Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Avowed

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja SeveriS
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
  • Tunnisteet Tunnisteet
    pc xsx
Tuli tämä pelailtua läpi nyt vihdoin, noin 45 tuntia siihen upposi. Hyvä peli ehdottomasti, mutta jotenkin tuntui kuitenkin, että joillain osa-alueilla peli oli jäänyt keskeneräiseksi.

Visuaalisesti peli oli todella näyttävä ja monta kertaa pysähdyin vain ihastelemaan maisemia, erityisesti ensimmäisellä alueella. Muut alueet eivät saanet enää aikaan samaa leuka lattiaan -reaktiota. Suorituskyky parani viimeisimmässä päivityksessä huomattavasti ja nyt peli pyöri oikein mukavasti.

Pelin parasta antia oli ehdottomasti tarina ja maailma. Pillars of Eternity ja Eoran maailma on minulle etäisesti tuttu ja tämä peli vain kasvatti mielenkiintoa. Tämä peli pursuaa lorea, ehkä joillekin jopa liikaakin. Itse kuitenkin nautin suuresti maailmaan tutustumisesta ja toivottavasti ensi vuonna olisi aikaa hypätä Pillars pelisarjan pariin. Pelin päätarina oli myös hyvin mielenkiintoinen ja piti sisällään monia käänteitä ja vaikeita valintoja. Maailma myös muuttui silminnähden valintojen seurauksina, ja oli hauska kuulla kaupunkilaisten puheissa keskustelua tekemistäsi päätöksistä. @J.Sunderland sitaatti Pelaajan arvostelusta kiteyttää myös omat ajatukseni varsin hyvin.

Taistelusysteemi toimi varsinkin pelin alkupuolella hyvin, mutta alkoi valitettavasti hieman toistaa itseään pelin edetessä. Tähän vaikutti myös se, että hahmon rakentaminen oli aika pintapuolista. Skill tree ei ollut kovin monipuolinen ja attribuutit vaikuttivat varsin merkityksettömiltä. Gearaus ei myöskään auttanut asiaa, sillä sain jo ensimmäisten pelituntien aikana aseen ja armorin, jota käytin koko pelin ajan. Pelin keskeinen systeemi on varusteiden päivittäminen, joka ei myöskään oikein itselleni kolahtanut. Varsinkin kun varusteidesi taso rajasi varsin brutaalisti sitä mitä pystyit tekemään. Ainakin vaikeimmilla vaikeusasteilla sait hyvin suurella todennäköisyydellä käkättimeen, jos yritit taistella vihollisia vastaan keiden taso oli korkeammalla, kuin oma varustetasosi.

Pelin edetessä alkoi tuntua siltä, että maailma ja peli alkoi toistaa itseään. Ensimmäinen alue oli täynnä mysteerejä ja mielenkiintoisia alueita, mutta kun samat asiat toistuu 4. kerran, vain uudella miljööllä, niin kyllä se väkisinkin alkaa puuduttamaan. Viimeisillä alueilla tuntui siltä, että suurin osa paikoista oli tehty vain siksi, että sinne voidaan piilottaa arkku, jossa on sisällä samoja varusteiden päivitysmateriaaleja mitä olet jo loottinut 30 tunnin ajan.

Jos pelin tarina ja maailma ei kolahda, niin Avowed voi olla varsin keskinkertainen roolipeli. Itselläni mittari kääntyy kuitenkin positiivisen puolelle siitä syystä, että itselleni tarina, maailma ja lore kolahtivat kovasti. Uskon, että Obsidian olisi hieman pidemmällä kokkailulla saanut tästä kuitenkin paljon paremman pelin, sillä nyt monet sen systeemeistä ja peliloopista tuntuivat varsin keskeneräisiltä.
 
Ylös Bottom