Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Valve Steam Machine

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja HideoMiyamoto
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Kyll pula on yksi sellainen mikä pitää hintakilpailun poissa. Tuotantolaitoksia on niin vähän. Sitten kun alkaa olla ylituotantoa kysynnän laskettua, hinnat yleensä tippuvat. Montaa vekotinta on helppo alkaa tuottamaan, vaikka lapiota, muisteja ei kuitenkaan ole kovin helppo alkaa tuottamaan, siksi ollaan riippuvaisia nykyisistä tuottajista.
 
Koronan aikaan kulutus kasvoi merkittävästi, jolloin muistivalmistajat kiihdyttivät tuotantoa ja puskivat markkinoille muistia kysyntää vastaamaan. Koronan jälkeen kysyntä kuitenkin romahti, jolloin valmistajien varastoihin jäi tolkuton määrä komponentteja. Tuossa vaiheessa saatiin nauttia poikkeuksellisen halvoista muisteista. Se on se hintataso, jonka perään nyt haikailemme.

Ennen tekoälybuumia muistivalmistajat tekivät jopa miljardiluokan tappioita ja tulokset olivat kaukana huippuvuosista. No, sitten tuli AI-psykoosi ja muistit lentävät suoraan valmistushihnalta ennätyskorkeaan hintaan. Suurin osa tästä on tekoälypalvelinten vaatimaa muistia, joka ei ole samaa kuin mitä kotikoneet käyttävät. Sellaisen valmistaminen vaatii moninkertaisen määrän resursseja kotikoneen muistiin verrattuna. Paikallinen tekoäly tulee lisääntymään laitteissa, mikä myös pitää yllä kysyntää. Kysynnän perustaso pysyy siis korkealla jatkossakin, erityisesti palvelinten muistin vuoksi.

Vaikka hinta jossain vaiheessa tulee alas huipuista, ei se tule palaamaan ennalleen. Muistivalmistajat tulevat säännöstelemään tuotantoaan tarkemmin, jolloin kotikäyttäjien muistia ei virtaa solkenaan markkinoille ja hinnat eivät romahda uudelleen. Heillä ei ole kaipuuta miljarditappioiden aikaan. En tiedä onko se enää mahdollistakaan, mutta sitä suuremmalla syyllä heillä ei ole mitään syytä kaupata muisteja yksityiskäyttöön karkkirahalla. Muistelen nähneeni jonkun analyytikon arvion, että uudet pohjahinnat olisivat 60 % - 100 % korkeammat vuoteen 2024 verrattuna.

--

Toki jos mietitään vaikka 1000 vuotta eteenpäin aikaa, jolloin ihmiskunta pukeutuu repaleiseen keinonahkatakkiin ja takatukkaan, voivat muistien hinnat olla siellä yhden kepin ja kahden kävyn tuntumassa. Pölyistä muistikampaa on sitten kiva silittää ison kraaterin pohjalla, koska siitä tulee lämmin olo. Silloin viimeistään kysyntä ja tarjonta kohtaavat ja olimme taas kaikki oikeassa.
 
Ylös Bottom