Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Serious Sam: Kamikaze Attack! (App Store, arvostelu)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Casa
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Casa

New Member
Peli: Serious Sam: Kamikaze Attack!
Arvostelija: Casa
Yhteenveto: Itsekseen scrollaavaa pikkuviihdettä
Tyylilaji: toiminta/tasohyppely
Alustat: iPad, iPhone, iPod Touch + Android
Arvosteltu: iPad 2, peliversio 1.10
Game Center: kyllä
Verkkopeli: ei
Ikäsuositus: +9
Kehittäjä: Devolver Digital
Julkaisija: GHI Media, LCC
iTunes: Serious Sam: Kamikaze Attack!

Kaikkien tuntema Vakava Sam heräsi pienen hiljaiselon jälkeen taas sotimaan kaiken maailman örkkimörkkejä vastaan kahden alkuperäisen pelin uusinta HD-versioissa. Kohta pukkaa kolmatta osaa alkuperäiseen sarjaan, joten kun nimi on pinnalla, niin on hyvä aika tuottaa samalla nimellä myös pienempiä rinnakkais pelejä. PC:lle julkaistiin Serious Sam: Double D, jossa edetään toisin kuin alkuperäisissä Sameissa, 2D:nä sivusta kuvattanu kuin Mario Brossia konsanaan. Muuten meininki on samankaltaista kuin alkuperäisissä teoksissa.

Mobiililaitteet ovat myös saanut oman Saminsa, jossa Samin sijaan ohjastetaan vanhoja tuttuja, Päättömiä Kamikazeja(Headless Kamikaze). Tarkoituksena on juosta Sam kiinni ja listiä tämä. Jottei pelaajan taival olisi liian helppo, on Sam laittanut liikkeelle kuolettavia raketteja ja pommeja. Myös pelimaailmassa esiintyvät kaktukset, sammakot ja puupölkyt tekevät etenemisestä vieläkin kuolettavampaa.

Pelin kontrollit ovat varsin simppelit – ruudun vasemmalla puolella hypätään ja oikealla hyökätään. Hyökätessään Kamikaze heittää jalat edelle ja potkii niin perhanasti, jolloin kaktukset kaatuu ja raketit saavat uuden suunnan kohti Samia. Hyökätä ei kuitenkaa liikaa sovi, koska ruudun alareunasta löytyvän mittarin täyttyessä räjähtää Kamikazen käsissä olevat pommit. Pienellä huililla hyökkäyksistä mittari lähtee taas laskemaan alaspäin. Kontrollit ovat varsin tarkat ja toimivat, joten pelaaja saa kuoleman kohdattuaan lähes poikkeuksetta syyttää vain ja ainoastaan itseään.

Pelin kentät ovat lyhyitä pyrähdyksiä, joihin ei juuri minuuttia pidempään kulu, eli juuri sopivia pikkupaloja moobiilille pelilaitteelle. Kenttään lähdetään parin lisäelämän turvin ja kentästä voi poimia sinne tänne ripoteltuja lisäelämiä ja muita pieniä pelaamista helpottavia apuja. Jokaisesta kentästä löytyvästä haasteesta (esim. potkaise sammakkoa 10 kertaa) peli saa paljon lisäpontta, joka osoittautuu oikeastaan pelin suolaksi. Minkään sortin tarinaa pelissä ei ole.

Harmikseen ihan kelpo idea, ei jaksa hirveän pitkään, eikä tuota minkäänlaista addiktiota kilpailijoidensa tapaan. Hetken pelaamisen jälkeen kentät alkavat toistamaan itseään, eikä vaikeusastekaan kauheasti nouse. Ideaa olisi saanut viedä pidemmälle ja esteitä ja kenttiä olisi saanut olla monipuolisemmin. En suosittele rahoja tähän kuluttamaan, jollei Sam ole tatuoituna oikeaan pakaraan ja Kamikazet pidä sydäntä hereillä, mutta jos tämä ilmaiseksi tarjolle tulee, niin mikäpä ettei. Peli kuitenkin toimii ihan hauskana ajantappona pienissä paloissa.

Arvio: 2/5
 
Ylös Bottom