Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Scars Above

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Eliminaattori
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Eliminaattori

Kielinatsimoderaattori
Ylläpitäjä


Nimi: Scars Above
Kehittäjä: Mad Head Games
Julkaisija: Prime Matter, Plaion
Alustat: PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, PC/Windows, Xbox Series X|S
Lajityyppi: Seikkailupeli, toimintapeli, kolmannen persoonan ammuntapeli
Julkaisu: Suunniteltu ajankohta 28.2.2023, Steam-palvelussa olevan tiedon mukaan
Kotisivut: https://scarsabove.primematter.gg/en-fi
KonsoliFIN Pelisivu: https://www.konsolifin.net/peli/scars-above

Scars Above on haastava, tieteisaiheinen ja kolmannesta persoonasta kuvattu toimintaseikkailuräiskintä, joka yhdistelee vaikeiden haasteiden päihittämisen palkitsevaa tunnetta kiehtovaan ja monimuotoiseen tarinaan, joka sijoittuu tutkittavaan salaperäiseen muukalaismaailmaan.

Scars Above tuo vahvasti mieleen Returnal-pelin. Yhdistäviä tekijöitä ovat muun muassa scifi, naisprotagonisti, räiskintä ja tuntematon planeetta. Ennakkoon voisi olettaa myös korkean vaikeustason olevan yksi keskeisistä asioista. Trailerin perusteella tässä voisi olla jopa hieman Mass Effect -vaikutteita, mutta synkkä ulkoasu ja trailerissa nähdyt bossit sekä virallinen kuvaus (yllä) voisivat viitata esimerkiksi Souls-pelien maailmaan tai toisiinsa vahvasti viittaaviin Chronos: Before the Ashes ja Remnant: From the Ashes -peleihin.

Noin kaksi kuukautta sitten julkaistussa trailerissa saatiin enemmän pelikuvaa kuin viime vuoden syksyn lopussa nähdyllä videolla, se ohessa.
 
Isot odotukset tämän pelin suhteen, näyttää erittäin hyvältä. Kuulin tästä ensi kertaa vasta eilen, pääsi yllättämään aivan puskista.
 
Isot odotukset tämän pelin suhteen, näyttää erittäin hyvältä. Kuulin tästä ensi kertaa vasta eilen, pääsi yllättämään aivan puskista.
Itselle kanssa oli ennakkotilattuna tämä. Eilen posti toi. Olin jo unohtanut koko ennakkotilauksen ja pelin. Vielä ei ehdi pelaamaan, mutta kyllä 2023 aikana vielä :)
Edit.
Bugin myötä mikään kiirekään ei näköjään ole pelata.
 
Ilokseni huomasin, että bugikohta oli korjattu, kun etenin pelissä toista kertaa samaan kohtaan. Ainoa harmi tässä oli tietenkin toisto, eikä toinen pelikerta tarjonnut enää samaa elämystä, jonka pohjalta arvostelun kirjoitin. Kaikki oli liian helppoa, eikä kuolema tullut eteen kuin kahdesti – ja nekin pienistä huolimattomuusvirheistä.

Bugin aiheuttanut lyhyt kohta (huom. vanhoja alueita, joten lootit oli jo saatu) oli leikattu kokonaan pois ja tilalle oli laitettu välivideo. Videon jälkeen chapteri vaihtui ja Kate jatkoi matkaansa alueelta, johon en pystynyt edellisellä kerralla kävelemään.

Nyt sitten ottamaan selvää, millainen loppu on. Vihdoinkin!
 
Lopputekstit nähty ja samalla paukahti platinaa. Täytyy sanoa, että kohtalaisen helppo platinapysti oli, helposti tehtävissä yhdellä läpipeluukerralla kunhan käyttää kaikkia varusteita monipuolisesti ja tutkii joka sopen. Olihan se ihan pelaamisen arvoinen loppu.

Ylläolevassa viestissä mainittu bugikorjaus oli siis tehty, mutta törmäsin vielä toiseen ärsyttävään tilanteeseen, joka osoittautui onneksi vain ns. softlockiksi, vaikka luulin ensin olevani jumissa. Kerättyäni erään esineen sitä ei yllättäen löytynytkään inventaariosta, vaikka peli vielä kehotti tuossa kohtaa tutkimaan saatuja esineitä.

Kyseessä on erään puzzlen tärkein esine, jota piti säätää halutun malliseksi, jotta se avaisi oven. Välillä se oli valikossa, välillä ei. Boottasin pelin pari kertaa, toistin samoja asioita, ei näkynyt mitään. Löysin koodin, jolla kapulaa piti säätää. Kun lopulta sain esineen valikkooni, niin olin erityisen huolellinen, jotta pääsin jatkamaan seikkailua.

Bugista tarkempi kuvaus:

Kun tutkit planeetan alkuperäisen väestön ruumiita, löydät koodilla toimivan palikan, joka on kuin muhkea toblerone-pötkö. Sen kutsumanimi on muistaakseni jonkin sortin "rod". Rod pitää ohjelmoida uudestaan ja sitä varten pitää löytää koodinpätkä. Inventory auki, tutki rodia ja säädä kolme "reeliä" oikeisiin kohtiin. Jos rodia ei näy valikossa, koeta laittaa se aukkoon, johon se pitää siis tökätä koodin säätämisen jälkeen. Tällöin se saattaa ehkä ilmestyä valikkoosi. Jos ei toimi, tökkää esine takaisin oven avaavaan slottiin. Jos ei vieläkään pelitä, palaa edelliselle pilarille (valikossa on asetus, jolla voit teleportata takaisin, koska muuten tämä ei ole mahdollista), poistu päävalikkoon ja yritä uudestaan.
 
Ylös Bottom