Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Poistettu jäsen 8589
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Status
Uusia vastauksia ei voi lisätä.
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Mitä ihmettä?? Internetyhteyden aikaveloitus on tympeä muinaisjäänne, jonka jotkut haluaisivat vielä kaivaa esiin?

Pitäisi vaatia ISPiltä osa kuukausimaksuista pois, koska nettiyhteydellä on hyvin satunnaista käyttöä öisin. Siinähän menee kymmeniä tunteja hukkaan jo vuorokaudessa, satoja tunteja kuukaudessa! Stop the Press!

Edelleenkin jätetään se yksi iso olut tai karkkihyllyn megapussi ostamatta kerran kuukaudessa ja kuin taikaiskusta on Xbox Live tienattu siltä kuukaudelta. :eek:
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Edelleenkin jätetään se yksi iso olut tai karkkihyllyn megapussi ostamatta kerran kuukaudessa ja kuin taikaiskusta on Xbox Live tienattu siltä kuukaudelta. :eek:

Niin, tai jättää ostamatta yksi uusi animoitu taustakuva (palatakseni tuohon aikaisempaan kulutustottumuksien henkilökohtaisuuteen) PSN:sta. On se Live ihan oikeasti todella halpa...

Ja siltikään en ole koskaan maksanut kyseisestä palvelusta. Kaksi XO:ta olen omistanut ja näiden nuo ilmaiskuukaudet käyttänyt sekä lukuisia ilmaiskokeiluja mitä on pelien mukana tullut. Kuulun juuri siihen kategoriaan, jotka pelaavat hyvin harvoin mitään netissä, joten eipä tuo maksullinen nettipelaaminen ole päässyt häiritsemään. En ymmärrä kuinka joku saattaa pelata vain 1-2 kertaa vuodessa, mutta olla kuitenkin todella intohimoinen näiden kertojensa puolesta. Niin intohimoinen, että netissä pelaamatta oleminen kokonaan (tai näiden ilmaiskuponkien käyttäminen pelaamiseen netissä) olisi mahdotonta.

Jos pelaa vain 1-2 kertaa vuodessa ei Liven hankkiminen kannata. Tuolloin käyttää sitten niitä ilmaiskuponkeja, joita kyllä jaellaan ihan reilulla kädellä. Tai on pelaamatta kokonaan. Ja jos ihan oikeasti se pelaaminen kiinnostaa, niin se noin 40 euron vuosimaksu ei oikeasti voi olla ratkaiseva ongelma, tai sitten ei pelaamiseen noin muutenkaan pitäisi olla varaa. Itse pelasin muutaman tunnin Battlefield 1942:sta PS3:lla, olihan se kivaa - ja ilmaista - mutta lopulta mielenkiinto hiipui, osittain siksi, että mikrofonikuulokesettiä en omista, eikä tuo keskusteleminen kuulemma edes PS3-puolella toimi ja osittain siksi, että alkuhuuman jälkeen muistui mieleen miksi en aikanani näiden ilmaisjaksojen lisäksi jaksanut maksaa netissä pelaamisesta. Se ei kiinnosta kuin sen muutaman kerran vuodessa, joten ilmankin voi olla.

Toisaalta, jos tulevan PES 2010:n nettipeli toimii PS3:lla, niin kyllähän tuota tulee aivan varmasti kokeiltua myös netissä. Joten ei tuo ilmainen nettipelaaminen ole tietenkään mikään miinus, varsinkin kun Sony tuntuu tuohonkin puoleen panostavan, toisin kuin se toinen ilmaista nettipelaamista tarjoava yritys.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Jos aikoo hankkia PS3:sen, niin slim lienee se valinta, ja koska slim tuli juuri niin tuskin mitään uudistuksia vähään aikaan ei ole tulossa, eli hankinta on "turvallista" tehdä vaikka heti?

Kyllä Slim on nyt PS3:n "lippulaiva"-malli, vaikka toki PS2 emu ei palannutkaan konsoliin. Kuten sanottu jo useamman kerran, niin siinä on heti alkuun 120gb:n kovalevy, mutta jos haluaa isompaa niin siihen voi helposti vaihtaa 320gb/500gb sisään. Eli "uudistuksia" voi matkan varrella sitten hankkia valinnaisesti lisää (kovalevyn koosta kun puhutaan). Huhuja on myös pyörinyt Slim-mallista, jossa heti kärkeen 250gb:n kovalevy sisällä (jos oikein muistan).

Mahd. bundleista tulevaisuudessa ei tietty kukaan tiedä, mutta tuskin uutta PS3 "mallia" ihan heti lanseerataan. Mutta ei toki ole ihmeellistä, jos puolen vuoden päästä (tai jo jouluna) julkaistaan joku kiva "PS3 Slim bundle" kauppoihin. Joulumarkkinat ovat tietty sellainen alue, jota ehkä kannattaa vielä harkita (siis että odottaako sinne)?

Ihan en kuitenkaan pääse sanan "turvallinen hankinta" sisään, sillä elektroniikan maailmassa se on vähän häilyvä käsite. Ne ajat, jolloin ostettiin esim. TV jolla pärjättiin 15 vuotta alkavat olla ohi.. Joten kyllä PS3:kin on vielä varaa kehittyä johonkin suuntaan (ja jos ihmiset vaativat tarpeeksi, niin tiedä häntä jos vaikka se PS2 emu vielä palaisi joskus..).

Laskisin itseni "himopelaajaksi" jos puhutaan nettipelaamisesta. En siltikään allekirjoita Liven ylivoimaisuutta. Minua kiinnostaa pelaaminen, ja pelaamiskokemus ei kyllä esim. COD4ssä muutu tippaakaan. Jostain syystä PSN tuntuu tarjoavan hiukan parempaa yhteyttä noin yleisesti, mutta ei se Livenkään touhu pahasti lagaa. Party chatit on tietty kivoja vaikka en pahemmin harrasta, mutta kyllä tuo mikkituki toimii ihan kiitettävästi Sonyllakin. Yhtä tyhmää kuin haukkua Liveä sen maksullisuuden takia on haukkua PSN-nettipelaamista jollain tapaa heikoksi kokemukseksi. Sitä se ei missään nimessä ole.

Hyvä kommentti ja juuri henkilöltä joka pelaa paljon nettipelejä. Näitä "myyttejä" on aina hyvä vähän - jos ei täysin rikkoa, niin ainakin ravistella kunnolla. "Myytillä" viittaan tässä siihen, että PS3 olisi jotenkin pahasti jäljessä nettipeli ym osastolla.

Minusta fakta on se, että PS3:n nettipelaaminen on ilmaista. Piste. 360:n nettipelaaminen maksaa. Piste. Mutta 360:n nettipelaaminen ei maksa kovin paljon kuukaudessa. Piste. Eli tuskin se konsolin osto on nettipelaamisen hinnasta kuitenkaan kiinni... (en sano "piste", koska joillekin se toki voi olla)..
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Kyllä Slim on nyt PS3:n "lippulaiva"-malli, vaikka toki PS2 emu ei palannutkaan konsoliin...

Heh! Minusta paras koskaan ilmestynyt ps3 on edelleen se eka malli jossa on ps2 emu. Toki markkinoilla tuuletetaan tulevaisuudessa slimmin muodossa, mutta itse en voisi koskaan kuvitella vaihtavani tuota alkukantaista leipälaatikkoani slimmiin.


Kuinkas muuten boksin taaksepäin yhteensopivuus ja vanhojen pelien saatavuus? Myös hyviä esimerkkejä Wanhoista Legendaarisista xbox peleistä jos heittelisitte tänne. Minulla ei meinaan ole mitään käsitystä moisista. Näistä uusista on tullut luettua arvosteluja.

Itse pelaan paljon vanhoja pelejä kun niitä löytyy varsin hyvin ainakin ps2:selle. Ps1 pelien löytäminen onkin jo melko vaikeaa, mutta niitä ilmestyy vähän väliä lisää tuonne psn:ään ja ovat usein vielä pelattavissa myös psp:llä :cool:. Kuinkas boksipuolella? Eli julkaistaanko livessä vanhoja legendoja? Ja jos julkaistaan, niin missä hintaluokassa nuo pyörii?

Siinä vähän kysymyksiä. Kiitokset jo etukäteen vastaajille.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

-Kuinkas muuten boksin taaksepäin yhteensopivuus ja vanhojen pelien saatavuus?
-Kuinkas boksipuolella? Eli julkaistaanko livessä vanhoja legendoja? Ja jos julkaistaan, niin missä hintaluokassa nuo pyörii?

Aika paljon vastauksia löytyy ihan täältä..
List of Xbox games compatible with Xbox 360 - Wikipedia, the free encyclopedia
Xbox.com | Backward Compatibility - Xbox.com: Official Xbox 360 UK | Backwards Compatible Games List

List of Xbox Originals - Wikipedia, the free encyclopedia

List of Xbox 360 games - Wikipedia, the free encyclopedia
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Pidän kummastakin konsolista. Itselläni on box, Hajoamisesta puheenollen:

V2.fi | Xbox 360:n RROD-virhe alkaa olla historiaa

Ps3 & Boxissa alkaa olemaan samat hajoamisprosentit. Ps3 10% ja Box 11,7%

ps: jos ostaisin tällä hetkellä itselleni ensimmöisen konsolin, ostaisin todennäköisesti boxin.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Ps3 & Boxissa alkaa olemaan samat hajoamisprosentit. Ps3 10% ja Box 11,7%
Paitsi että X360:n osalta 11,7 oli pelkkien RROD-tapausten prosenttilukema. Kaikki viat mukaan lukien 23,7 prosenttia oli vikaantunut tavalla tai toisella kahden ensimmäisen käyttövuoden aikana.

Tutkimuksesta ei myöskään käynyt ilmi, onko PS3:n eri mallien välillä eroja.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Paitsi että X360:n osalta 11,7 oli pelkkien RROD-tapausten prosenttilukema. Kaikki viat mukaan lukien 23,7 prosenttia oli vikaantunut tavalla tai toisella kahden ensimmäisen käyttövuoden aikana.

Niin, tähän 23,7 prosenttiin on käsittääkseni laskettu mukaan jo markkinoilta poistuneidenkin mallien vikaantumisia. Eli siis jos nyt marssii kauppaan ja ostaa uuden XO:n, niin vikaantumisen todennäköisyys on jotain ihan muuta -- eikö? Tämä siis sillä oletuksella, että nämä uudet Jasperit eivät yhtäkkiä ala tipahdella.

X-20090902131916234.jpg


Kuten eDomen uutisessa mainitaan:

Mikäli Jasper-pohjaiset Xboxit eivät tarjoa yllättäviä sudenkuoppia myöhemmin, saattaa kahden vuoden seurantajakso näyttää Xbox-omistajien kannalta jo siedettävältä.

Eli tämän perusteella XO:n luotettavuusongelmat todellakin ovat todennäköisesti taakse jäänyttä elämää. 10% saattaa jopa alittua.

Itse asiassa tässä uutisessa yllätti oikeasti vain se, että PS3:lla on ongelmia syntynyt kahden ensimmäisen vuoden aikana joka kymmenelle konsolille. Siis konsolille, jonka piti olla täydellisen luotettava ja kaiken kestävä.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Niin, tähän 23,7 prosenttiin on käsittääkseni laskettu mukaan jo markkinoilta poistuneidenkin mallien vikaantumisia. Eli siis jos nyt marssii kauppaan ja ostaa uuden XO:n, niin vikaantumisen todennäköisyys on jotain ihan muuta -- eikö?
Kyllä, juuri näin. Se ei kuitenkaan ollut pointtini, vaan halusin vain täsmentää, mistä lukemasta oli kyse.

Itse asiassa tässä uutisessa yllätti oikeasti vain se, että PS3:lla on ongelmia syntynyt kahden ensimmäisen vuoden aikana joka kymmenelle konsolille. Siis konsolille, jonka piti olla täydellisen luotettava ja kaiken kestävä.
Tässä tullaan toiseen pointtiini. Selvityksestä ei ilmene vastaavanlaista käppyrää PS3:n eri mallien osalta. Yhtä lailla Pleikkareiden joukossa on varmasti ollut näitä markkinoilta jo poistuneita malleja, mutta kauppaan marssivan osalta oleellista olisi vain 80/160-gigaisten lukemat sekä nyt tietysti myös Slim-PS3:n lukemat (joita tutkimuksessa ei luonnollisestikaan voinut olla olemassa).

Olisi siis jännä nähdä, mihin suuntaan PS3:n käyrä osoittaa, koska vielä noin ensimmäisen aikana prosentit olivat paljon kauniimmat ja lähempänä Wiin tuloksia. Sittemmin Pleikkareita on alkanut hajota enemmän. Lukemalla sen tutkimus-PDF:n näki yksityiskohtaisemmin kyllä millaisista vikatyypeistä eri konsoleiden ongelmat johtuvat. Käytännössä puolet PS3:n vikaantumisista meni kategoriaan "disc read error", eli käytännössä Blu-ray-lukupää on hajonnut. Sen sijaan näitä YLOD-tapauksia ei oltu eritelty mitenkään, joten uskon niiden ollaan osa Other-kategoriaa, josta muodostui n. kolmannes vikaantumistapauksista.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Huhuja on myös pyörinyt Slim-mallista, jossa heti kärkeen 250gb:n kovalevy sisällä (jos oikein muistan).

Tällaista en muista ja tuskin on varsinaisesti huhuttukaan samalla asteella kuin XO-päivityksiä, 250 gigan slimmiä on ehkä lähinnä spekuloitu Sonyn vastineena MS:n huhutulle (ja Amazonissakin piipahtaneelle) 250 gigan elitelle.

Itse veikkaan kuitenkin että slimmin myötä Sony saattaa vähentää kovalevypäivityksiä. Edelleen mielenkiintoista on, laitetaanko Wand mukaan uuteen, kaikkiin vai ei mihinkään konsolimyyntipakkaukseen ensi keväällä. Siinä vaiheessa saattaisi ehkä kovalevykin päivittyä, jos Wand-pakkauksen hinta olisi vaikka 349, vaikka se vähän outo ratkaisu olisikin. Mutta nyt kun tässä tällä tavalla spekuloin niin se ei tarkoita että Wand-bundlea olisi "huhuttu". :)
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Tällaista en muista ja tuskin on varsinaisesti huhuttukaan samalla asteella kuin XO-päivityksiä, 250 gigan slimmiä on ehkä lähinnä spekuloitu Sonyn vastineena MS:n huhutulle (ja Amazonissakin piipahtaneelle) 250 gigan elitelle.
Jo kesäkuussa N4G.comin Super_Secret paljasti, että tulossa on 120 gigan Slim-PS3:n lisäksi myös 250 gigan malli. Eli kauan ennen kuin 250 gigan Elitestä oli mitään juttua.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Jo kesäkuussa N4G.comin Super_Secret paljasti, että tulossa on 120 gigan Slim-PS3:n lisäksi myös 250 gigan malli. Eli kauan ennen kuin 250 gigan Elitestä oli mitään juttua.

Toisaalta noista isomman kiintolevyn konsoleista on huhuttu aina ja iankaikkisesti.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Toisaalta noista isomman kiintolevyn konsoleista on huhuttu aina ja iankaikkisesti.
On toki, mutta hyvin harvoin on saatu noin yksityiskohtaisia ja ennen kaikkea paikkansapitäviä tietoja kuukausia etukäteen. Super_Secretin lista ei siis voinut koostua vain valistuneista arvauksista, koska kaikki tieto piti paikkansa (pl. jo muuallakin käsitelty väite BD-asemien ongelmista, joista Slim-PS3:n parin päivän olemassaolon jälkeen tuskin edes voisikaan olla todisteita suuntaan tai toiseen).
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Siis konsolille, jonka piti olla täydellisen luotettava ja kaiken kestävä.

Jos uskot tuohon, niin saat syyttää itseäsi. MIKÄÄN vähänkin enemmän elektroniikkaa sisältävä laite ei ole "täydellisen luotettava" tai "kaiken kestävä". Tiedän, että sua jurppii PS3:n hyvä maine ja ylisanat ( ;) ) - ja voi olla että hommaa on tosiaan liioiteltu suuntaan ja toiseen, mutta ei kukaan oikeasti väitä, että PS3 on jotenkin "täydellinen" laite. Joku yksilö hajoaa varmasti siellä täällä, näin se nyt vain menee. Mutta ei PS3:lla mitään RROD-tyyppistä ongelmaa ole ollut (ja toivotaan ettei koskaan tulekaan).

Aika pitkä matka näillä laitteilla on nykyään tehtaasta varastoon ja sieltä sitten ympäri maailman toisiin varastoihin ja sieltä taas kauppojen hyllyille - ja sieltä kuluttajan olohuoneeseen. Jos itse valmistus menee ok, niin matkalla voi sattua sitten ihan mitä vaan.. Ei varmasti tarvitse kuin että joku komponentti tms irtoaa sisältä tms.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Paitsi että X360:n osalta 11,7 oli pelkkien RROD-tapausten prosenttilukema. Kaikki viat mukaan lukien 23,7 prosenttia oli vikaantunut tavalla tai toisella kahden ensimmäisen käyttövuoden aikana.

Tutkimuksesta ei myöskään käynyt ilmi, onko PS3:n eri mallien välillä eroja.

Onko sulla lukihäriö?

Artikkelissa lukee, että jos RROD-tapaukset jätetään pois vikalukemista, niin Boxin hajoamisprosentti on 11,7%.


Nyt kun uusissa konsoleissa RODD-tapaukset alkavat olemaan historiaa, niin uusi vikaprosentti alkaa olemaan hyvinkin 11,7% pinnassa.

En halua sotia, mutta pakko korjata lukihäriö. :D
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Artikkelissa lukee, että kos RROD-tapaukset jätetään pois vikalukemista, niin Boxin hajoamisprosentti on 11,7%. Nyt kun uusissa konsoleissa RODD alkaa olemaan historiaa, on uusi vikaprosentti 11,7%.
Olet oikeassa, tein tuossa sen virheen, että väitin 11,7 prosenttia RROD-lukemaksi, vaikka se koskikin muita tapauksia. (RROD-osuus on 12,0 %.) Joka tapauksessa tutkimustulos sanoo hyvin yksiselitteisesti näin:
Looking at the first 2 years of ownership, 2.7% of Wii owners reported a system failure to SquareTrade, compared with 10.0% of PlayStation 3 owners, and 23.7% for Xbox 360 owners.
Sinä sen sijaan sanoit näin:
Ps3 & Boxissa alkaa olemaan samat hajoamisprosentit. Ps3 10% ja Box 11,7%
Laite on hajonnut, olipa syy RROD tai ei. Joten hajoamisprosentti ei ole 11,7.

Ja kuten aiemminkin kirjoitin, ei voida myöskään yksiselitteisesti sanoa, että PS3:n hajoamisprosentti olisi tuo 10,0, sillä siinä lukemassa on mukana hyvin todennäköisesti kaikki mallit PS3:n julkaisusta asti. Sitä emme tuon tutkimuksen perusteella voi tietää, mikä on poistuvan 80-gigan mallin ja uudemman Slim-mallin hajoamisprosentti. Se voi olla jotain 10 prosentin luokkaa, mutta toisaalta se voi olla yhtä hyvin enemmän tai vähemmän.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Ja täsmennetään nyt vielä: uutta boksia ostavan oleellinen osio on vain ja ainoastaan tuo Jasperin julkaisun kohdalta alkava graafin pätkä. Se näyttää tippuvan jopa parin prosentin luokkaan. Tietysti täytyy muistaa, että tuossa tutkimuksessa tietoa ei pidemmältä ajalta ole, ja ylipäätään vanhimmatkaan Jasperit eivät ole vielä edes vuoden vanhoja. Falconin kohdalla käppyrä lähti n. puoli vuotta julkaisun jälkeen taas nousuun, koska koneet olivat ehtineet saada alleen enemmän käyttötunteja.

Suunta on joka tapauksessa hyvä, mutta vasta noin 6-12 kk:n päästä aletaan saada hieman "luotettavampia" tuloksia, kun Jasperit ovat ehtineet jo konttausikään.

Update! Tuo ilmiöhän näemmä tunnustetaan myös itse tutkimuksessa:
Furthermore, when looking at over 500 units purchased in 2009, fewer than 1% of customers have reported a RROD error as of Aug 2009. It is still too early to definitively assert that Jasper has given RROD a knockout punch, but such an argument may be pronounceable in the coming months.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Konsolisodassa kaikki statistiikka, taulukot, lukemat ja myyntiluvut ovat aika usein (osin) tulkinnanvaraisia ja sitten kun otetaan vielä mukaan eri ihmisten eri tulkinnat, niin pahimmillaan ihmiset vääntävät kahdesta eri asiasta, väittelevät ristiin ja loppujen lopuksi eivät ymmärrä toisiaan.. Ja hei, pienillä mutkilla kaikki saadaan tukemaan lopulta juuri sitä omaa "agendaa". ;)

Itse en todellakaan usko, että 360 ja PS3 olisivat "hajonneissa/viallisissa" konsoleissa "tasoissa", sillä niin paha isku RROD-sotku oli 360:lle (fanaattiset fanit eivät sitä toki koskaan itselleen - saati muille myönnä).

Mutta varmasti PS3-konsoleja on hajonnut myös, onhan se selvä. Pieni ongelma on ollut tuo PS3-mallien (ennen Slimiä ainakin) äänekkyys, josta ei tunnu oikein olevan kunnon selitystä/statistiikkaa (=homma vaihtelee käyttäjien ja konsolien kesken). Moni on vienyt "äänekkään" konsolin vaihtoon/huoltoon ja osa taas on kokenut että tietty äänekkyys on "normaalia". Ja mikä sitten on "äänekäs" ja mikä "tavallista puhinaa". Ei taas ihan musta-valkoista.
 
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Paljon mielenkiintoisempi tilasto olisi sellainen mistä näkyisi prosentuaalisesti niiden hajonneiden konsolien määrä jotka eivät ole menneet takuuseen, vaan lopputuloksena on ollut asiakas jolla on rikkinäinen konsoli, jota ei saa vaihdettua ilman rahaa uuteen/toimivaan.
 
Status
Uusia vastauksia ei voi lisätä.
Ylös Bottom