Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Paul Haggis: Crash

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Justin Bailey
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Justin Bailey

New Member
Tsekkailinpa tän eilen:

Ohjaaja teki hienoa työtä kautta linjan, samaa voi sanoa näyttelijöistä. Musiikki oli kuvan kanssa joskus turhankin cheesy samoin muutamat tapahtumat. Ilmeisesti johtoporras yritti varmistella, että juntimmatkin saavat edes jotain irti leffasta, vaikka se sit tarkottais taiteellisia uhrauksia. Helvetin munattomat. ;P Jossain määrin häiritsi myös muutaman hahmon käsikirjoitus, laitetaan ne toimimaan vaikka miten epäloogisesti, kunhan saadaan sanoma helpommin perille. Yääääh...nooh, tätä tää paska on.

Ehdottomasti katsomisen arvoinen leffa ja omaan makuun yks viihdyttävimmistä hollywood -draamoista pitkään aikaan :)

3.5 tähteä!
 
Vastaus: Paul Haggis: Crash

Hyvä, että leffaa on esitelty edes vähäsen tuossa ensimmäisessä viestissä :rolleyes:

Paul Haggis on kyllä kunnostautunut aika pahasti Hollywoodin markkinoilla. TV-sarjojen ohjaajasta ohjaajaksi - eli Crash on miehen ns. Hollywood-debyytti "täysiverisenä" ohjaajana. Äijä on käsikirjoittanut Million Dollar Babyn (ja hemmonhan piti alunperin ohjatakin leffa). Voittanut lukuisia palkintoja, joista esimerkkeinä vaikkapa kaksi pokattua Emmy-pystiä... myös Oscar-ehdokkuus M$B:n käsikirjoituksesta oli varmasti tervetullutta.

Crash on duunattu jo vuonna 2004, mutta on vasta nyt tullut Suomen teattereihin (wonder why?).

CRASH (USA, 2004)

Genre: Draama (K11)
Ohjaaja: Paul Haggis
Pääosan esittäjät: Matt Dillon, Don Cheadle, Sandra Bullock, Jennifer Esposito, William Fichtner, Brendan Fraser, Thandie Newton, Ryan Phillippe, Terrence Howard, Chris "Ludacris" Bridges, Larenz Tate, Michael Penã
Kesto: 1h 54min
Levittäjä: Scanbox Finland Oy Kopioita: 16
Ensi-ilta: 2.9.2005

Paul Haggisin Los Angelesiin sijoittuvassa karheassa draamassa törmäilee toisiinsa sekalainen joukko ihmisiä, joilla kaikilla on oma ristinsä kannettavanaan.

Enkelten kaupungin ulkokultaisen pinnan alla ihmiset elävät pelkojensa ja ennakkoluulojensa orjina. Mitä enemmän asukkaat yrittävät lukita talojaan ja tunteitaan, sitä kohtalokkaimmin seurauksin he törmäävät toisiinsa. Köyhät, rikkaat, lainvalvojat, rikolliset, valkoiset ja värilliset... Lista on loputon.

Kahden vuorokauden aikana ventovieraat ihmiset jättävät jälkensä toistensa elämään, kun rakkaus muuttuu häpeäksi, oikeus vääryydeksi ja suojelu veriteoksi. Crash on kuitenkin elokuva toivosta, sillä se osoittaa, että pahakin pystyy äärimmäiseen hyvyyteen.

Mieletön määrä tähtiä, jotka kuitenkin nöyrästi hoitavat oman tonttinsa vetämättä yhtään yli. Näyttää olevan oikein Finnkinon kuukauden leffakin - kerrankin ovat valkanneet laatua. Leffahan on jopa jenkkilässäkin saanut erinomaisen vastaanoton ja onhan sitä promottu melkoisesti esimerkiksi Conan O'Brienin talkshowssa.

IMDB
Kotisivut
 
Vastaus: Paul Haggis: Crash

Jarmo Hänninen sanoi:
Hyvä, että leffaa on esitelty edes vähäsen tuossa ensimmäisessä viestissä :rolleyes:

Rolleyes vaan takas sinne, enemmän tossa oli (spoilereiden molemmin puolin) kerrottu itse elokuvan ansioista kuin näissä muissa ketjun viesteissä yhteensä.
 
Vastaus: Paul Haggis: Crash

Justin Bailey sanoi:
Rolleyes vaan takas sinne, enemmän tossa oli (spoilereiden molemmin puolin) kerrottu itse elokuvan ansioista kuin näissä muissa ketjun viesteissä yhteensä.

Voe voe, enhän mie tarkottanu mitenkään loukata. Meinaan, että leffasta olisi voinut jotain kertoa muuta kuin ohjaajan ja nimen :) mutta ei aina jaksa.... (ja tämäkään ei ollut loukkaus, vaan oikeasti: aina ei jaksa) :D

Pitää kyllä käydä tämä leffa katsastamassa, onhan siinä kaunis Jennifer Esposito :cool:
 
Vastaus: Paul Haggis: Crash

Ohhoh miten hieno elokuva. Enpä pysty toistaiseksi muuta sanomaan, katsotaan kun jälkifiilikset tästä tasoittuvat..
 
Vastaus: Paul Haggis: Crash

Huomio, huomio!

Käykäähän nyt ihmeessä kattomassa, harvinaisen laadukasta jenkkikamaa! Crashin traileri on todella surkea, mut onneks se ei peilaa itse leffan laatua millään tasolla. Check.
 
Vastaus: Paul Haggis: Crash

Pitihän tämä käydä tsekkaamassa ja odototukset olivatkin aika korkealla. Kuitenkin pakko sanoa, että Crash on itselle yksi vuoden suurimmista pettymyksistä. Harvinaisen vaikeasti arvioitava leffa, mutta koitetaan:

Päällimmäisenä jäi mieleen, että Crash on rakenteeltaan jonkinlainen Magnolian, Trafficin ja Amores Perrosin yhdistelmä. Etenkin Magnoliaan pystyy löytämään yllättävänkin selviä yhtymäkohtia (varsinkin lopussa), mutta Crash ei pääse tunnelmiltaan lähellekään tätä PTA:n mestariteosta. Juuri rakenteessa on Crashin suurimmat ongelmat. Leffassa on potentiaalia vaikka mihin, mutta lopulta se kaatuu omaan kunnianhimoonsa. Henkilöitä on aivan liikaa ja monet tarinoista jäävät melko pinnallisiksi, jonka seurauksena Crash ei onnistu koskettamaan odotetulla tavalla ja monet henkilöt jäävät hieman etäisiksi. En juuri missään vaiheessa päässyt aivan kiinni elokuvan tunnelmaan, koska juuri kun tämä olisi ollut mahdollista, tarina ja henkilöt vaihtuvatkin uuteen. Esimerkiksi juuri Magnoliassa tunnelma pysyy koko ajan todella intensiivisenä ja tarinat etenevät sulavasti eteenpäin monissa musiikkimontaasin tapaisissa jaksoissa, kun taas Crashissa kerronta on liian rikkonaista. Myös tarinoiden toisiinsa nivoutumisesta voidaan olla montaa mieltä. Sanoisin, että sekin jää joissain määrin epämääräiseksi ja sekavaksi.

Crashin näyttelijöistä ei juuri valittamista löydy. Lähes kaikki vetävät roolinsa mallikkaasti, mutta kukaan ei erityisemmin pääse loistamaan muita paremmin. Matt Dillon ja Don Cheadle ovat ehkä selkeimmin esillä, kun taas esimerkiksi Brendan Fraserin kohdalla homma näyttäisi olevan vedetty sen verran varman päälle, ettei mies pääse epäonnistumaan, koska rooli jää melko pieneksi. Ryan Philippekin yrittää tehdä hienon draamaroolin, mutta jotenkin mies ei vain jaksa vakuuttaa tällaisessa osassa (kauhulla odotankin, miten Philippeltä sujuu clinttimäinen draama Flags of Our Fatherissa :confused: ).

Kuten sanoin, Crash on vaikea arvioitava, koska se on selkeästi laatuleffa, mutta epäonnistuu osittain yrityksissään. Rasismi on aiheena mielenkiintoinen, mutta senkin käsittely jää joidenkin henkiliöiden osalta melko pinnalliseksi ja alleviivaavaksi, eikä anna ajateltavaa likimainkaan niin paljon kuin vaikkapa American History X. Eipä siinä mitään, kyllä Crash on ehdottomasti katsomisen arvoinen. Nostin vain odotukset liian korkealle ja toivoin näkeväni jotain oikesti uutta, mutta mielestäni Crash ei tuonut episodielokuviin juuri mitään merkittävää. Musiikeista jäi kyllä pari biisiä mieleen, varsinkin Stereophonicsin loistava Maybe Tomorrow lopputeksteissä jätti hyvälle mielelle.

Arvosana 3 / 5
 
Vastaus: Paul Haggis: Crash

Pezou sanoi:
Myös tarinoiden toisiinsa nivoutumisesta voidaan olla montaa mieltä. Sanoisin, että sekin jää joissain määrin epämääräiseksi ja sekavaksi.

Hmmm, jaksatkohan selventää? Ite en huomannu tolta kantilta mitään sekavaa.

Harmi, et skriptissä on tosiaan sorruttu (taiteellisesta näkökulmasta) ihan turhaan alleviivaamiseen ja yliampuvan tunteellisiin ja keinotekoisen dramaattisiin ratkaisuihin. Nooh, silti reippaasti keskivertoa parempi leffa - ja mitä enemmän massat kuluttavat Crashin tapaisia elokuvia kuin vaikkapa Mr. & Mrs. Smithin tapaisia alusta loppuun laskelmoituja paskakasoja, niin sitä paremmaksi tilanne Hollywoodissakin lopulta muuttuu.
 
Vastaus: Paul Haggis: Crash

Tuli juuri tsekattua tämä leffa devulta.

Ei hullumpaa, mutta näin ekan katsomiskerran jälkeen ymmärrän yhä enemmän sitä "ylläriä" minkä vuoden Oscar-gaala järkkäsi akatemian äänestäessä Crashin parhaan elokuvan Oscarin saajaksi. Kyllä se äänestys oli varmaan tiukkaakin tiukempi.

Mainiota draamaahan tämä oli ja sillai, mutta jotenkin silti jäi vaivaamaan homman ohuus ja mielestäni tiettyihin henkilöhahmoihin kiinnitettiin väärällä tavalla huomiota - tarkoitan tällä nyt sitä, että loppua kohden olisin halunnut nähdä enemmän ja enemmän Matt Dillonin henkilöhahmon reaktioita tapahtuneisiin juttuihin kuin esimerkiksi seurata Bullockin dialogia ja niin päin pois. Mutta kehut täytyy pistää Hustle & Flow -stara Terrence Howardille. Ehdottomasti leffan paras roolisuoritus...

Musa oli kyllä paikallaan, vaikka vähän siirappiseksi homma äityy välillä.

Vakavalla ammattitaidolla kasattu perusdraama minulle.

Tuomio: 3/5
 
Vastaus: Paul Haggis: Crash

Vihdoin tuli itsekkin Crash tsekattua ja varsin mallikas elokuvahan se oli. Tarinoita ja hahmoja oli ehkä muutama liikaa, mutta yksikään stoori ei mennyt selvästi huonommaksi kuin muut. Näyttelijät osasivat asiansa (jopa Sandra Bullock oli pätevä osassaan) ja muiltakaan osa-alueilta ei löydy minkäänsortin nokan koputtamisen aihetta. Oscarinsa ansainnut ja klassikko statuksenkin vielä taatusti haaliva elokuva.
 
Vastaus: Paul Haggis: Crash

Justin Bailey sanoi:
Huomio, huomio!

Käykäähän nyt ihmeessä kattomassa, harvinaisen laadukasta jenkkikamaa! Crashin traileri on todella surkea, mut onneks se ei peilaa itse leffan laatua millään tasolla. Check.

Mitä huonompi traileri, sitä parempi leffa... Huonoissa leffoissa on yleensä ladattu kaikki hyvä trailereihin, jotta ne myisivät edes kohtuullisesti lippuluukuilla. Voi johtua myös siitä, että hyvän trailerin jälkeen odotukset nousevat liian koviksi...
 
Ylös Bottom