Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Hard Reset: Redux

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Jogi
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Jogi

Well-Known Member
Hard_Reset_cover.jpg


Kehittäjä: Flying Wild Hogs
Julkaisija: Gambitious Digital Entertainment
Alusta: PC, PS4, X1
Julkaisu: 3-8.5.2016
Genre: FPS
Kotisivut: http://www.gambitious.com/games/hard-reset-redux
Wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Hard_Reset

Ps4:llä pari tuntia takana tätä ja ihan piristävä ylläri kohtuu hintaiseksi lataus peliksi. Joskus vaan kaipaa tälläistä suht mutkatonta perusmättöä joka tarjoaa hyvän tuntuman ja peruspalikat kohdilleen.
Peli tarjoaa ihan ok futuristisen visuaalisuuden ja 60fps ruudunpäivityksen ja fov säädön (field of view) muistaakseni 65-90(?) asteen välillä. Luulin nauttivani isommasta fovista mutta joku 74 astetta tuntui omiin silmiin maksimilta.
Pelissä näyttäisi olevan 2 pääasetta ja niille molemmille on kasa modeja ja ominaisuuksia ostettavaksi. Kentissä paljon piilotettua pelin ostovaluuttaa ja vaikuttaisi että kenttiä pääsee pelaamaan uudestaan..en vielä tosin tiedä miten vaikuttaa tallennukseen.


[video=youtube;EjhN9kmbOvU]https://www.youtube.com/watch?v=EjhN9kmbOvU[/video]
 
Vastaus: Hard Reset: Redux

Joku pari-kolme tuntia tätä takana, fiilis on "ihan ok". Rullaa pääosin kivasti, vaikka Xboxilla ruudunpäivitys hieman notkahteleekin isompien räjähdysten yhteydessä. Sulavuudesta huolimatta kontrollit jäävät aavistuksen tahmeiksi säädöistä riippumatta, etenkin ajatuksen lailla toimineen DOOMin jälkeen. Lisäksi viiden kentän jälkeen alkaa nyt pienehkö kyllästymisen tunne hiipiä puseroon, kun harmaan ankeat ympäristöt eivät juurikaan eroa toisistaan.

Aseita on periaatteessa kaksi: perusammuksia sekä energiaa hyödyntävät variaatiot. Käytännössä arseenali on kuitenkin huomattavasti laajempi, sillä esimerkiksi perustussari muuntuu rynkyn lisäksi haulikoksi ja kranaatinheittimeksi. Näitäkin pääsee edelleen kehittämään muun muassa kakkostoimintojen osalta. Ja löytyypä sankarilta myös varsin tehokas miekka kiperimpiin tilanteisiin.

Etenkin budjettihintaisena varovainen suositus tässä vaiheessa, jos kaipaa vanhan koulukunnan "aivot narikkaan" -mättöä sadepäivien iloksi.
 
Vastaus: Hard Reset: Redux

Ei ihan lopussa vielä mutta itselleni tämä on ollut kelpoa hupia edelleen, tavallaan mikään ei juurikaan ärsytä tässä pelissä :) Ehkä se on tuollainen Blade Runner miljoo joka kiehtoo ja paikoissa kuitenkin sopivasti vaihtelua.
 
Vastaus: Hard Reset: Redux

Ehkä se on tuollainen Blade Runner miljoo joka kiehtoo ja paikoissa kuitenkin sopivasti vaihtelua.

Minua taas tuo ensimmäisen puoliskon harmaan sateinen Blade Runner -meno alkoi jo tökkimään, ehkä tullut pelattua liikaa synkistelyitä viime aikoina. :) Onneksi maisemat vaihtuivat hieman värikkäämpiin ja monipuolisempiin loppua kohden.
Alkuperäinen "ihan ok" -fiilis kuvaa peliä kyllä edelleen hyvin.
 
Ylös Bottom