Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

PS3-järjestelmän deaktivointi

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Masterzelda
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Masterzelda

New Member
Onko mahdollista jotenkin unactivoida PSN-tunnukset kuolleelta PS3:ltani? Yritin nimittäin kaverille ladata pelin, joka oli ladattu aiemmin vain yhteen konsoliin ja nyt se valitti, että account on activoituna viidessä konsolissa, niin en voinut ladata.
 
Vastaus: PSN-tunnuksien deaktivointi

Seuraavalla sivulla olevan jutustelun perusteella pitäisi olla asiakaspalvelun avulla mahdollista:
Se on toki periaatteessa mahdollista, mutta tässä tapauksessa ilmeisesti aktivointeja on "sharetettu" kavereille, joten PlayStationin tuotetuki voi kieltäytyä toimenpiteestä vedoten PSN-käyttöehtojen rikkomiseen.

Lisäksi tuo operaatio on siinä mielessä äärimmäinen, että se poistaa sitten KAIKKI viisi aktivointia, eli ne sharetut matskut (ainakin teoriassa) lakkaavat sitten toimimasta muiltakin (jos konsoli on verkossa).
 
Vastaus: PSN-tunnuksien deaktivointi

Tosta deaktivoinnista kannattaa olla yhteydessä Nordisk Filmiin.'
Itse sain sitä kautta deaktivoinnin, mutta he näkevät kuinka monta konetta on
käytössä joten kyselevät miksi ja yms.
Kaveri myös onnistui vaikka epäilivät game sharetuksesta silti deaktivoivat sen takia,
että tili oli ollut niin kauan käytössä. Muuten olisivat varmaan blokanneet koko tilin :D

Vähän offia mutta eikä juuri Jack Tretton aikanaan hehkuttanut tätä sharetusta.
Ja ilmeisesti myöhemmin kun muutettiin käyttöehtoja niin sharetus kiellettiin?
 
Vastaus: PSN-tunnuksien deaktivointi

Vähän offia mutta eikä juuri Jack Tretton aikanaan hehkuttanut tätä sharetusta.
Tretton puhui suulla suuremmalla, ja kun PSN startattiin, oli tuo "sharetus" kielletty käyttöehdoissa heti alusta asti.
 
Tilin deaktivoiminen?

Oli tarkoitus ostaa kaverin kanssa kimppaan tuo Motorstorm RC. Latasin ensin itelleni ton ja nyt kun kaveri käytti meikäläisen PSN-tiliä full version unlockaamisen, niin homma ei toimi hänellä. Ilmoittaa kuulemma että "tilille on jo aktivoitu kaksi PS3 järjestelmää" tjsp? En kyllä tiedä mikä tässä mättää, sillä onnistuin kyllä jakamaan Trine 2 :sen toiselle kaverilleni samalla tavalla.

Kuulin että tililtä voi deaktivoida jotain tietoa. Tarkoittaako tää nyt sitä että heitän hyvästit oikeudelleni käyttää tämän käyttäjän storeostoksia? Tää ei siis liity mitenkään koko PSN-tilin sulkemiseen tjsp? Voisiko joku hieman valaista miten tässä kannattaisi toimia.

EDIT: Liittyykö tää jollain tavalla tuohon uuteen sääntöön, jossa ainoastaan kaksi Pleikkaria voi 'omistaa oikeudet' yhteen käyttäjätiliin? Tällä kerralla oon siis shareemassa tuotetta toiselle kaverille, mikä tarkottaisi että kahden järjestelmän raja ylittyisi.
 
Tube: Se toinen aktivointisi meni siinä Trine 2 -jaon myötä.
 
Vastaus: Tilin deaktivoiminen?

Käsittääkseni tää shareeminen on kiellettyä, mutta tuo kuitenkin ehdottaa että mahdollisuus deaktivointiin on olemassa. Eli jos Trinen ostanut kaveri deaktivoi tilin, niin voiko tämä kolmas kaveri aktivoida tilin? Voisitko selittää hieman tarkemmin miten tää toimii?
 
Vastaus: Tilin deaktivoiminen?

Eli jos Trinen ostanut kaveri deaktivoi tilin, niin voiko tämä kolmas kaveri aktivoida tilin?
Kyllä. Tosin kyse ei ole PSN-tunnuksen/tilin deaktivoimisesta, vaan siinä deaktivoidaan kyseinen PS3-järjestelmä.

Aktivointi on yksinkertaistettuna kyseisellä PSN-tunnuksella hankittujen pelien jne. käyttöoikeus. Eli jos laite on aktivoitu PSN-tunnuksellasi, sillä on oikeus käyttää tuolla tunnuksella hankittuja tuotteita. Jos laitteen deaktivoi, eivät tuotteet itsessään katoa mihinkään, ainoastaan käyttöoikeus poistuu. Pelit jne. säilyvät siis PS3-järjestelmän kiintolevyllä (tai PSP/Vita-järjestelmän muistikortilla), mutta niitä ei enää vaan voi käyttää.

Aktivointi on myös PSN-tunnuskohtainen, eli jos samassa PS3-järjestelmässä on muita PSN-tunnuksia (ja niillä omia tuotteitaan), ei noiden muiden tunnuksien käyttöoikeuksille tapahdu mitään.
 
Vastaus: Tilin deaktivoiminen?

Kyllä. Tosin kyse ei ole PSN-tunnuksen/tilin deaktivoimisesta, vaan siinä deaktivoidaan kyseinen PS3-järjestelmä.

Kiitos vastauksesta! Katsotaan myöhemmin mihin tulokseen tullaan.

Tuohan on oikeastaan harmittavaa, sillä jos YLOD iskee, niin järjestelmäähän ei pysty enää deaktivoimaan. Jos oletetaan että molemmat "slotit" ovat varattuja tämän jälkeen, niin tilillähän ei voida enää suorittaa ostoja. Tilillä voi siis kuitenkin pelata normaalisti ja luoda sitten vaikka uusi tili, jolla suorittaa ostot?
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Tube: Deaktivoinnin voi tehdä kerran 12 kuukaudessa Sonyn oman verkkopalvelun kautta, eli rikkoutuneen konsolin viemän aktivoinnin voi tuolla lailla saada itselleen.
 
Vastaus: PS3-järjestelmän deaktivointi

Tube: Deaktivoinnin voi tehdä kerran 12 kuukaudessa Sonyn oman verkkopalvelun kautta, eli rikkoutuneen konsolin viemän aktivoinnin voi tuolla lailla saada itselleen.

Jokaisen järjestelmän kautta voi siis deaktivoida tietyn tilin kerran vuodessa? Elikkä jos kaveri deaktivoi oman osuteensa, ja mun Pleikkariin iskisi YLOD, niin voisin kuitenkin deaktivoida omani heti Sonyn verkkopalvelun kautta?
 
Vastaus: PS3-järjestelmän deaktivointi

Jokaisen järjestelmän kautta voi siis deaktivoida tietyn tilin kerran vuodessa? Elikkä jos kaveri deaktivoi oman osuteensa, ja mun Pleikkariin iskisi YLOD, niin voisin kuitenkin deaktivoida omani heti Sonyn verkkopalvelun kautta?
Periaatteessa noin. Se verkon kautta tehtävä deaktivointi vaikuttaa kaikkiin PSN/SEN-tunnuksellasi aktivoituihin laitteisiin samalla kertaa, eli yksittäistä laitetta sillä ei voi deaktivoida. Eli vaikka kaverisi ei suostuisikaan deaktivoimaan konsoliaan tunnuksellasi, deaktivoituisi se automaattisesti seuraavan, kun konsolilla otetaan yhteyttä PlayStation Networkiin (oletettavasti millä tahansa tunnuksella).
 
Vastaus: PS3-järjestelmän deaktivointi

Laitetaan tähän vielä toisesta ketjusta aiheeseen liittyvää asiaa. Eli nämä kolme vaihetta kannattaa tehdä jos on myymässä konsolia:

1) Deaktivoi LAITE.
2) Poista itse tunnus** (tunnuksen poistaminen ei deaktivoi laitetta - se on erillinen asia).
3) Formatoi kovalevy
4) Myy laite turvallisesti.

**Huom! Voi poistaa vain paikallisen käyttäjän. Itse PSN-tunnus on ja pysyy (verkossa) ikuisesti!
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: PS3-järjestelmän deaktivointi

Ja ylläolevaan vielä sellaisena täsmennyksenä, että poistaa voi vain paikallisen käyttäjän. PSN-tunnus on ja pysyy (verkossa) ikuisesti.

PS. Edelleenkään tunnuksia ei deaktivoida, ainoastaan itse laite. Lisätietoa järjestelmän (de)aktivoinnista löytyy ohjekirjasta.
 
Ylös Bottom