Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Verkkopelaamisesta ja sen hinnoittelusta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja PekkaH
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
P

PekkaH

Guest
MOI!

Ensimmäiseksi täytyy sanoa, että en ole XBoxin suhteen mikään asiantuntija. Pikkuveljelläni, joka asuu vielä vanhempiemme luona on PS2 ja siitä tiedän jotain.

Omaan kotiini olen hankkimassa konsolia varmaan tässä kesällä ja nyt kun tolle PS2:llekin vaikuttaisi olevan (ainakin jonkun tasoista ;) ) vaihtoehtoa, niin ajattelin ottaa joistain perusasioista selvää.

Minua kiinnostaisi XBoxin nettipelaus mahdollisuus. Tuleeko siitä maksullista vai pääseekö verkkoon pelaamaan oman palveluntarjoajan kautta ilman erillisiä kk-maksuja? Ilmeisesti jenkkilässä on ainakin MS:n oma maksullinen systeemi, mutta toisaalta kuulin että Halolle on kehitetty oliko se nyt gamespyn kautta toimiva moninpeli.
 
Xboxin nettipelaamisesta ei ole vielä mitään varmaa tietoa kuinka se tulee toimimaan. Itse pitäisin todennäköisimpänä sitä että yhteyden saa ottaa juuri siltä palveluntarjoajalta jolta haluaa, mutta kun pelaaminen hoituu MS:n Zonen kaltaisen palvelun kautta niin varmasti siihen sisältyy jokin kuukausimaksu, siitä en osaa sanoa kuinka pelikohtainen se olisi.

Niin eli Xboxillahan ei voi surffata netissä, vain ja ainoastaan pelata. (ellei joku neropatti kräkkää Xboxia ja tee sille selainta)

Lainatun viestin kirjoitti alkujaan PekkaH

kuulin että Halolle on kehitetty oliko se nyt gamespyn kautta toimiva moninpeli.

Halossa ei sinällään ole nettipeliä, mutta verkkopeli löytyy (ju nou, Xboxeista voi kasata LANin). Ja juuri tuota verkkopeli-ominaisuutta tuo GameSpyn ohjelma käyttää hyväkseen eli se huijaa Xboxin luulemaan että se on normaalissa lähiverkossa ja täten mahdollistaa Xboxin verkkopelien pelaamisen netissä. Se mikä tuossa on ikäväpuoli on se että Halon moninpelikoodia ei ole suunniteltu/optimoitu nettipelaamiseen ja vaatii siksi aikamoisen kaistan jotta peli toimisi siedettävällä nopeudella netin yli.
 
Ylös Bottom