Aletaanko uudestaan käymään läpi valehteluasi transihmisistä, Palestiinasta, BLM:ästä, muslimeista ja lukuisista muista aiheista, mistä on viime aikoina tullut sinulta älyttömiä juttuja? Unohdat hienosti etten ole ainoa, joka tarttuu sinun alyttomiin väitteisiin. Tämä seuraa ihan samaa kehää kuin viimeksi, missä kun jäät kiinni samasta käytöksestä käyt vain henkilökohtaisuuksiin ja uhriutumiseen siitä, miten haluat vain kaikille hyvää, kunhan vaan ei muisteta ettei se koske tiettyjä ihmisryhmiä.
Kyllä se sinä olet aloittanut sen henkilökohtaisuuksiin menemisen täällä ja olet harrastanut sitä todella monen keskustelijan kanssa, harjoittaen moraalista ylemmyyttäsi.
Ensimmäistä kertaa sulla taisi hermot mennä kun kiisteltiin presidenttiehdokkaista.
En ole todellakaan koskaan jakanut tarkoituksella linkkejä vääristä tiedoista, mutta olen niin tehnyt ja mulla ei ole vaikeutta tunnustaa virheitäni, eikä muuttaa mielipiteitäni uuden opitun tiedon myötä. Sä tunnit olevan niin ideologinen, ettei sellaiselle ole sijaa.
Käydään nämä kaikki nyt läpi yksi kerrallaan.
Transnaisia ei pidä päästää urheilemaan naisten kanssa, eikä heillä pidä olla oikeutta rikkoa naisten yksityisyyttä. Toki ymmärrän, että se aiheuttaa ahdistusta heille, mutta isompi paha on aiheuttaa ahdistusta naisille, joita löytyy maailmasta paljon enemmän. Muuten mulle on ihan sama mitä kukin tekee ja kuinka he itsensä kokevat. Heillä pitää olla samat oikeudet kuin muilla ihmisillä. Tätä transasiaa ei tarvitse alkaa pienille lapsille kertomaan, vaan annetaan heidän kasvaa ja kehittyä rauhassa. Kuten Tavistockin kliniikan skandaali osoittaa, on ideologia ajanut tässä koko asiassa tieteen edelle.
Palestiina-asia ei ole mustavalkoinen, muuten kuin että sen tuhoaminen ja ihmisten tappaminen pitäisi heti lopettaa. Taisin joskus todeta juuri sinun viestisi jälkeen, että jos Israel on kieltäytynyt panttivankidiilistä, niin kyllä maa on nyt valinnut väärän tien ja toivon sen johtajien joutuvan vastuuseen rikoksistaan. Koko Palestiina -Israel tilanne on aiheuttanut järkyttävän määrän protesteja ja levottomuuksia jopa maissa, joilla ei ole osaa eikä arpaa koko tilanteeseen. Tämä on myös näyttäytynyt uhkaavana käytöksenä juutalaisia kohtaan esimerkiksi jenkki yliopistoissa.
BLM:n aikana tuhoutui rakennuksia, omaisuutta ja kuoli yli 20 ihmistä. Kyseinen liike on aiheuttanut järkyttävän määrän sosiaalista eripuraa ympäri maailman. Kun kaikki muu oli kiellettyä covidin aikana briteissä, BLM-protestien annettiin kuitenkin jatkua. Miksi? Todennäköisesti viranomaiset pelkäsivät levottomuuksia. Kaikki ihmiset ovat kuitenkin tasa-arvoisia ja en kiistä etteikö maailmasta löytyisi vielä rasismia ja epätasa-arvoa. En kannata mitään sukupuoli tms. kiintiöitä yhteiskunnassa. Ne vain pahentavat tilannetta pitkässä juoksussa ja kääntyvät rasismiksi muita väestöryhmiä kohtaan pahimmillaan ja itseasiassa pahentavat rasismia kun työpaikalla aletaan juoruamaan jonkun meriiteistä.
Sairaita ja vähäosaisia tulee auttaa. En kuitenkaan hyväksy järjestelmän hyväksikäyttäjä - he heikentävät järjestelmää ja omalta osaltaan huonontavat juuri huono-osaisten asemaa.
Yleisellä tasolla Muslimit eivät kulttuurinsa ja uskontonsa vuoksi sopeudu niin hyvin länsimaalaisen yhteiskuntaan. Briteissä vastikään tehdystä kyselystä nähtiin, että pelottavan iso osa muslimeista haluaisi sharia-lain. Ei puhuta enää muutamista mädistä omenista. Esim. Hindut ja Sikshit ovat sopeutuneet tänne britteihin huomattavasti paremmin. Miksi? Koska me länkkärit ollaan vain sorrettu muslimeja valikoivasti?
Nykyajan pakolaisysteemi ei toimi ja sen on nähty aiheuttavan suuria ongelmia eri yhteiskunnissa, rakas naapurimaamme Ruotsi oivana esimerkkinä. Kaikki rikoksia tekevät pakolaiset pitää palauttaa kotimaahansa. Jos ei löydy palautussopimusta, niin sitten ei päästetä maahan. Systeemi pitäisi muuttaa sellaiseksi, jossa naisia ja lapsia autetaan ensisijaisesti. Pakolaisista tulee myös vaatia asioita, kuten suomenkielen oppimista. Jos yhteiskunta elättää ja maksaa koulun, niin silloin ei pitäisi olla tekosyitä. Kielen oppiminen on paras tkeino integroitumiseen.
Kaikki poliittinen väkivalta on tuomittavaa, eikä kenenkään kuolemalla (pl. Hitler, sun muut seuralaiset)pitäisi ilakoida. Näin tapahtui Kirkin ja Brian Thompsonin kohdalla. Ihan Luigi-fanipaitojakin teetettiin, kuvottavaa käytöstä. Jokaisella työnantajalla on myös oikeus antaa potkut mauttomia kommentteja laukoville ihmisille, ei haudan päällä tanssijoita pidä suvaita.
Toimiva yhteiskunta tarvitsee kapitalismia sekä sosialismia molempia. Tällä hetkellä koko hyvinvointi yhteiskuntaa uhkaa romahtaminen ja silloin ei kenelläkään muilla kuin tosi rikkailla ole hyvät päivät, jos heilläkään.
Nykyajan poliittinen keskustelu on lähtenyt aivan sosiaalisen median myötä aivan käsistä ja esimerkiksi nämä ylläolevan mielipiteeni ja asiat nähdään fasismina, natsismina, rasismina ja ties minä -mina.