Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Mitä pelejä pelaat juuri NYT?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Bandicoot
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Mitä pelejä pelaat juuri NYT?

...Final Fantasy XIII... Resident Evil 4:n Leon on näemmä.... err, kuulemma Snowin äänenä, koska kuulostaa täysin samalta.

Nopeasti tartun tähän. Internetsin mukaan ei ole sama hessu, Snown roolissa on nimittäin hieman yllättäen Troy Baker (esim. The Last of Usin Joel) eli eipä voisi juuri enempää mennä herran kyvyt hukkaan. Sen verran pahviset ja ärsyttävät hahmot koko pelissä, että hommaan olisi voinut palkata kenet tahansa.

End of offtopic.
 
Vastaus: Mitä pelejä pelaat juuri NYT?

^ Hyvä korjaus tämä! En asiaa mistään tarkistanut, kuulostivat vain omaan korvaan aika samanlaisista. Siinä meni sekin hyvä puoli. :)

Mutta tuosta pelistä lisää: pelasin sitä nyt himpun pidemmälle ja ärsyynnyin lisää. Joku tuota pelannut voisi kertoa, että paraneeko meno missään vaiheessa? Tästä pelistä on tähän mennessä todella vaikea keksiä mitään hyvää sanottavaa. Putkijuoksua, (puoli)automaattisia taisteluita, hahmonkehitys etenee putkessa yhteen suuntaan, musiikit eivät uppoa, samoissa ympyröissä viivytään liian pitkään juosten paikasta a paikkaan b, tylsää tylsää tylsää. Jos meinaan ei homma muutu parempaan suuntaan, niin lopetan mieluummin suosiolla kesken.
 
Vastaus: Mitä pelejä pelaat juuri NYT?

^ Hyvä korjaus tämä! En asiaa mistään tarkistanut, kuulostivat vain omaan korvaan aika samanlaisista. Siinä meni sekin hyvä puoli. :)

Mutta tuosta pelistä lisää: pelasin sitä nyt himpun pidemmälle ja ärsyynnyin lisää. Joku tuota pelannut voisi kertoa, että paraneeko meno missään vaiheessa? Tästä pelistä on tähän mennessä todella vaikea keksiä mitään hyvää sanottavaa. Putkijuoksua, (puoli)automaattisia taisteluita, hahmonkehitys etenee putkessa yhteen suuntaan, musiikit eivät uppoa, samoissa ympyröissä viivytään liian pitkään juosten paikasta a paikkaan b, tylsää tylsää tylsää. Jos meinaan ei homma muutu parempaan suuntaan, niin lopetan mieluummin suosiolla kesken.

No eipä oikeastaan. Vasta loppupuolella aukeaa vähän isompi mesta, mutta se ei tarjoa mitään muuta kuin grindausta.
 
Vastaus: Mitä pelejä pelaat juuri NYT?

Joku tuota pelannut voisi kertoa, että paraneeko meno missään vaiheessa?

Muistaakseni vasta chapter 11:ssa peli jopa avautuu hieman ja päästää putkesta ulos, eli aivan liian myöhään. Pelikokemus on jo ehditty tuhota ennen sitä. Meikäläinen osti FF XIII:n melko pian julkkarin jälkeen ja hyvin nopeasti jäi tuotos hyllyyn pölyttymään. Vasta parisen vuotta sitten otin niskastani kiinni ja pakotin itseni pelaamaan sen päätyyn asti.

Aivan heittämällä kehnoin Final Fantasy. Kiitos tämän, lakkasi kiinnostus koko sarjaan.
 
Vastaus: Mitä pelejä pelaat juuri NYT?

Kyllä se NHL 15 useimmiten käynnistyy. Satunnaisesti sitten muita siihen, esim f1 2014 ps3:n puolelta, kuin myös grid autosport ja ps4:n puolelta driveclub.
 
Vastaus: Mitä pelejä pelaat juuri NYT?

PS4: Trials Fusion, jos vielä yhden radan pelais...
Xbox One: Sniper Elite III, aikaisemmista osista ei kokemusta, alun perusteella vaikuttaa kiinnostavalta. Forza Horizon 2, arcadempaa ajelua.
PC: Euro Truck Simulator 2, uusi ProMods 1.9 testauksessa. Asetto Corsa, IMO parasta autosimuilua tällä hetkellä. Cities: Skylines, päihittää Sim Cityn reilusti. Farm Simulator 2015, virtuaali maanviljely on koukuttavaa.
 
Vastaus: Mitä pelejä pelaat juuri NYT?

Kiitosta Juri ja Sonofa Pete's kommenteista! Olin jo kallistumassa pelin keskeyttämiseen ja tämä vahvisti vain tuota. Olen mietiskellyt, että miksi pitäisi pelata loppuun peli, josta ei selkeästi itse pidä. Tämä oli aikamoinen pettymys samoin kuin toinenkin viime aikoina aloitettu nimike, Thief. Siinä vasta pettymys ja iloton tuotos, joka mielisairaalan paikkeilla viimeistään saa peli-ilon kuolemaan.

Joten ketjun aiheeseen liittyen... pelattavana seuraavaksi voisi olla vaikka Wii U:n ykkös-Bayonetta tai PS3:n Tomb Raider Trilogy. Tai jos jostain bongaisi oikeasti hyvän roolipelin PS3:lle.
 
Vastaus: Mitä pelejä pelaat juuri NYT?

Tällä hetkellä on tulilla Battlefield: Hardline, mutta tässä neljän päivän kuluttua sille tulee kaksi aika kovaa kilpailijaa eli Borderlands: The Handsome Collection ja Forza Horizon 2: The Fast and The Furious -lisäri, joka kultajäsenille ilmaisena ja täysin itsenäisenä pelinä on aika ohittamaton diili.
 
Vastaus: Mitä pelejä pelaat juuri NYT?

Pelityksessä:
Battlefield Hardline 10 tunnin testissä EA Accessin kautta - näillä näkymin ei jatkoon.
Evil Within - eilen aloitettu ja tänään luultavasti jatkuu. Hyvältä vaikuttaa.
Rayman Legends - Olisi varmaan jäänyt pelaamatta, mutta kultajäsenille ilmaiseksi tarjottuna onkin koukuttanut jopa yllättävän paljon. Hyvä ellei loistava tasoloikka.
Sitten vielä kestosuosikit Forza Horizon 2, Forza Motorsport 5, Halo Master Chief Collection ja Titanfall nauttivat ruutuaikaa säännöllisesti.
 
Vastaus: Mitä pelejä pelaat juuri NYT?

Mainio Red Dead Redemption meni äskettäin läpi, niin pääsin arvuuttelemaan mitä peliä seuraavaksi alkaisi koluamaan. Mulla on vielä Best of PS3 -kiertua menossa, joten on mistä valita sillä alustalla! Nyt on menossa...

- Dishonored - Aika loistokas peli puolentoista tehtävän perusteella. Mielenkiintoinen alku, joten toivottavasti paranee vaan. Vähän yllätti, että kyseessä on Bethesdan peli, enkä ollut tästä kuullut oikeastaan mitiä.
- Super Mario Maker - Ei tähän kyllästy kovin äkkiä! Ihan jo sekin saa käynnistämään pelin, että käy pikaisesti katsastamassa paljonko muut pelaajat ovat käyneet omia kenttiä pelaamassa ja tähdittämässä.

Kesken on monta ja monta, mutta jos koettaisin Dishonoredin pelailla loppuun, ennen kuin aloitan muita. Tosin! Wiiltä tuttu Pandora's Tower omalta Wii U:lta löytyy, niin se kiehtoo kyllä sen verta paljon, että se lienee pakko aloittaa ihan näillä näppäimillä.
 
Vastaus: Mitä pelejä pelaat juuri NYT?

PS3 - Red Dead Redemption. Vasta alussa, mutta jo nyt vaikutuksen on tehnyt grafiikka ja ympäristön yksityiskohdat. Metsäleireillä ja hirsimökeissä on kaikkea tavaraa, mitä sellaisessa paikassa voisi kuvitellakin tarvittavan. Ei pelaaja niillä mitään tee, mutta ympäristöjen suunniteluun on selvästi panostettu.

Myös musiikki on juuri sellaista, että se tuo sitä oikeaa länkkäritunnelmaa. Tykkään lännenelokuvista ja nyt westerniä ei tarvitse vain katsoa, vaan saa itse pelata. Odotukset on korkealla. Saa nähdä, mitä juoni tuo tullessaan ja kuka on ensimmäinen, joka saa reiän puseroonsa.

Vita - Terraria. Jos en ole pelaamassa tätä, se tarkoittaa että Vitan akku on lopussa. Aluksi jaksoin tutoriaalin jälkeen rakentaa vain yhden tönön ja tutustuminen peliin jäi vähiin Minecraftin takia. Nyt Minecraft on tauolla ja möyriminen ja rakentelu on siirtynyt Terrariaan.

Esineiden valtava määrä pitää mielenkiintoa yllä ja aina on mielessä, että pitää saada sellainen kiipeilykoukku ja tuollainen hakku, mutta ensin pitää voittaa tuo bossi, joka manataan esiin tuolla esineellä, jonka saa...
 
Vastaus: Mitä pelejä pelaat juuri NYT?

Voe elämä mikä pelisyksy.

Kesken:
Zombi
Mad Max
Witcher 3

Tulossa:
Fallout 4
Star Wars Battlefront
Just Cause 3
Rainbow 6 Siege

Backlog:
Dishonored
Escape Dead Island
Knack
COD World at War
TLOU Left Behind
 
Vastaus: Mitä pelejä pelaat juuri NYT?

Divinity: original sin enhanced edition pyörii nyt pleikalla, nyt heittäkää ne codit sun muuta kakkapelit roskiin ja käykää hakemassa tämä helmi :p
(aika vähän oli Oulussa päin saatavilla koko peliä, yhden kappaleen löysin)
 
Vastaus: Mitä pelejä pelaat juuri NYT?

PS3 - Destiny. Päivän ohjelma tulee olemaan tätä, mitä nyt välissä ruokataukoja. PS3-versiokin näyttää hienolta ja alku tempaisi mukaansa. Kontrollit pelaa hyvin ja opeteltavaa riittää. Viikko sitten aloitettu Battlefield 3 saa nyt vähän odottaa.

Menin joskus kolmen jälkeen nukkumaan, mutta Destinyn inventaario ei kadonnut silmistä mihinkään.

Vita - Borderlands 2. Pitkän tauon jälkeen taas jatketaan. Tuli siinä hetken mielijohteesta aloitettua uusi hahmo, vaikka edellisetkin on kesken. Nyt pitää grindata jonkinlaiseen kuosiin commando, gunzerker ja uutena siren. Gunzerkerilla tuli jo tehtyä Hurly Burly -haaste. Lentävät kivenmurikat ei sentään tulleet uniin.

Borderlands 2 tuli tutuksi kaverin luona, kun Steamissa sai kerran pelata sitä viikonlopun ajan ilmaiseksi. Cel shading -grafiikasta olen aina tykännyt ja peli teki sellaisen vaikutuksen, että se oli pakko-ostos. En ensin edes tiennyt, että Borderlands 2 on saatavilla Vitallekin. Löysin Youtubesta Vita-version arvostelun sattumalta.

Graafisia hienouksia on PC-versioon verrattuna karsittu ja joissakin kohdissa peli vähän nykii, mutta en siltikään voi olla hämmästelemättä, miten näin hieno peli on saatu pyörimään Vitalla. Varmaan yksi parhaimmista Vita-peleistä, mitä olen koskaan pelannut.

"Mitä?! Tääkö on Vitalle?", oli tosiaan ensimmäinen ajatus. Sen jälkeen - ja melkein yhtä paljon - hämmästelin sitä, että ykkös-Borderlandsia ei ole. :confused:

Tätä peliä pelasin eilen siihen asti, kunnes tuli lataustauon aika. Samalla Destiny latasi ja asensi "muutaman" gigan päivityksiä. Tästä johtuen pääsin Destinyn pariin aika myöhään ja varmaan se kellonaika ja Borderlands olivat sellainen yhdistelmä että Destinyn ghostista tuli koko ajan mieleen Claptrap ja se aiheutti pientä repeilyä...
 
Ylös Bottom