Vastaus: Tasohyppelyt
Äkkiä tulee mieleen tietysti Ratchet & Clankin "future-trilogia", eli Tools of Destruction/Quest for Booty/A Crack in Time. Nämä kuitenkin aikamoista toimintaa myös (pilke silmäkulmassa) eli oikeastaan toiminnallisia tasohyppelyitä. Mutta sinänsä juuri "rennompaa" pelaamista.
Sitten taitaa olla vuoden 2006 "Sonic the Hedgehog" (ei trophyja) ja myöhemmin tullut "Sonic Unleashed" (trophyt löytyy), mutta voiko noita nyt sitten ihan suositella..
EDIT: Ja onhan siellä "The Legend of Spyro: Dawn of the Dragon" (lasketaanko se?). Spyrossa ei trophyja.
**
PSN storen puolella on ainakin erinomainen "Braid", uusintaversio Dreamcastin pienimuotoisesta klassikosta "Sonic Adventure", aika vasta tullut "Sonic the Hedgehog 4: Episode 1", ja varsin ok puzzle-platformer "Topatoi". Tietenkään ei voi unohtaa suomalaisen Frozenbyten "Trine"-peliä (joka ei välttämättä ole kuitenkaan ihan helpoin tasohyppely..).
EDIT: Sitten on vielä "Mega Man 9" (ei trophyja) ja "Mega Man 10" (trophyt löytyy), mutta noissa saa parhaimmillaan repiä hiukset päästä vaikeustason kanssa (10:ssä taitaa olla kuitenkin edes "easy" vaikeustaso, mikä helpottaa osaa pelaajista). Eli ei ihan sitä rennointa osastoa.. Samaa sarjaa on "Bionic Commando Rearmed", eli uusintaversio vanhasta pelistä (eikä kovin helppo).
Näillä tehokonsoleilla ei tuo puhdas tasohyppely-osasto ole ihan yhtä hyvin hanskassa kuin Nintendolla.. Mutta toki joku LbP on jo nyt melkoinen klassikko. Mutta sen perässä taitaa olla hiljaisempaa..
Jos nyt olisin Sonyn pomo, niin laittaisin kyllä muutaman miljoonan jonkun uuden platformer-sarjan kehitykseen. Markkinoilla saattaisi olla tilausta moiselle. Tai sitten olen väärässä ja genre on osaksi siirtynyt nyt ladattavien pelien markkinoille. Ehkä ne koetaan liian riskialttiina täyteen hintaan myytäviksi peleiksi.