Vastaus: Sly Cooper: Thieves In Time
Eilen paukahti läpi ja kyllä koko pelaamisen ajan mietein, että pelaanko samaa peliä jonka
Sessler haukkui pystyyn. Sessler on ainakin omien sanojensa mukaan orkkis trilogian suuri fani, mutta silti haukkuu tätä asioista jotka oli jo siinä trilogiassakin. Pelattavuus on samaa, minipelejä on paljon jne. Ne kaikki oli jo ennen, mutta tässä ne on huono asia. Eli Sly peli saa paskaa niskaan olemalla Sly peli.
Entäs ne pomomatsit sitten. "Requires split second timing" No ei kyllä vaadi ja minä inhoan sellaisia bosseja jossa ei ole aikaa reagoida tarpeeksi. Helpompia nämä oli kuin muutama orkkis trilogiasta. Taitaa olla monta vuotta aikaa kun herra Sessler on pelannut niitä vanhoja pelejä ja nyt muistellaan, että aikaisemmissa oli kaikki paremmin vaikka ihan samoin ne oli bossi tappeluita myöden.
Ainoa jossa tämä ei pärjää oli tarina, mutta en minä siinäkään mitää vikaa huomannut. Perus hassua hömppää joka viihdyttää pelin keston ajan. Minipelitkin oli hyvin tehty eikä mikään niistä ärsyttänyt. Vanhoissa peleissä oli useampikin joka nosti vkäyrää. Jopa ne minipelit joissa on pakko käyttää sixaxis kontrolleja toimivat erittäin hyvin ja toivat kivaa vaihtelua. Noin siis ps3:lla. Samaa ei voi sanoa vita versiosta kun sitä eilen testasin.
Vitasta puheenollen on erittäin hienoa, että sitä voi käyttää kakkos näyttönä josta näkee missä kaikki kerättävä kama on. Tuon ansiosta tuli heti aluksi kerättyä kaikki pullot aina kun uuteen paikkaan menin koska muistin, että kassakaapista saa jotain hyödyllistä pikkukivaa. Välillä koukutuin keräämään aarteitakin kunnolla kun kaikki aika ei mene siihen, että yrittää löytää ne. Tosin sai nytkin muutaman kerran miettiä, että "mistä hemmetistä tuonne pääsee"
En myöskään pitänyt yhtään esi-isää tai asua tylsänä tai turhana. Varsinkin Tennessee kidillä oli mukavaa vaihtelua ampua kaikki. Taas asia josta Sessler valitti. "aseet ei mitenkään sovi sly peliin" Taisi taas unohtua, että aiemmissakin ollaan räiskitty Carmelitalla.
Kamerasta on pakko kyllä valittaa. Aika usein se tykkää kammeta itseään mihin haluaa ja mikä järki on siinä, että jos juokset suoraan kohti kameraa niin se alkaa aina kääntyä oikealla tai vasemmalle. Eli jos vaikka olet kapealla sillalla ja alat juoksemaan kohti kameraa niin se kääntyy ja juokset rotkoon joten sitä on pakko koittaa itse kääntää suorempaan jatkuvasti.
Vielä olisi muutama aarre ja naamio keräämättä ja arviolta 20 tuntia tullut pelattua. Pelkkä tarinakin tuntuu vähintään yhtä pitkältä mitä aiemmissa joten en ymmärrä miksi tätä kritisoidaan lyhyydestä.
Ja jos joku on missannut niin tämä on PSN storessa 14,95e ja plussalaisille 13,46e. Tarjous on voimassa 14.8 asti ja ps3 version ostamalla ilmestyy myös se vita versio latauslistaan joten pelkän vitan omistajienkin kannattaa ostaa tuo sillä vita versio on kympin kalliimpi. Miinuksena vita versio on scandinavia versio eli kielenä on vain suomi, ruotsi, norja ja tanska.
Tykkäsin tästä niin paljon, että nyt harmittaa kun ei ole ihan fyysisenä hyllyssä. No jos joskus löytää jostain kympillä niin voin ostaa hyllyyn.
Taidampa kehdata väittää tätä parhaaksi sly peliksi.