Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Wanhan konsolin ostaminen tuliteränä uuden lanseerauksen kynnyksellä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja FelisLeo
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

FelisLeo

Gamereactor
Olen jahkannut Xboxin ostamisessa viimeiset 18kk. Kun viimein 6kk sitten ajattelin ostaa sen niin sain kuulla uudesta Xbox360:sta ja jäin sitä odottamaan. Ostelin kuitenkin käytettynä puolen vuoden aikana yhteensä 11 peliä, joista 10 on sellaisia, joita ei ykköskoneellani GameCubella ole ollenkaan.

Sitten sainkin huomata, että peleistäni puolet ei toimisi Xbox360:lla eikä henkilökohtainen taloutenikaan enää ollut niin hyvä kuin 6kk takaperin. Seurasi 1kk lisää jahkaamista ja odottelua. Lopulta torstaina 1.12.2005 paloi päreet soutamiseen ja huopaamiseen: kävin kaupungilla muissa asioissa ja otin Anttilasta kainalooni samalla reissulla Xboxin kanssa Forza Motorsportin hintaan 129 euroa. Ja siltikin teki vielä pahaa käyttää kerralla niin paljon rahaa. Pöh.

Perjantaina 2.12.2005 tuli virallisesti Xbox360, mutta minä korkkasin melkein kaksi vuotta haikailemani Ninja Gaidenin ja sen ihka ensimmäisen Halon. Kokeilin toki Forzaakin ja sehän on hyvä peli! Suunnitelmanani on nyt pelailla kaikessa rauhassa wanhalla raudalla ja antaa Microsoftin selvitä lanseerausmokailuistaan ensin. Voin kyllä odottaa hinnan alentamista.

Täältä tullaan Halot, Ninja Gaiden, Metal Gear Solid 2, Doom 3, Fable, Cold Fear, Thief ja Sniper Elite!

Kokemuksia nykyisyydestä tai menneisyydestä wanhan konsolin hankkimisesta seuraavan lanseerauksen alla?
 
Vastaus: Wanhan konsolin ostaminen tuliteränä uuden lanseerauksen kynnyksellä?

Uusi ei ole automaattisesti parempi. Syitä on monia, kuten puolivillaiset julkaisupelit, lukuisat lastentaudit ja kova hinta. Vanhassa vara parempi, kuten sanonta kuuluu.

En silti kehoita ryhtymään fakki-idiootiksi. Uudistukset tulevat, karavaani kulkee ja tuleen ei saa jäädä makaamaan. Toisinaan pieni hidastelu kuitenkin säästää huimasti rahaa ja vaivaa - etenkin teknoinnovaatioiden kanssa.
 
Vastaus: Wanhan konsolin ostaminen tuliteränä uuden lanseerauksen kynnyksellä?

FelisLeo sanoi:
Lopulta torstaina 1.12.2005 paloi päreet soutamiseen ja huopaamiseen: kävin kaupungilla muissa asioissa ja otin Anttilasta kainalooni samalla reissulla Xboxin kanssa Forza Motorsportin hintaan 129 euroa. Ja siltikin teki vielä pahaa käyttää kerralla niin paljon rahaa. Pöh.

Kokemuksia nykyisyydestä tai menneisyydestä wanhan konsolin hankkimisesta seuraavan lanseerauksen alla?
Ei "vanhan" konsolin ostamisessa ole mitään kummallista. Eivät ne pelit yhtäkkiä muutu huonoiksi tai laitteet täysin tarpeettomiksi kun uusi teknisesti parempi neljänsadan euron laite tulee kauppoihin. Monet meistä ostavat mielellään jopa laitteita joita ei kaupoista ole saanut enää vuosiin.

Sen verran tuore kokemus löytyy minultakin, että ostin lopulta sen alkuperäisen Xboxin keskiviikkona. Joskus kauan sitten sanoin ostavani laitteen kun sen saa alle satasella, sen pelivalikoima on aina ollut minua huomattavasti vähemmän kiinnostava kuin kilpailijoiden (must-havet laskettavissa yhden käden sormin) enkä siksi pitänyt turhaa kiirettä. Ei sen osto juuri nyt ollut suunnitelmissani, mutta Uutislehti 100:ssa huomasin juurikin tuon Forza-bundlen 129 euron tarjouksen mainoksen, ja melkoisen vihjailevasti sen vieressä olleen 20 euron alennussetelin yli sadan euron ostoksista, joten 109 euron hinta oli aivan hyväksyttävä...

Se, mikä on erityisen miellyttävää kun ostaa laitteen näin myöhään, on tarjolla olevien halpojen pelien valikoima, niin uutena kuin käytettynäkin, eli sen oleellisen valikoiman kerää hyllyyn paitsi nopeasti myös melko halvalla. Olen jo ostanut tai tilannut 12 peliä lisää, ja niiden hinta on ollut keskimäärin alle 15 euroa (vain kaksi peleistä käytettyjä, ja ne ovat itse asiassa ainoat joista maksoin yli 20 euroa kun ovat vielä melko tuoreita julkaisuja).

Itse asiassa ostin PS2:nkin vasta kaksi vuotta sitten, kun hinta oli pudonnut alle kahdensadan ja pelejä sai pinoittain kahdenkympin hintaluokasta. Pelottavaksi ajatus muuttuu tosin sitten, kun tajuan ostaneeni niitä pelejä keskimäärin yhden pelin viikkovauhtia koko sen kaksi vuotta...

Vanhemmille koneille pelivalikoima on jo kunnioitettava. Uudet laitteet eivät alkuvaiheessaan tarjoa sisällöllisesti mitään uutta (no, Revolution tullee olemaan tästä virkistävä poikkeus) jo siksikin, että nykyään iso osa peleistä kärkeen on saatavilla muillekin alustoille, ja joka tapauksessa ensimmäisen sukupolven pelien kehityksestä ajallisesti merkittävä osa on tehty yleisenä hakuammuntana arvioiden pohjalta kauan ennen kuin ensimmäistäkään kehityslaitetta on saatavilla. X360:n porkkanana mainostetusta HD:stäkään ei ole mitään iloa ilman HD-näyttöä.

Seuraavan sukupolven konsoleista vain Revolution kiinnostaa minua niin paljon, että hankin sen mahdollisesti tuoreeltaan. Sillä saattaa jopa olla historian kovin julkaisupelivalikoima, jos ajattelee että tarjolle voi tulla iso pino vanhempien konsolien Nintendo-klassikoita, joita ei ole Euroopassa aiemmin julkaistu. X360 ja PS3 saavat odottaa paitsi huokeaa hintaa myös parempaa pelivalikoimaa, meni siihen sitten kuukausi tai kolme vuotta. Enkä pidä mitenkään mahdottomana sitä, että PS2:lle julkaistaisiin konsoleista eniten pelejä vielä 2007, saavuttihan se juurikin sadan miljoonan toimitetun konsolin rajan pari vuotta nopeammin kuin PSX. Hyvin myy siis edelleen vaikka on hetken konsoleista vanhin selvällä marginaalilla.
 
Vastaus: Wanhan konsolin ostaminen tuliteränä uuden lanseerauksen kynnyksellä?

Heh, sikäli ajankohtainen aihe, että eilen tuli kannettua PSTwo tähänkin taloon :).

GameCuben tarjonta alkaa olla jokseenkin puhki hakattu, mitä nyt vielä uutta Zeldaa odotellaan. X360 kiinnosti kovin, mutta korkean hinnan ja pakko-ostospelien puutteen takia sen hankinta sai jäädä tällä kertaa myöhemmälle. Lisäksi Soulcalibur 3 ja Shadow of the Colossus ovat PS2-eksklusiiveja, ja mikäs tässä on ollessa kun mulla on sukupolven verran PS2-huikeutta kokematta. Ei se ajan hammas niin pahasti nakerra, etteikö sitä voisi ekoja Cube - tai jopa N64-pelejäkään - pelailla teknologian kehityksestä huolimatta.
 
Vastaus: Wanhan konsolin ostaminen tuliteränä uuden lanseerauksen kynnyksellä?

Minäkin olen Xboxin hankkimista ajatellut. Ei sillä kauheasti kiinnostavia pelejä ole, mutta mm. Knights of the Old Republic, Jade Empire, Ninja Gaiden Black, Panzer Dragoon Orta, Oddworld Stranger's Wrath ja vuoden alussa viimein Euroopassakin ilmestyvä Psychonauts (tulee myös PS2:lle, mutta Xbox-versio on ilman muuta hienompi) kiinnostaisivat. Ehkäpä niitä Halojakin pitäisi kokeilla.
 
Vastaus: Wanhan konsolin ostaminen tuliteränä uuden lanseerauksen kynnyksellä?

Vähän myöhäiseltä tuntuu säästeliäällekin pelaajalle. Jos ei vielä nextgen iske, niin varmaan kuitenkin suht pian. Paras aika hintatietoiselle olisi ollut pari vuotta sitten. Koneet olivat silloin jo halpoja, paljon hyviä pelejä oli saatavilla ja paljon uusia vielä odotettavissa, eivätkä uudemmat koneet olleet kiusoittelemassa.

Mutta mikäs siinä. Pelaajaa on moneen veneeseen, joten varmaan monelle konevanhus voi vieläkin olla hyvä ostos. Hinnallakin on tietysti väliä. Onhan sillä eroa maksaako kone alle satasen tai PS2:n ohjehintannan verran. Tietysti nyt voisi olla hyvä aika ostaa käytetty kone halvalla, kun porukka ostaa uutta ja luopuu vanhoista.
 
Vastaus: Wanhan konsolin ostaminen tuliteränä uuden lanseerauksen kynnyksellä?

Hex sanoi:
Paras aika hintatietoiselle olisi ollut pari vuotta sitten. Koneet olivat silloin jo halpoja, paljon hyviä pelejä oli saatavilla ja paljon uusia vielä odotettavissa, eivätkä uudemmat koneet olleet kiusoittelemassa..

Juuh... tavallaan kyllä, tavallaan ei. Kun uusi sukupolvi alkaa lähestyä muillakin konsoleilla kuin XBOX:illa niin monet pelikaupat alkaavat dumpata vanhoja pelejä pois pilkkahintaan. :)
 
Ylös Bottom