Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Älyttömät retrohinnat!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Hex
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Älyttömät retrohinnat!

Kun ostaa Radiant Silvergunin, kannattaa varmaan päättää, että pääsee pelaamaan kaikkien aikojen parasta räiskintää...... saapahan kovalle hinnalle paremmin vastinetta! :D

Kuten aikaisemmasta linkistäni näkyy, Play-Asian 500 dollarin RS meni kaupaksi. Meni siinä sentään kolmatta viikkoa.
 
Vastaus: Älyttömät retrohinnat!

Aidosta Mega Drive Tetriksestä (tunnetaan n. 4 kappaletta) saa kuulema pulittaa yli 3000$. Piraatitkin maksavat n. 100$.
 
Vastaus: Älyttömät retrohinnat!

Ketjuun listatut räikeimmät ylilyönnit ovat meille ebayta, play-asia:n sivuja ja huutoa harrastuksen puolesta seuraaville varmastikin tuttuja. Tuo Mattel-paketti taisi sitten pilkkoutua pienempiin osasiin ja nyt taitaa kauppakin jo käydä.

Ajatusleikkinä voisi kuvitella tarpeena olevan nuo Mattelin pelit ja kone. Jos ne lähtisi yksitellen hankkimaan ebaysta ja laskisi jokaiselle pelille postikulut mukaan kauppaan, niin emme enää puhu edullisista kaupoista. Tämän lisäksi palaisi tuohon operaatioon myös aikaa, joka monelle on rahaa.

Kaiken tämän jälkeen Suomessa ollaan kuitenkin totuttu siihen, että pakettihinnoissa on alennusta mukana. Monet saavat myös kicksejä nimenomaan retro-harrastuksen edullisuudesta ja halvoista löydöistä. Niinpä mieltä ilahduttaa, kun kirppikseltä löytyy tervassa kierähtänyt Mattelin cartti ilman ohjeita ja kalvoa parillakymmenellä sentillä. ;)

Entäpä, kun Kouvolan kirppiksellä myytiin Atari 2600-cartteja 8e kpl? Pelit olivat niitä yleisimpiä, kuten esim. Zaxxon, erittäin kuluneita ja looseja. Sisäänrakennettu taskulaskin alkoi heti mielessä laskea, miten ne tuohon hintaan saisi ebaysta koteloineen kaikkineen+ tietysti postikulut. Pelit jäivät kirppikselle. Varmasti ne kuitenkin joku osti.

Sisäänrakennettu riistohinnan suodatin aktivoituu eri summissa eri ihmisillä. Taloudelliset realiteetit saattavat astua kuvaan Radiant Silvergunin Play Asian hintaa pohdiskellessa. Pelin saa halvemmallakin, mutta miksi ostaa peli, jos se tuntuu epämielekkäältä sijoitukselta? Sijoitus on tässä se avainsana. Realiteetti on se, että peliä ei tässä formaatissa (Saturn) tule lisää, eikä sen arvo näinollen esim. keräilijöille tule laskemaan. Toisaalta, jos elämäntehtävä on vain pelata mahdollisimman monta räiskintää, saa tämän hinnalla jo monta muuta peliä.

Radiant Silvergun on se tyypillinen oman genrensä jäävuoren huippu, joka tarjoaa jokaiselle jotain, vaikkei olisikaan shumppien suurkuluttaja. Itseä pelissä viehättää tämä jingin ja jangin vastakkainasettelu, sekä tietyt Tresure-nismit, jotka avutuvat sisäpiirinvitseinä Tresuren pelejä kerääville. Mitä pelistä sitten tällä hetkellä kannattaa maksaa? Noin 150 euroa on käypä hinta. Jos tämä hinta aiheuttaa ahdistusta, niin tarjoan muutamia vaihtoehtoja: Gradius V : PS2 :Treasure. Peli on vielä mahdollista hankkia edullisesti, eikä varmasti aiheuta pettymystä.

R-type Final. Irem. PS2. Pakkohankinta PS2:n omistajille.

R-Type Delta. PS. Edellisen esimakua.

Battle Garegga, Gunbird ja Batsugun. Sega Saturn. Näistä 2 kpl on jo kalliita ja hinta tulee vielä nousemaan. Kolmas on vielä halpa.

Strikers II PS. Tämä on halpa. Tämä on hyvä. Minullakin on 1 kpl kelmuissa jouten. Suosittelen.

Ikaruga. Tätä saa myös Gamecubelle. Hinta on erittäin kilpailukykyinen.

Jos nuo kaikki on jo tullut hankittua ja Radiant Silvergun kiinnostaa, voi sen hankinta hyvinkin olla mielekästä. Toinen nimenomaan Dreamcastin pelaajia kiinnostava, mutta kallis peli on Border Down Special Edition. Sen käypä hinta on noin 150 euron kieppeillä, mutta mielestäni se on jopa halpa hinta tästä pelistä! Suosittelen.

Etenkin varakkaassa Englannissa on ollut buumi, että varakkaat liikemiehet ostavat lapsuutensa Spectrumin ja mahdollisesti Vectrexin, johon ei silloin ollut varaa. Nyt hinnalla ei ole niin väliä. Tärkeintä on lapsuuden angstien hukuttaminen materiaan. Tämän boomin tyydyttämiseen on poikinut Retro-alkuisia erikoisliikkeitä. Ovatko esim. Englannin ja Ruotsin hinnat suomalaisittain järjettömiä? Kyllä ne ovat. Mutta onpahan elintasokin hieman toinen.

Rammsteinin konsertissa tyypillinen kerskumisen aihe oli, kuka oli maksanut lipuistaan mustanpörssin diilerilleen eniten. Naureskelimme noille hörhöille säälien. Toisaalta rahalla saa ja Mersulle pääsee vanhaa sanontaa mukaillen.
 
Vastaus: Älyttömät retrohinnat!

Tässä on mukava hintalappu:

Fujitsu Car Marty

FM Towns Marty on harvinainen ja kallis kone ja tuo autoversio vielä kai vielä paljon enemmän, mutta vähän täytyy ihmetellä, jos joku tuolla hinnalla laitteen ostaa. Oli arvo länsimaissa mitä tahansa, on tuo kuitenkin niin iso tukko rahaa.

Hauskaa miettiä, millä pilkkahinnalla tuo yli kymmenen vuotta vanha navigointijärjestelmän ja 486-pohjaisen pelikonsolin yhdistelmä on mahdollisesti päätynyt retromarkkinoille. On voinut kone matkallaan muutaman kerran moninkertaistaa hintansa. :p

Tuo on kyllä ihan hyvä myyjä.
 
Vastaus: Älyttömät retrohinnat!

Hex sanoi:
Hauskaa miettiä, millä pilkkahinnalla tuo yli kymmenen vuotta vanha navigointijärjestelmän ja 486-pohjaisen pelikonsolin yhdistelmä on mahdollisesti päätynyt retromarkkinoille. On voinut kone matkallaan muutaman kerran moninkertaistaa hintansa. :p
Kuka ei halusisi navigaattorin ja pelikoneen hybridiä? Joka on vielä retroa! Jos itselläni olisi ~noin 3000e enemmän kuin nyt, voisin jopa harkikita. Tai ehken kuitenkaan.
 
Vastaus: Älyttömät retrohinnat!

Jesu sanoi:
Joku oli huutanut n. 102 PS1:n Suikoden 2:sta! :eek:
No tuo ei kyllä ole mikään ihme, on kyllä sen verran harvinainen peli. Eikä ole näkynyt kovin usein myytävänä, joten kun peli sitten ilmestyykin jonnekin myytäväksi/huutokaupattavaksi, niin hinta nousee hyvinkin korkeaksi.
 
Vastaus: Älyttömät retrohinnat!

Itse pelaan aina suurimmalla innolla japanin alkuperäisversioita, vaikka viitseliäisyyttä tuo vaatiikin toisella tavalla. Suikoden kakkosta kannattaa haeskella ainakin kodinkoneliikkeitten alelaareista. Itse maksoin omasta Suomi-pelistä 10 euroa (ei myynnissä ;)
 
Vastaus: Älyttömät retrohinnat!

Nintendon Game&Watch elektroniikkapelin patteriluukun kansi maksoi ebayssa 7 euroa ja siitä oli huutoja! Noin 40 markkaa parin sentin muovinpalasta? Kiesus! En näitten hintoja ole aktiivisesti seurannut, mutta itse löysin Mickey Mouse-pelin kirppikseltä viitosella luukkuineen kaikkineen ;)
 
Vastaus: Älyttömät retrohinnat!

sunnpeople sanoi:
Itse pelaan aina suurimmalla innolla japanin alkuperäisversioita, vaikka viitseliäisyyttä tuo vaatiikin toisella tavalla. Suikoden kakkosta kannattaa haeskella ainakin kodinkoneliikkeitten alelaareista. Itse maksoin omasta Suomi-pelistä 10 euroa (ei myynnissä ;)
Omani ostin silloin joskus markka-aikaan, hinta oli 40 markkaa käytetystä, ja tämä kyseinen kauppa oli vielä peliliike... :rolleyes:
 
Vastaus: Älyttömät retrohinnat!

Laitetaanpa taas ihmeteltäväksi uusi löydös Ebaystä - Amiga pelejä "kohtuullisen" korkeilla hinnoilla - kas tässä

Mikä noita myyjiä vaivaa?
 
Vastaus: Älyttömät retrohinnat!

No, tarjouksia ei hurjasti ollut! Kaipa tuossa kokeillaan kepillä jäätä? Chaos enginet ja Archonit on kyllä suhteellisen haluttuja pelejä, mutta rajansa kaikella!
 
Vastaus: Älyttömät retrohinnat!

sunnpeople sanoi:
No, tarjouksia ei hurjasti ollut! Kaipa tuossa kokeillaan kepillä jäätä? Chaos enginet ja Archonit on kyllä suhteellisen haluttuja pelejä, mutta rajansa kaikella!

moonstone 250 puntaa, no onhan se hemmetin hyvä peli mutta rajansa kaikella, tuolla saa ainakin kaksi amigaa ja muutaman kappaletta tuota peliäkin vielä.

tai oikeastaan vielä paljon enemmänkin, broidi osti oman amiga 500:sen parilla kympillä jostain.
 
Vastaus: Älyttömät retrohinnat!

Mielenkiintoista keskustelua.
Itsekkin tulee kerättyä pelitavaraa (lähinnä Sega Master System), ja osto/myynti/vaihto homma kuuluu luonnollisesti kuvioihin.
Rahaa harrastuksiin palaa keskimäärin 100-200 euroa kuussa, puolin ja toisin.
Huuto.nettiä tulee käytettyä, kohtuuden rajoissa. Pakko sanoa että perinteinen sananlasku että "se ei ole tyhmä joka pyytää liikaa, vaan se joka maksaa", pitää hyvin paikkansa.
Ei noita ylihintakauppiata olisi, ellei joku niiltä erehtyisi tavaraa ostamaan.

Itse pyrin ostamaan halvalla, mutta myyn yleensä vielä halvemmalla :) Jos hinta nousee niin se on aina positiivinen yllätys.
Se että laitetaan lähtöhinnaksi jo moninkertainen arvo, ei kyllä ole mistään kotoisin.

Toinen oma lukunsa on se että laittaa lähtöhinnaksi vaikka 1E ja hintavaraus joku järjenrajoissa oleva 25E sanotaan vaikka Metal Gear Solidille, niin heti tulee kysymyksiä: jack93 kysyy: "myy suoraan postiennakolla 4e?!!!!, pistä mailia agjkgfa@jkliuril"
ja sitten joku toinen ehdottaa vaihtoa NHL 97:aan...
 
Ylös Bottom