Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Tahraton mieli (11.2.2005)

Jarmo Hänninen

New Member
Dodiin. Enää ei tartte tilailla ulkomailta vaan saa ostaa kotimaasta sikakalliilla :D no, ei vaines...

Mutta tosiaan 11. helmikuuta pukkaa meidänkin murteella tätä kauppoihin Sandrewin toimesta. Taas yksi elokuva, joka tulee hemmetin myöhään meille tänne - ainakin omien laskujeni mukaan. :rolleyes:

dvdvid_fi_tahraton_mieli_small.jpg

Speksit

Alkuperäinen nimi: Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Vuosi: 2004
Ohjaaja: Michel Gondry
Pääosissa: Jim Carrey, Kate Winslet
Pituus (min): 103
DVD Kuvaformaatti: 16:9 FF 1.85:1 anamorphic
Ääniformaatti: Dolby DTS & Dolby Digital 5.1 englanti
DVD Tekstitykset: suomi, norja, tanska, ruotsi, islanti, Kuulovammaisille: englanti
DVD Lisämateriaali: Tahrattoman mielen maailma * Keskustelu Jim Carreyn ja ohjaaja Michel Gondryn kanssa * Michel Gondryn ja käsikirjoittaja Charlie Kaufmanin kommentit * Poistettuja kohtauksia * The Polyphonic Spree Light & Day -musiikkivideo * Lacuna-mainos
Ikäraja: 11

Synopsista

Käsikirjoittajan Charlie Kaufmanin ja uraauurtavan ohjaajan Michel Gondryn käsissä syntyi Tahraton mieli. Tähtiä vilisevä näyttelijäjoukko loistaa koomisessa ja liikuttavassa elokuvassa eroista, hermoromahduksista ja läpimurroista.

Joel (Jim Carrey) järkyttyy kuullessaan, että hänen tyttöystävänsä Clementine (Kate Winslet) on poistanut heidän myrskyisän suhteensa muististaan. Epätoivoisena hän ottaa yhteyttä menetelmän keksijään, tri Howard Mierzwiakiin (Tom Wilkinson), pyyhkiäkseen omankin muistinsa. Mutta kun muistot Clementinesta alkavat hämärtyä, Joel tajuaa kuinka paljon hän tätä yhä rakastaa.

Kirsten Dunst, Mark Ruffalo ja Elijah Wood näyttelevät sivuosia Tahrattomassa mielessä - mieleenpainuvassa elokuvassa, jota Wall Street Journal kuvaili aivan uudenlaiseksi romanttiseksi komediaksi.
 
Vastaus: Tahraton mieli (11.2.2005)

Kyseessähän on todella nerokas elokuva ja varmasti vuoden 2004 parhaita elokuvia. Yllättävän kauan on kyllä kestänyt että DVD on saapunut tännekkin, R1 kiekkohan ilmestyi jo ties milloin. Uusinta kierros ei tekisi pahaa, sillä ainakaan tähän asti Kaufmanin rustaamat elokuvat eivät ole huonontuneet uusintakatseluiden kertyessä.
 
Vastaus: Tahraton mieli (11.2.2005)

Taas ovat Sandrewin veikot keksineet ihka uuden ääniformaatin: mikä hitto on Dolby DTS? Toki ne muutkin osaavat, Buena Vistan julkaiseman Pirates of the Caribbean Suomi-DVD:n takakansi kertoo ääniraidoiksi: DTS, Dolby Digital & THX :rolleyes:
 
Ylös Bottom