Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Samsung Galaxy Tab: 7.0, 7.7, 8.9 ja 10.1

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja hartzu
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

hartzu

KonsoliFIN Alumni
Samsungilta on tulossa kaksi uutta versiota Galaxy Tabistä: 8.9 ja 10.1. Numeroiden erona on, että toisessa on 10" näyttö. Käyttöjärjestelmänä on Android Honeycomb.

Molemmat ovat kevyempia ja ohuempia kuin Applen iPad2, 10.1:n ruutu on kookkaampi. Ainakin USA:ssa nämä tulevat myyntiin alkukesästä ja vaihtoehdot ovat:

Galaxy Tab 10.1
16GB $499
32GB $599
64GB ??

Galaxy Tab 8.9
16GB $469
32GB $569
64GB ??

Galaxyn kanssa ei tarvitse arpoa onko 3G vai WLAN parempi vaihtoehto, sillä molemmat yhteystavat ovat mukana kaikissa malleissa.

specs1.png


specs2.png


Samsung Galaxy Tab 8.9 and new Galaxy Tab 10.1 hands-on: thinner than the iPad 2, dual-core power, TouchWiz 4.0 -- Engadget

Samsungin lehdistötilaisuus, jossa uudet laitteet julkistettiin:

[video=youtube;_jXY1x_tTcY]http://www.youtube.com/watch?v=_jXY1x_tTcY&hd=1[/video]
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Samsung Galaxy Tab: 8.9 ja 10.1

Samsungin Galaxy Tabit ja Applen iPad 2 vertailussa.

Apple iPad 2 vs. Samsung Galaxy Tab 10.1 vs Samsung Galaxy Tab 8.9

Speksien valossa Galaxyt ovat kyllä houkuttelevampia vaihtoehtoja: laite on kevyempi ja litteämpi, tarkempi näyttö, parempi kamera, parempi liitettävyys ja laajennettavuus.

Tiedä sitten miten hyvin Android toimii tällaisessa laitteessa, ja löytyykö sovelluksista tukea suuremmalla näyttökoolle ja tarkkuudelle. Venytetyille puhelinsoftilla ei oikein mitää tee. Lisäksi edellisen sukupolven Galaxyt olivat vielä kalliimpia kuin Applen lauta, mutta nyt jenkkihinta on ainakin samoissa iPad2:n kanssa.
 
Vastaus: Samsung Galaxy Tab: 8.9 ja 10.1

Speksien valossa Galaxyt ovat kyllä houkuttelevampia vaihtoehtoja: laite on kevyempi ja litteämpi, tarkempi näyttö, parempi kamera, parempi liitettävyys ja laajennettavuus.
Itseäni hihityttää tuo "litteämpi". Eroa on 0.01 tuumaa eli 0,254 millimetriä Galaxy Tabin hyväksi. Aikamoisen tarkat sormet saa olla, että tuon eron huomaa. Painoerokin on 15 grammaa, jonka saattaa juuri ja juuri tuntea.

Tiedä sitten miten hyvin Android toimii tällaisessa laitteessa, ja löytyykö sovelluksista tukea suuremmalla näyttökoolle ja tarkkuudelle.
Tämä on minustakin se oleellinen juttu. Speksithän Galaxy Tabissa ovat houkuttelevat, mutta suhtaudun vielä tässä vaiheessa aika suurellakin varauksella varsinaiseen käytettävyyteen ja sovelluspuoleen.
 
Vastaus: Samsung Galaxy Tab: 8.9 ja 10.1

Tabletti-täti testaa nyt 10,1" näytöllä varustetun Samsung Galaxy Tabin. Ovat lähteneet karsimaan liittimissä ja tarjoamaan niitä lisävimpaimien kautta. SD-kortit, USB:t, HDMI ym. tulee vasta telakointiliitännän kautta. Näyttö kuitenkin selkee laajakuva ja stereo-kajarit erotuksena kilpailijaan. Hinta tällä 16 GB mallilla 499 dollaria.

Pelaaminen alkaa kohdasta 13:50.

[video=youtube;1Bv4JqcnIYc]http://www.youtube.com/watch?v=1Bv4JqcnIYc[/video]
Videolinkki: YouTube - ‪Samsung Galaxy Tab 10.1" Android Tablet Review‬‏
 
Vastaus: Samsung Galaxy Tab: 8.9 ja 10.1

Samsung Galaxy Tab 10.1:tä ei ainakaan ihan hetkeen tulla Suomessa näkemään. Apple nimittäin sai oikeudessa läpi väitteet patenttirikkomuksista ja kopioinnista, joten Samsungin laite on nyt myyntikiellossa kaikissa EU-maissa lukuun ottamatta Alankomaita.

Düsseldorfilainen oikeusistuin on estänyt Samsungin Galaxy Tab 10.1 -taulutietokoneen myynnin Euroopassa.

Oikeusistuimen päätös koskee kaikkia EU:hun kuuluvia maita, Alankomaita lukuun ottamatta. The Telegraphin uutisen mukaan Samsung on rikkonut Applen patenttia, mutta lisäksi se on syyllistynyt iPad 2:n ulkonäön kopiointiin.

Lähde: Tom's Hardware
 
Vastaus: Samsung Galaxy Tab: 8.9 ja 10.1

Samsung Galaxy Tab 10.1:tä ei ainakaan ihan hetkeen tulla Suomessa näkemään. Apple nimittäin sai oikeudessa läpi väitteet patenttirikkomuksista ja kopioinnista, joten Samsungin laite on nyt myyntikiellossa kaikissa EU-maissa lukuun ottamatta Alankomaita.

Tosin Saksalaisella paikallisella oikeusistuimella ei ole mandaattia tehdä koko EU:ta koskevia päätöksiä.
 
Tosin Saksalaisella paikallisella oikeusistuimella ei ole mandaattia tehdä koko EU:ta koskevia päätöksiä.
On sillä:
Note that this is an intellectual property right granted by an agency of the European Union. It can therefore be enforced on an EU-wide basis, while European patent law is still fragmented, requiring a different lawsuit in each country in which one seeks to enforce it. There's a European Patent Office, but it's not an EU agency. By contrast, there are EU-wide trademarks and design rights.
Lähde:http://fosspatents.blogspot.com/2011/08/preliminary-injunction-granted-by.html

Eli kyse on ilmeisesti IP, ei patenttiriidasta. Patenttien ollessa kyseessä pitäisi jokaisen EU-maan toimia erikseen, mutta tässä tapauksessa EU:lla on yhteinen toimintamalli.

Nyt muuten harmittaa etten jenkeissä kesäkuussa ollessani napannut mukaani tuota 10.1:stä, olisi ollut täällä kotona ihan arvossaan, erityisesti nyt :-j
 
Vastaus: Samsung Galaxy Tab: 8.9 ja 10.1

Eli kyse on ilmeisesti IP, ei patenttiriidasta. Patenttien ollessa kyseessä pitäisi jokaisen EU-maan toimia erikseen, mutta tässä tapauksessa EU:lla on yhteinen toimintamalli.

Kyse on designistä eli ulkoasusta ja sen sellaisesta, ei laite- ja ohjelmistopatenteista.

Joka tapauksessa Saksalaisen alioikeuden väliaikainen päätös ei ole millään muotoa sitova muissa EU-maissa, etenkin kun vastaajina mainitaan vain Samsung GmbH ja Samsung Co.,Ltd. Esim. Suomessa toimiva Samsung Electronics Nordics on oma erillinen yhtiönsä.

Toki, jos Suomen Samsung saa toimituksensa Saksasta, niin välillisesti se koskee silloin Suomeakin.

Näemmä Saksan patentti- ja mallisuoja lainsäädöntpö on lähes yhtä pölhöä kuin USA:n sillä päätös annettiin Samsungia kuulematta tai heitä siitä tiedottamatta, ja ilman mitään sen kummempia perusteluja.
 
Vastaus: Samsung Galaxy Tab: 8.9 ja 10.1

Samsung tuo Galaxy Tab 10,1:n Suomessa myyntiin kiellosta huolimatta - Tietokone
Samsung uhmaa Galaxy Tabin myyntikieltoa Suomessa

On arvioitu, että Samsung saattaa ryhtyä omilla patenteillaan vastatoimiin Applea vastaan. Tätä Johannesson ei halua vielä kommentoida. ”Sen voin sanoa, että meillä on yksi alan suurimmista patenttisalkuista, ja puolustamme oikeuksiamme kaikin mahdollisin keinoin. Kyse on myös asiakkaidemme edusta.”
 
Vastaus: Samsung Galaxy Tab: 8.9 ja 10.1

Samsung voi kiertää kitinät ulkoasusta laittamalla mukaan Applen esimerkkiä noudattaen kumisen kuoren, joka piilottaa "kopioidut" yksityiskohdat :D
 
Vastaus: Samsung Galaxy Tab: 8.9 ja 10.1

On muuten hieno laite. Tuli ostettua pari viikkoa sitten.

Pyörittää 1080p materiaalia ja kaikkea flashilla toimivaa täysin sulavasti.
 
Vastaus: Samsung Galaxy Tab: 8.9 ja 10.1

Tämähän on varsin mainio laite ja ainakin 8,9" tuumakoossa kätevän oloinen. Turhaan on Androidia tullut vierastettua, kyllä tästä potenttiaalia löytyy. Mukavasti pääsee modifioimaan ulkoasua ja lisäämään ruutuihin widgettejä. Market tarjoaa uusia mielenkiintoisia sisältöjä, eikä ilmainenkaan ole vierasta. Nettisurffaaminen esimerkiksi täällä onnistuu sellaisenaan, ilman zoomailuja. Youtuben ja YLE Areenan sisällöt avautuvat ongelmitta. Löytyy strereo-kaiuttimet erotuksena suureen kilpailijaansa.

Liitännöissä ollaan niukkoja, ainoastaan oma laajennusportti löytyy johon voi sitten tökätä esimerkiksi usb-liittimen. Mitään fyysistä Home-näppäintä ei ole. Näytön vierittäminen tahmaa jonkin verran, napakampi voisi olla. Tuntuu muutaman piirun verran monimutkaisemmalta laitteelta kuin omppu, meillä sillä ei ole väliä, muutoin kuin kasvavana tarpeena atk-tukena olemiselle :D

Tässä tunnelmia eiliseltä illalta ja ihan mutkattomana ottona:

[video=youtube;2OeniZHNQSo]http://www.youtube.com/watch?v=2OeniZHNQSo[/video]
 
Itse siirryin tammikuussa iosista androidiin ja odotin jotain huimaa kehitystä, joko luurini on maanantai kappale tai yksinkertaisesti vaan paska. Ongelmia ollut enemmän kuin liikaa. Mietinkin miksi hyvää vaihtamaan ja tällä viikolla saa onneksi ipadin lippulaivan ja iPhonen, toivottavasti asia näillä korjaantuu, jollei niin ostan 10 vuotta vanhan nokialaisen.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
 
Vastaus: Samsung Galaxy Tab: 8.9 ja 10.1

Moi, olen jossain vaiheessa hankkimassa tablet-tietokonetta ja Samsung Galaxy Tabit tulivat mieleen ensimmäisten joukossa. Etsisin vastausta seuraaviin kysymyksiin:

Onko tuumakoolla väliä?

Onko Android 4.0 tulossa?

Onko sovellustarjonta hyvää?

Angry Birds(:D)?

Yhteisöpalvelut(Google+, Facebook ja Twitter)?

Käyttöjärjestelmän sulavuus?

Hinta?

Tablet vs. Älypuhelin?

Toivoisin jonkunnäköisiä vastauksia, ensi kesänä olisi taarkoitus viimeistään hankkia, myös älypuhelin on harkintalistalla.

-ollicas-
 
Vastaus: Samsung Galaxy Tab: 7.0, 7.7, 8.9 ja 10.1

Samsung esitteli Barcelonan messuilla uuden sukupolven Galaxy Tab -malleja. Galaxy Tab 2 7.0 ja 10.1 mallit korvaavat nykyiset mallit jollain aikataululla, vaikka erityisesti 7.0 malli ei kaikilta osin ole lainkaan edellä aiempaa 7.7 mallia. 7.0:ssa on mm. kevyempi 1Ghz dual-core CPU, pienempi ruuturesoluutio yms. mutta toisaalta se kuten 10.1 mallikin tulevat Android 4.0-versiolla varustettuna.

7"-ruutukoon malleja Samsungilla on nyt valikoimissa kolme erilaista: Galaxy Tab 2 7.0, Galaxy Tab 7.0 Plus ja Galaxy Tab 7.7. Näistä speksien valossa tehokkain on 7.7-malli. Hieman kummallinen tuotestrategia Samsungilta tuoda näin monta päällekkäistä tuotetta markkinoille.

Lippulaivamalli 10.1 saa pientä päivitystä, mutta kovin suuria muutoksia ei senkään sisältä löydä. Oleellisimmat speksit ovat, 1 GHz Dual-Core CPU, 10.1” WXGA(1280x800) ruutu ja Android 4.0(Ice Cream Sandwich) -käyttöjärjestelmä. Kotivideoharrastajia ilahduttaa suora MKV-videotuki.


Galaxy Tab 2 10.1

Galaxy Tab 2 7.0

Galaxy Tab 7.0 Plus

Galaxy Tab 7.7
 
Vastaus: Samsung Galaxy Tab: 7.0, 7.7, 8.9 ja 10.1

Miten on noiden muistikorttien laita, kun suomenkielinen sivu sanoo, että vain MicroSD kortit kävisivät. Kun taas englanninkielinen sivu sanoo, että SDHC:kin kävisivät myös. Kumpaa nyt uskoa? Kyseessä siis Galaxy Tab 2 10.1.
 
Ylös Bottom