Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
Jep, tämä on todella raivostuttavaa. YLEn digi-kanavilta tulee joskus ihan kunnon anamorfista laajakuvaa, jolloin tekstitkin siirtyvät automaattisesti oikealle paikalleen, eivätkä jää piiloon alapalkkiin.Lainatun viestin kirjoitti alkujaan juupajaapa
Mutta useimmiten jos esim. leffa tulee 16:9 koossa, niin tekstit on kuitenkin inhottavasti puoliksi kuvan päällä ja puoliksi mustalla alueella, jolloin 16:9 televisiolla on huonoin mahdollinen tilanne kun kuvaan jää kuitenkin reunoille palkit.
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan juupajaapa
Mutta useimmiten jos esim. leffa tulee 16:9 koossa, niin tekstit on kuitenkin inhottavasti puoliksi kuvan päällä ja puoliksi mustalla alueella, jolloin 16:9 televisiolla on huonoin mahdollinen tilanne kun kuvaan jää kuitenkin reunoille palkit.
Samoin vanhassa laajakuva Sonyssani on tuollainen mahdollisuus. Hieman petyin, kun juuri ostetusta Panasonicin 32" laajakuvatelkusta ei tätä optiota löytynyt.Lainatun viestin kirjoitti alkujaan spacedeep
16:9 televisioiden zoomausominaisuudet hieman vaihtelevat. Finluxissa on esim. asento "FULL LIFTED" jolla kuva nousee hieman ylöspäin. Kun jokin leffa tulee alkuperäisessä elokuvateatteriformaatissa niin että 16:9 telkassakin jää palkit ylä- ja alareunaan, niin tuo asento näyttää alapalkin kokonaan mutta ylös vastaavasti ei jää turhaan palkkia ja tekstitys näkyy kokonaan.
Parin vuoden ikäisessä Panasonicissani on kyllä mahdollisuus säätää kuvaa ylemmäksi, ei tosin tuolleen automaattisesti. Luulisi ominaisuuden löytyvän tuoreemmastakin mallista sieltä zoomaus-valikosta.Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Nem
Samoin vanhassa laajakuva Sonyssani on tuollainen mahdollisuus. Hieman petyin, kun juuri ostetusta Panasonicin 32" laajakuvatelkusta ei tätä optiota löytynyt.
Zoomaus-mahdollisuus kyllä löytyy, mutta on tuo Sonyn paljon kätevämpi. Sonylla ei tarvitse kuin painaa yhtä nappia, niin ruutu nousee juuri sopivasti, että tekstitykset näkyvät.Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Oliver
Parin vuoden ikäisessä Panasonicissani on kyllä mahdollisuus säätää kuvaa ylemmäksi, ei tosin tuolleen automaattisesti. Luulisi ominaisuuden löytyvän tuoreemmastakin mallista sieltä zoomaus-valikosta.