Vastaus: Alpha Protocol [X360]
Noh niih, tuli sitten tämäkin peli läpäistyä tuossa äskettäin. Pakkohan se on toinen kierros heti aloittaa, sen verran hienosti omat valinnat vaikuttavat pelin tarinan kulkuun. Jotenkin ihan omanlaisensa fiilis, kun tiukan aikarajan alla pitäisi valita, mitä "konnalle" tehdään. Onko hyötyä jos jätän hänet eloon? Tuleeko puukkoa selkään, jos ei laita nappia otsaan? jne, jne. Valinnat tuntuvat kaikki jotenkin huomattavasti merkittävimmiltä kuin esim. Massan vastaavat.
Ja sitten pelin heikkouteen, itse taisteluun. Mieheksi joka kehuskelee ampumakilpailu-mitaleillaan on Mikellä todella p*ska sihti... kyllä siinä muutamat naurut/itkut tuli koettua, kun ei siihen parin metrin päässä olevaan kaveriin osu sitten millään. Tuo tietysti hieman paranee pelin edetessä, muttei missään kohtaan toimi ihan niin kuin toivoisi. Myöskin pelin "suojaus-systeemi" kusee ja pahasti, sillä osumaa voi tulla vaikka olisit täysin suojassa vihollisen tulelta. Vihollisten tekoäly on myös todella surkeaa. Muutamat kerrat tuli lahdattua valehtelematta ainakin 7 vihua täysin samaan kohtaan. Ensimmäinen vihu kuolee tarkasti tähdättyyn luotiin> toinen juoksee ihmettelemään tilannetta, nappi ottaan> kolmas juoksee ihmettelemään tilannetta, nappi ottaan> toista kunnes huone on tyhjä.
Kyllä meikäläinen tätä silti suosittelee kaikille ropellusten ystäville (kunhan ei odota mitään Massan kaltaista 3rd-person shootteria), sillä silloin kun peli toimii, se Todellakin toimii. Henk.koht pystyn antamaan suuremmatkin virheet peleissä anteeksi, mikäli peli muuten vain iskee tarpeeksi lujaa. Alpha Protocol on yksi näistä peleistä.