-Tietokone: "HP Compaq dc5100 MT"
-Ilmeisesti koneessa on integroitu äänikortti ja jos en erehdy äänikortin paikasta, niin ainakin "oletetun" äänikortin päällä lukee: "Intel FW82801FB F526NB81 SL7Y5"

On kokeiltu asentaa jtn DriverRobot:ia sun muita ajureita, mutta joko ajurit ei toimi tai sitten ohjelma vaatii jonkin sortin rekisteröinnin, eli ohjelma maksaa

On myös kokeiltu ulkoista äänikortia, joka tulee USB-liitennällä koneeseen, mutta ei sekään jostain syystä toimi...toisessa koneessa kyllä toimii...

Eli toivottavasti saatte jonkin näköisen kuvan ongelmastani ja jos omistat idioottivarman ratkaisun tähän, niin kyllä kiitos :D
 
Vastaus: Ongelma tietokoneen äänikortin kanssa

Tuolta olen yrittänyt etsiä tyyliin "Audio drivers" jne., mutta en ole onnistunut muuta kuin päivittämään muita ajureita. Ajoin myös tuon Download Center:in ohjelman, jonka pitäisi käsittääkseni selvittää, mitkä ajurit tarvitsevat päivittämistä ja se ilmoitti, että äänikortin ajurit ovat tuntemattomat tai jtn. Pystytkö antamaan suoraan linkkiä ajureihin, jotka tarvitsen? Englanti sujuu melko hyvin, mutta tietokoneisiin liittyvä sanasto on hyvin suppeaa ja en ylipäätänsä tiedä tietokoneista yhtään mitään :D Kiitos
 
Vastaus: Ongelma tietokoneen äänikortin kanssa

Tuolta olen yrittänyt etsiä tyyliin "Audio drivers" jne., mutta en ole onnistunut muuta kuin päivittämään muita ajureita. Ajoin myös tuon Download Center:in ohjelman, jonka pitäisi käsittääkseni selvittää, mitkä ajurit tarvitsevat päivittämistä ja se ilmoitti, että äänikortin ajurit ovat tuntemattomat tai jtn.
Koska se on integroitu äänikortti, pelkästään audio drivers-haulla ei mitään löydy, kun ajuripaketti päivittää koko emon ajurit.
Download Center hakee todennäköisesti vain päivityksiä olemassa oleville ajureille, ja koska sinulla ei niitä ole ollenkaan, siksi antoi herjaa.

Koita asentaa TÄMÄ
 
Vastaus: Ongelma tietokoneen äänikortin kanssa

Tuon ehdottamasi konstin jälkeen ja monen muun niksin ei toimi vieläkään :/ Voisi luulla, että käyttäjässä on vika, mutta on tässä ollu vanhemmat isoveljetkin ongelmaa ratkomassa, kun ovat käyneet kotona. Antaa nyt minun puolestani sitten olla...olisihan se mukavaa Youtubessa käydä jne. Joku päivä jos jaksaa niin kokeilla vielä asentaa Windows XP Home Edition uudestaan tai uudempi Windows....muhta kiitos neuvoista :)
 
Vastaus: Ongelma tietokoneen äänikortin kanssa

Jep, kyllä tuokin on mahdollista. Kone kylläkin tunnistaa äänikortin...
 
Vastaus: Ongelma tietokoneen äänikortin kanssa

Dödih...nyt päätin taas aloittaa saman ongelman ratkaisemista. Elikäs formatoin kokonaan tuon koneen ja asensin Windows XP Home Edition 2002 uudelleen. Koneessa on siis nyt Service Pack 2. Konetta ei meinaa laittaa nettiin ennen kuin olen saanut nuo äänet toimimaan. Tämä siksi, että kun tuo sitten ehdottaa lataamaan tuon Service Pack 3, niin siinä on kuulemma ollut monella ongelmia. Elikäs olisi mukava tietää, että onko netistä mahdollista saada Windows XP jotain omia ääniohjaimia/ajureita tuohon Service Pack 2:seen? Kun viimeeksi kokeilin ladata tuolta HP:n omilta sivuilta nuo Audio Driver:it, mutta eivät toimi ja antaa virhekoodiin (39). Sain kylläkin toimimaan nuo Graphic Driver:it ihan muitta mutkitta. Eli onko teillä mitään idiootti varmaa ratkaisua ongelmaan?? Kone on siis Hp Compaq dc5100 MT ja emolevy on niin ikään HP:n omaa tuotantoa ja malli on 09E0h....jos tarvitsette muita tietoa komponenteista auttaessanne, niin kysykää ihmeessä. Olisi nimittäin kiva saada nuo äänet toimimaan, kun ei tuo nyt varmaan vaikeaa ole, mutta nyt vain jokin mättää :D

Kiitos

Edit: sainkin toimimaan :D:D:D
 
Ylös Bottom