Call of Duty 4: Modern Warfare (2019)

Jep, tätä samaa käyttänyt kun alkanut usko horjumaan toisten epätodellisen hienoihin suorituksiin. Kuulevat askeläänet, pysähtyvät ja kääntävät piipun valmiiksi.
Kerran ihmettelin miten vihu osasi odottaa kun hiippailin yhteen huoneeseen. Killcamin perusteella pirulainen huomasin mun hahmon varjon ja tiesi milloin tulen ovesta sisään. Tuloksena nappi otsaan :D Kannattaa havainnoida ympäristöä.
 
Joo nuo askeläänet varsinkin kyykyssä kävellessä on ihan järjettömät, kuulee kilometrin päästä kaikki äänet ja tiedä onko se oma vai vihu ja onko se ylhäällä vai alhaalla.
 
Tänään tuli semmonen fiilis ettei tee mieli hetkeen palata pelin pariin. Noin 10 matsia jaksoin hinkata mutta sitten riitti. Domination liput, varsinkin B, on täysin aukealla paikalla kymmenien ikkunoiden ympäröimänä. Esim Piccadilly ja se "maaseutu kartta". Sitten kun itse lähtee liikkeelle ja erehtyy kulkemaan jostain randomista ovesta, niin 100% varmuudella sen takana on joko haulikon piippu tai claymore naamassa kiinni. Toki turhautuneena rushin ihan liikaa mutta kuitenkin. Sitten kokeilen kaksi matsia vetää samalla tyylillä kuin vihut. Statsit nousivat n 15/5 tyylisiksi, mutta pelaaminen oli aivan helvetin tylsää.
 
Ei tässä kyllä kannata päättömästi vaan juoksennella ja räiskiä, pitää taktikoida.

Dominationiossa ei oo tuottanu ongelmia nuo aukeet liput. Heittää savun ja laittaa trophy systemin lipulle nii hyvin saa vallattua.
 
Akatoran mainitsema kartta taitaa olla Arklov Peak. Siinä B on pelin ratkaisevin lippu, koska päätyliput ovat aika kaukana ja spawnit aivan niiden vieressä, joten valtaaminen on vaikeaa.

Tässä yksi domination-erä sen parista. Kerkesin paikalle noin puoli minuuttia taistelun alkamisesta. Alku meni aivan päin sitä itseään, kun rynnin, haastoin ja koetin olla kämppivää vastustajaa nopeampi. Sitten isompi liekki nuotioon ja rauhallista, taktista etenemistä. Lopputuloksena VTOL-hävittäjä, joka teki kivasti tuhoa B:llä ja peli kääntyi. Uutta killstreak-palkintoa tuli koetettua, nimittäin Wheelsonia. Sehän on varsin hauska kapistus, mutta bensaa ei pitkäksi aikaa riitä.

 
No tulihan tämä nyt sitte kumminkin hommattua. Yksinpeliä tullu aamu väännettyä ja iltapäivä moninpeliä.

Toistaiseksi yksinpeli on kyllä ollut kovaa kamaa, moninpelissä perus S&D ja cyber attack on ollut kovassa käytössä. Mahtuu peliin myös omasta mielestä Codin historian paskin mappi, Piccadilly. Tulee liikaa Mw3 downturn flashbackejä.

Mistä noita kelloja oikeen saa, watch select on vaan pimeenä. Vissiin joku rank raja?
 
Mitä enemmän tätä pelaa niin sen paremmin maistuu.

Eri paikoissa on julkaisusta asti parjattu paljon pelin karttoja. Itsekin olin aluksi hieman pettynyt niihin, mutta pakko sanoa että nyt kun ne alkavat iskostua päähän niin eivät ne niin huonoja ole. COD-kansa vain on totutettu yksinkertaisiin 3 lane mappeihin, jotka ovat helppoja oppia ja muistaa.

Redditissä eräässä keskustelussa oli hyvä pointti: viime vuodet on juostu näillä helpoilla kartoilla pelkästään minimappia tuijottaen, mutta nyt täytyykin katsoa mitä ympäristössä tapahtuu. Näin sen pitääkin olla. Vaatii toki totuttelua taas pitkästä aikaa.
 
Nyt on vähän sellainen fiilis, että olisi kulkenut pönttö päässä koko ajan. Vasta eilen huomasin, että tiimikaveri paineli ase pystyssä paljon kovempaa ja ihmettelin, mistä moinen vauhti. Sitten vilkaisin tutoriaaleja ja L3 x2 on ns. supersprintti, jolla voi juosta pienen pikapyrähdyksen tavallistakin kovempaa. Ja onhan siellä myös perkki, jolla huippuvauhdin keston voi tuplata.

Täytyy samalla vetää hieman aiempia sanoja takaisin Piccadillystä. Toisinaan se on harvinaisen rasittava mappi, sillä spawnit ovat kovin kaukana ja ne ovat kuin kuolemanloukkuja vihollisen snaippereille ja kranaattikeskitykselle. Myymälöissä on liian helppo väijyttää vastustajia haulikon kanssa ja rakennustelineet sekä autojen kulmat ovat kyttääjiä täynnä. Ei hetken rauhaa. Aukealla tulee saman tien nappi otsaan jos poistut reunoilta. Bussien välissä pärjää edes jotenkin. S&D:nä tai Cyber Attackissa tämä kuitenkin menee ihan ok.

Dead Silence on kyllä uusi suosikki. Latautuu todella nopeasti ja uudistuu tapoista. Kuvittelenko muuten vain, vai saako sillä hetkellisesti vikkelämmän juoksuvauhdin? Kun askeleet hiljentyvät, niin meno tuntuu jotenkin kepeämmältä.
 
Dead Silence on kyllä uusi suosikki. Latautuu todella nopeasti ja uudistuu tapoista. Kuvittelenko muuten vain, vai saako sillä hetkellisesti vikkelämmän juoksuvauhdin? Kun askeleet hiljentyvät, niin meno tuntuu jotenkin kepeämmältä.
Kyllä menee nopeemmin deadsilence päällä, itekkin tykkään käyttää tätä ja ghost perkki päälle vielä niin pääsee nopeesti selkää. Tulee kyl muuten aika huolella turpaan, kun oma pelityyli on pelkkää rynnimistä ja ei ehi reagoida aina 1v1 tilanteissa, ehkä pitäs rauhottua vähä oman pelityylin kanssa. :d
 
Mitäs olette mieltä redditin Piccadilly korjauksista.

r40o3ut5qhv31.jpg
 
Tässä pelissä yritetään näköjään tehdä venäläisistä jotain nykyajan natseja jotka tappaa siviilejä ja lapsia ynm silmää räpäyttämättä. Alkaa aina välis väsyttää tää liittoutuneiden ja jenkkien palvominen.
 
Tässä pelissä yritetään näköjään tehdä venäläisistä jotain nykyajan natseja jotka tappaa siviilejä ja lapsia ynm silmää räpäyttämättä. Alkaa aina välis väsyttää tää liittoutuneiden ja jenkkien palvominen.

Eikös koko CoD-sarja ole ollut jo vuosia lähinnä melkein pelkkää jenkkipropagandaa?
 
Eikös koko CoD-sarja ole ollut jo vuosia lähinnä melkein pelkkää jenkkipropagandaa?
Sitähän se on ja tulee olemaan, ei se sinänsä haittaa ja tykkään kyllä pelistä mutta onhan tuo nyt pidemmän päälle hieman puuduttavaa.

Onko toi Realism vaikeustaso siis ihan sama ku Veteran mutta ilman Hudia?
 
Ylös Bottom