Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Wii + Nintendo Wi-Fi USB Connector ?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Thunderi
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Thunderi

Member
Hei! Nyt tarvitsee apua tuon Wi-Fi connectorin kanssa kun ei auta manuaali enkä löydä valmiita apuja mistään.

Kytkentä:

Tietokone >(RJ45)> Kaapelimodeemi
>(Wi-Fi USB Connector)> Wii

Asensin tuon Wi-Fi connectorin uusimman version ja asennus tietokoneen mukaan onnistui ja Wii sai yhteyden tietokoneeseen (sallin sen ohjelman kautta), mutta Wii ei pääse tietokoneeni kautta internettiin (connection test = failed).

Eli ilmeisesti ongelma yhteyden jakamisessa? Vaikka windows kyllä näyttää että nettiyhteys (100mbit -> kaapelimodeemille) olisi jaettu, sekä sanoo että Wi-Fi yhteys (54Mbps) on yhteydessä. Niin ja tietokoneessa on käytössä SP2 palomuuri ja Avast! Antivirus.

1. Mikä voisi auttaa?
2. Voiko noita asetuksia säätää tuon Wi-Fi Connectorin kautta jotenkin manuaalisesti, vai onko automaattiasennus ainoa vaihtoehto?
3. Onko tarvetta pitää tietokoneella sitä Wi-Fi connectorin mukana tullutta ohjelmaa päällä, sen jälkeen kun wi-fi yhteys on sallittu ja toiminnassa?
 
Vastaus: Wii + Nintendo Wi-Fi USB Connector ?

Minullakin temppuili Wi-Fi usb tikku DS:n kanssa ja se ei päässyt nettiin.

Tämä auttoi:

Avaa ominaisuudet verkkoyhteydestäsi ja sieltä Lisäasetukset ja Windowsin palomuurin asetukset.
Sieltä poikkeukset ja lisää ohjelma.
Sitten etsit Nintendo Wi-Fi USB connectorin.

1.jpg


Ja sitten on Zone Alarmin palomuurissa salli incoming & outgoing TCP ports 29810, 29900, 29901, 29920.

Toivottavasti auttoi.
 
Vastaus: Wii + Nintendo Wi-Fi USB Connector ?

avasin kaikkialta nuo tcp portit mistä suinkin vain pystyi ja kokeilin ottaa koko palomuurinkin pois päältä, eipä vain toimi. Tulee vain error 52040, Unable to connect to internet. Menee pikkuhiljaa hermot tämän kanssa.
 
Tuurilla se menee...

No aikani kikkailtuani päätin vetää windowsin ohjatun lähiverkon asentamisen läpi ja valitsin että tietokone yhdistään internetiin suoraan, tai hubin läpi ja että muut koneet menee tämän koneen kautta tai hubin läpi ja windows boottasi.

Silloin asetukset vasta olikin perseellään, yhteyttä ei ollut jaettu ja wi-fi connectorin IP oli 0.0.0.0 ja jäi vain etsimään yhteyttä. Jaon yhteyden sitten manuaalisesti ja ulkomuistisa heitin wi-fi connectorin IP:ksi 192.168.1.1 ja WIHII! Nyt toimii ja wii on kohta itsensä päivittänyt.

Eli mitä tästä opimme? Emme mitään.
 
Ylös Bottom