Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Laatusarjat televisiossa ja muualla

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ulukai
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
The Handmaid's Tale

Alettiin tuossa muutama viikko sitten katsomaan tätä vaimon kanssa. Ei helvetti, tämä sarja pistää oikein vihaksi hyvällä tavalla. Jotkut hahmot ovat tässä niin mulkkuja kuin olla voi, ja tuo maailma on synkimmästä päästä mitä voi olla. Melkein mielummin eläisin Last of Usin maailmassa kuin tässä.

Mutta ei siinä, hyvä sarja kyseessä. Voin suositella.
Eikös tämä ala olla jo kohta dokumentti jenkkien nykymenosta? :)
 
Tiedätkö, sitä me mietitään vaimon kanssa sarjaa katsoessa ja se vasta on surullista ja ikävää.
Aloittelin vasta ensimmäisen jakson tästä mutta minulla tuli tästä mieleen 1:1 islamistiset huntuvaltiot..
Tiukka uskonnollisuus, lauma meininki, valvojat, joukkolynkkaus, naisten asema, orjuus, homo/lesbo suhtautuminen, kielletyt asiat jne.
 
Pitkästä aikaa sain sarjan päätökseen. Sille annan jopa suositukseni. Animaatiota vähän aikuisempaan makuunkin. Pari vikaa kautta hieman tökki, mutta ensimmäiset oli niin rautaista tekoa, jotta kiinnosti nähdä miten päättyy. Sarjan päättyminenkään ei nykyään ole itsestäänselvyys.

Erinomaista ääninäyttelyä ja tunnelmaa.
Itselleni tuli alkukausien menosta Californication sarja mieleen.


Muutama hyvä sarja on vielä katselukierroksella ja niistä suositukset myöhemmin.
 
Hohhoijaa.. ei se nyt paras paikka maailmassa ole mutta joku järki nyt sentään näihin kuvitelmiin..
Siellä asuneena monta vuotta, perheeni on siellä, ja sen historiaan ja nykyhetkeen vahvasti tutustuneena voin vain kohteliaasti todeta että olet väärässä jos kuvittelet ettei asia näin ole. Suosittelen tutustumaan jo pelkästään Jim Crow lakeihin, homoseksuaalien vastaiseen toimintaan, Reaganin lakeihin ja AIDS epidemian hoitamiseen, nykypäivän Project 2025 menoon ja lukemattomiin moniin esimerkkeihin maan historiassa.
 
Andorin toinen kausi ollut pettymys itelle, varsinkin kun ajattelee miten tätä hehkutettiin ja miten hyvä eka kausi on. Yllättävän tylsiä jaksoja joissa ei juuri mitään tapahdu. Tekisi mieli sanoa ettei tää juuri Acolyteä parempi oo, no okei, ohan tässä paljon parempi käsikirjotus, mutta on vaan niin tylsää menoa. Yhessäkin jaksossa jonkun äiti tulee kylään ja sit jotain häitä ja pukujuhlia iha liikaa.

Kyllä 6. Jaksossa jo jotain tapahtuu, mutta näytetään ihan turhan paljon muita kapinallisia, jotka eivät kiinnosta. Näyttäs Andoria ja Gerreraa vaa enemmän.

Jospa loppukausi olis sitä parempaa menoa, eikä tyhjäkäyntiä enää olis niin paljoa.

PS. Ei oo sitten Siilon kovin kummosia sarjat olleet. Se kaikkien kehuma Adolescencekaan kovin hyvä ollut, eka jakso paras, muut tylsiä. Ei se yhellä otolla kuvaaminen sarjasta parempaa tee IMO.
Samaa mieltä.
Ensinnäkin Diego Luna on paska näyttelijä. Se kävi jo Roguessa ilmi.
Tykkäsin Andorin ekasta kaudesta, mutta tää on ollut aivan mitään sanomaton esitys näiden kuuden jakson osalta.
 
Siellä asuneena monta vuotta, perheeni on siellä, ja sen historiaan ja nykyhetkeen vahvasti tutustuneena voin vain kohteliaasti todeta että olet väärässä jos kuvittelet ettei asia näin ole. Suosittelen tutustumaan jo pelkästään Jim Crow lakeihin, homoseksuaalien vastaiseen toimintaan, Reaganin lakeihin ja AIDS epidemian hoitamiseen, nykypäivän Project 2025 menoon ja lukemattomiin moniin esimerkkeihin maan historiassa.
Historiassa (näkökulma?).. ja toiset sitten kirjoitti tulevasta (pelkoa, kuvitelmaa?).. minä kirjoitin tämän hetkisestä tilanteesta aika helkutin monessa maassa.
Jääköön tämä tähän..
Itse sarjasta en vielä osaa 1 osan perusteella juuta tai jaata sanoa.. että esim. millä tuo on 7 kautta saatu kantamaan.. alkuvaikutelma "perus" dystopia rakennelma, ei erityisen koukuttava 1. jakson perusteella.
 
  • Like
Reactions: Zak
Andorin kakkoskausi ei ole ollut ihan yhtä täydellinen kuin ensimmäinen, mutta onhan se nyt selvästi laadukkaampaa tarinankerrontaa, kuvausta, näyttelyä ym. ym. kuin mikään muu Disneyn sarjaräpellys tähän asti. Ja olihan ykköskaudellakin jaksot 1-3 heikompia kuin muut kolmen jakson kokonaisuudet.

Mutta varmaan viimeistään tämän viikon jaksot 7-9 luulisi muuttavan yllä olevien näkemyksiä? Oli nimittäin todella kova "trilogia", jota katsoessa ei selkä osunut tuolin selkänojaan ja käsinojia puristi rystyset valkoisena.

Jännityksellä odotan mitä viimeiset kolme jaksoa tarjoaa. Sen jälkeen on melkein pakko ottaa leffamaraton Rogue One + alkuperäinen trilogia.

Linkitän vielä spoilereihin The Guardianin hyvän kolumnin sarjasta. Hollywoodin franchise-suurtuotannot ovat vain harvoin näin edistyksellisiä.

 
Viimeksi muokattu:
Ensinnäkin Diego Luna on paska näyttelijä.
Paskaksi en sanois. Ehkä se on ollu vähän mitäänsanomaton näyttelijä, mut tähän Andorin rooliin sopii. Olen ymmärtänyt että oikeassa elämässä on ihan mukava tyyppi myös.

Kyllä kolme viimeisintä jaksoa oli jo aavistuksen parempia, mutta ei pärjää ekalle kaudelle. En nyt keksi mikä tässä nyt niin hyvää on. Kyllä joku Siilo tai vaikkapa Better Call Saul on 5/5, mutta Andorin toka kausi nähdyn perusteella on ehkä 3/5?.
 
Showtimelta yellowjacketsin kolmos kausi katsottu ja tämä oli vieläkin huonompi mitä edellinen.
Tämä alkaa nyt olemaan käsikirjoituksen suhteen siellä riverdale / pretty little liars tasolla eli äärimmäisen typerä eikä missään tunnu olevan enää järkeä.

Muutama poiminta:
Teini aikajanalla niillä oli mahdollisuus pelastua kun pari sammakko tutkijaa ja niiden opas sattui paikalle.
No Lottie tietenkin löi yhtä niistä kirveellä takaraivoon koska "se" ei halunnut niitä sinne.
No tästä huolimatta oli vielä toinen tilaisuus sen toisen tutkijan ja oppaan kanssa, mutta taas Lottie halusi jäädä, koska se metsä on niiden koti nyt.
No natalie totesi, että jää tänne sitten me muut lähdetään, mutta sitten Tai halusi myös jäädä ja lopulta Shauna joka kielsi muitakin lähtemästä joten ne vaan totteli.

Aikuis aikajanalla ei tunnu olevan enää mitään yliluonnollista vaan ne hahmot luo sen oman hulluutensa omilla uskomuksillaan.
Misty on nyt koko kauden ajan se järkevin porukasta ja Shaunasta tuli kunnon psyko.
Tai ei pahemmin enää välitä vaimostaan ja lapsestaan, koska se ja Val päätyi yhteen. Se muksu ja Simone nähdään kerran parin minuutin ajan.
Kun Val kuolee niin Tai kaivaa jonkun sen sisäelimen pihalle ja syö sen.

Teini aikajanalla kaikki on saaneet tarpeeksi kannibalismista ja haluaa pois ennen talvea, mutta kun joku sanoo taas, että sen takia asiat on huonosti kun me ei olla kunnioitettu "sitä" uhraamalla yks omista niin taas vedetään korttia ja aseet kourassa kiljuen metsästetään entistä kaveria.
Ai niin ja myös teini Shauna on täys psyko.

Ei jumalauta.
 
Andorin toka kausi on pettymys, alkupuolisko umpitylsä. Lopussa alko vasta tapahtumaan, mutta liian myöhään. Odotin 5/5 mestariteosta, mut siihen ei yltäny. Annetaan 4/5, koska loppu on sen verran hyvä.

Jotenkin semmonen tunne, et tätä oli tarkotus tehä enemmänkin, mut sit "ylempää" tuli määräys että teette vaan 2 kautta ettekä enempää. Jotkut asiat jäivät sen verran kesken, ja tuntu et yritettiin tää vaan jotenki saada pakettiin.

Kai se Rogue One pitää uudestaan viel kattoo. Olisivat nyt vaan tehneet tätä enemmän. Nappaa yhtään Jedi-miekkailut, ja Ahsokan tapaiset oliot "päähineineen". Maanläheistä SW:tä mielummin lisää vaan, kaikki muu on niin nähtyä.
 
Jotenkin semmonen tunne, et tätä oli tarkotus tehä enemmänkin, mut sit "ylempää" tuli määräys että teette vaan 2 kautta ettekä enempää. Jotkut asiat jäivät sen verran kesken, ja tuntu et yritettiin tää vaan jotenki saada pakettiin.
Tuossa varmasti suurimpana syynä $, mutta myös se että lopputulema määritettiin jo vuonna 2016. Diego Luna on jo 45 v, kun Rogue One aikaan oli 36v. Seuraava kausi olisi ottanut taas 2-3 vuotta ennen kuin olisi ollut julkaisukunnossa eli Diego olisi ollut lähempänä 50v, jolloin olisi jouduttu käyttämään lisää rahaa jotta näyttäisi edes jollain ilmeellä yhtä nuorelta kuin Rogue Onessa
 
Ylös Bottom