Call of Duty 4: Modern Warfare (2019)

Vastaus: Call of Duty 4: Modern Warfare [PS3]

On se ny ristus kumma, uutisoidaan vaan että kaikki "pienet" probleemat on nyt korjattu ja kaikki ookoo ja seuraavan kellonpyörähdyksen aikana kaatuu koko paska eikä toimi enää ollenkaan. stana. :mad:
 
Vastaus: Call of Duty 4: Modern Warfare [PS3]

PaKe69 sanoi:
On se ny ristus kumma, uutisoidaan vaan että kaikki "pienet" probleemat on nyt korjattu ja kaikki ookoo ja seuraavan kellonpyörähdyksen aikana kaatuu koko paska eikä toimi enää ollenkaan. stana. :mad:

Eurogamerin mukaan vain 360 ongelmat on fixattu, ja ps3 patch on vasta tulossa.
 
Vastaus: Call of Duty 4: Modern Warfare [PS3]

Kaikkille jota v!tuttaa tehtyjen classien nimien ja tagin katoaminen lukekaa tää:

CharlieOscarDelta foorumeilla neuvottiin, että odotat n.10s multiplayer valikossa ennenkuin painat play online niin pitäs kaikki säilyä. Mulla ainakin toiminu toi.
 
Vastaus: Call of Duty 4: Modern Warfare

Vai että yksinpeli kuraa? :O huh huh... Mielestäni tuon olisi voinut sanoa ehkä CoD2 tai 3 mutta 4 on aivan kylmiä väreitä tuottavaa nautintoa. Varsinkin se black/white white/black ilma hyökkäys oli niin nannaa että huh huh... snipaus kohtauksesta puhumattakaan....
Moninpeli taas tuntuu jotenkin huonolta verrattuna betaan. Beta tuntui jotenkin selvemmältä... en tiedä mitä ne on muuttanut mutta jotenkin kummaliselta se tuntui joten menipä taas Halo 3 sisään :)
 
Vastaus: Call of Duty 4: Modern Warfare [PS3]

Kaasu sanoi:
Kaikkille jota v!tuttaa tehtyjen classien nimien ja tagin katoaminen lukekaa tää:

CharlieOscarDelta foorumeilla neuvottiin, että odotat n.10s multiplayer valikossa ennenkuin painat play online niin pitäs kaikki säilyä. Mulla ainakin toiminu toi.

Jei. Tuota pitää kokeilla ensi kerralla.

Ja tuolla aikaisemmin kun puhuttiin noista tapoista sun muista ja Shipmentistä, niin itelläkin tuli äsken tappoennätys siellä.
84/40 Aseina G36C ja RPD + jotain vihujen aseita, kun omasta loppui kudit. Oli kyllä totaalista hulluutta. Pelimuotona vielä HQ.
 
Vastaus: Call of Duty 4: Modern Warfare [PS3]

ps3-player sanoi:
nyt on ruvennu paljo tekeen niin että ku mappi päättyy ja seuraavaa mappia odotellaan lobbyssä niin tulee yhtäkkiä game lobby closed.tapahtuu varmaa jokatoinen kerta. äske matsin päätyttyä tuli loading game settings ja jäätyi siihe.sain kyllä lopetettua pelin ilman koneen sammuttamista.
oi niitä aikoja ku pelit toimivat..(ps2,eka xbox ym..)
edit. jahas ongelmia näköjään taas kaikilla.
Juu sama täällä. Heitti jo päivällä joka helvetin pelin lopussa "lobby closed". En tiä onko jotain bugia vai lähteekö se ketun hosti aina, mutta noinpa käy. Ja alkaa kyllä ottamaan päähän että kaikenmaailman vippaskonsteja pitää käyttää jos haluaa edes omien classiensa nimet pitää! Fixiä tänne ja heti!
 
Vastaus: Call of Duty 4: Modern Warfare

Hmm, onko jollain muulla ollut ongelmia tuon three of a kind -saavutuksen kanssa? Pitäisi tappaa 3 vihua peräkkäin puukolla. Ite tapoin vissiin 10 peräkkäin ja silti ei mitään saavutusta tullut. Hedarisaavutus tuli toki vahingossa, eli ainakin toinen vastaava saavutus toimii, mutta tuota oon nyt metsästänyt. Ei se mistään aikarajastakaan voi olla kiinni, kun ekat kolme tappoa tuli ~5 sekunnin sisällä. Ja oonhan käsittänyt oikein, eli ihan tuo oikean tatin melee on puukkotappo vai onko myöhemmin joku erityinen puukkoase?
 
Vastaus: Call of Duty 4: Modern Warfare [PS3]

Olipas hauskaa matsia Tumun kanssa..!

Team deathmatchissa seurattiin kun ranskalaiset kuin lemmingsit konsanaan painelee kokoajan samalle parvekkeelle tykinruoaksi.. :D
 
Vastaus: Call of Duty 4: Modern Warfare [PS3]

Omakehu haisee jne, mutta meni äsken mun mittaskaalalla niin perkeleen hyvin TDM:ssä että on pakko kertoa; 32 tappoa ja tasan 1 kuolema. Tuli uus kill streakkikin, 22 muistaakseni.
 
Vastaus: Call of Duty 4: Modern Warfare [PS3]

Muntu sanoi:
Omakehu haisee jne, mutta meni äsken mun mittaskaalalla niin perkeleen hyvin TDM:ssä että on pakko kertoa; 32 tappoa ja tasan 1 kuolema. Tuli uus kill streakkikin, 22 muistaakseni.

Jossain kämppimällä vai ihan rehdillä meiningillä menit?;)
 
Vastaus: Call of Duty 4: Modern Warfare [PS3]

Titanic sanoi:
Jossain kämppimällä vai ihan rehdillä meiningillä menit?;)
Jos sanotaan että mieleni tekee aina lopettaa peli, kun joku peruskämpperi mut tappaa jostain pikkuriikkisestä piilostaan sillä iki-ihanalla snipukalla, niin arvaa kämppäsinkö vai vedinkö rehdisti ja reilusti :D
Bogia kun meni, niin sai helposti 4-6 tappoo airstrikellä kun pisti sen sinne mapin keskellä olevalle bussille :D
 
Vastaus: Call of Duty 4: Modern Warfare [PS3]

Vinnie sanoi:
Petyin pelin kestoon, eikö enää osata tehdä tarinaa FPS-peliin niin, että kestäisi edes hetken kauemmin..
viimeinen act (epilogue) on aika surkea...

..kun kaveri heittää pislan viimeisillä voimillaan pelaajalle, jolla sitten nirhataan pää-pahis ja kaksi sotilastaan ennen spetnaz-apujoukkojen saapumista.
muuten ok, mutta tuo jää jotenkin kesken..

kampajalla ei ole kummoista uudelleen peluu arvoa (IMO).
Kaikessa muussa paitsi alleviivatussa päinvastaista mieltä. :D
 
Vastaus: Call of Duty 4: Modern Warfare [PS3]

On se kivaa tämä haasteiden metsästys. 14 minuuttia makasin paikallani yhdessä nurkassa crash-kentässä UAV-jammerin kanssa ja pelimuotona sabotage. Täyteen tulivat elite-haasteet "Pysy 5 perättäistä minuuttia hengissä" ja "älä kuole kertaakaan täysipitkässä pelissä" Tappojakin tuli kaksi, molemmilla kleikoilla jotka laitoin turvaamaan selustaa:). Heh.

Päivällä pelatessa irtosi kovat tuuletukset, kun sain shipmentin headquartersissa kolme puukkotappoa peräkkäin ilman kuolemaa:rolleyes:

Edit: Tulipa huvikseen katsottua top-pelaajien tilastot pisteissä - Jahbazilla on aivan käsittämätön saldo, sijoitus=153 vain 1vrk 17h peliajalla. Ympärillä on ties kuinka monta no-liferiä, pelattuna noin kolmesta reiluun viiteen vuorokauteen. Hurjaa menoa. Olvikoira seuraavaksi paras Suomalainen (jonka tiedän nimeltä), mahtuu top 350 joukkoon.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Call of Duty 4: Modern Warfare

Ah, moninpeli tosiaan on rautaa, vaikka onkin järkyttävän helppoa yksinpelin jälkeen. 3 tai 4 peliä, niin oon jo kahta tappoa vajaa lvl6 ja statsit on 50 tappoa ja 9 kuolemaa. Luulin saavani selkään ihan kunnolla, kun vastassa oli jo lvl 40 pelureita, mutta eipähän ne mitään huippuja olleet. Halo3:n jälkeen on aivan mahtavaa pelata vaihtelun vuoksi peliä, jossa vihu kuolee jo yhdestä tai korkeintaan kahdesta m16:n burstista. Karttasysteemiin (ja karttoihin ylipäätä) pitäis vielä päästä sisälle, että tietää missä vihut normaalisti ovat.

On kyllä melko outoa, että pärjäsin paljon paremmin perus-m16:lla kuin löytämälläni punapisteellä varustetulla samaisella aseella. Punapisteet on kyllä toteutettu jotenkin oudosti, kun yksinpelissä siitä tykkäsin, vaikka punapisteen aseena olikin yleensä huono pyssy. Noh, kauankohan kestää päästä kenraaliksi. :)

Jaaha, perutaanpa nämäkin puheet suoraan. Eka satsi oli vaan asiallisia pelaajia, muuten olikin sitten kamppimista joka paikassa. Tuli jopa enemmän kuolemia kuin tappoja, kun en jaksanut valita itelleni sopivaa nurkkaa pelin ajaksi. Peleihin pitäis saada ihan suosiolla suuremmat ikärajat, ettei tartte katsella pikkupoikien telttailua. Ei ole ainakaan halon nettipeliä voittanut, vaikka sekin on melkoista kuraa.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Call of Duty 4: Modern Warfare

Omalle kohdalle yksinpeli oli erinomaista viihdettä. Infinityn jätkät osaa ottaa jo aika paljon irti boxin raudasta. Moninpeli on kyllä niin nannaa, koukuttaa paljon pahemmin kuin cs tai cod3 aikanaan. Itse en enää muuta netissä pelaa kuin Team Hardcorea ja Hardcore Search & destroy... ja jälkimmäistä mieluummin <3

Suomalaisia pelaajia löytynyt yllättävän paljon ja n.40 päätynyt pelkästään tämän pelin takia kaverilistalle. Joka ilta saa kunnon suomitiimin pystyyn ja teurastus saa alkaa! :D

Rankkinä tällä hetkellä #1 prestige tason 41. Kill/death ration on n.1.8 ja pelejä takana n.900kpl
 
Vastaus: Call of Duty 4: Modern Warfare

Itsellänikään ei juuri ole tuota kamppia tullu vastaan yleisillä, ei ainakaan mitään pientä huoneisiin linnottautumista lukuunottamatta. Ja tuota kamppia nyt esiintyy aikalailla jokaisessa fps -pelissä, joten aika turhaa pelkkää CoD4:sta ruveta siitä syystä dissaamaan.

Mortalille semmoinen kysymys että mitä kaikkea tuossa Prestige -moodissa avautuu. Lähteekö kaikki kerätyt aseet ja perkit pois? Itselläni nimittäin tuo lvl 55 lähestyy uhkaavasti ja olisi hyvä tietää mitä kaikkea tuosta prestigesta hyötyy. :)
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Call of Duty 4: Modern Warfare

No eihän se kamppiminen toki ole codin ainoa ongelma, mutta muiden ongelmien takia se on ärsyttävintä. Koko yön mä valvosin ja pelasin, kun yritin tykätä moninpelistä, mutta ei se vaan onnistunut.

Ensimmäinen ongelma on epäreiluus. Mitä enemmän pelaat, niin sitä paremmat aseet saat. Ja tuo codin "matchmaking" ei juurikaan etsi samalla rankilla olevia pelaajia, vaan ottaa randomisti porukkaa ja jakaa pelaajat vasta tiimeihin rankkien/pisteiden perusteella. Joten, jos ei ole vähintään m14-tasolla, niin oot väkisinkin altavastaajana. Sen kanssa istuu nurkkaan, niin ei sitä ainakaan peruskeinoilla tapeta.

Toinen ongelma on nettikoodi. Tuntuu, että peli arpoo nopilla, että montako kutia sieltä pyssystä lähti ja montako niistä mahtoi osua. On ihan kiva katella uusintoja kuoleman jälkeen. Omalla ruudulla tilanteen tapahtuessa omasta pyssystä lähti 20 kutia vihua selkään ja vihu ampui kerran takaisin, mutta uusinnassa se onkin toisinpäin. En tiiä, millä perusteella toi "uusinta" esitetään, mutta tolta se myös tuntuu.

Sitten on vielä kaikenlaisia muita pienehköjä ongelmia, mutta ei niitä jaksa näin väsynä luetella. Noh, ainakin tein itselleni oudon teon ja yritin tykätä siitä, mutta ilman hyvää päivitystä taitaa jäädä hyllylle pölyttymään. Ehkä noi muutamat tasot vois vielä nousta, että saa g3:sta kokeiltua.
 
Vastaus: Call of Duty 4: Modern Warfare

Snydenthur sanoi:
Ehkä noi muutamat tasot vois vielä nousta, että saa g3:sta kokeiltua.

Voin taata ettei peli ainakaan parane kun tuon G3 saat. Yksi kehnoimmista aseista, kuten myös tuo sinun edellä mainitsema m14. CoD4:ssä ei vain yksinkertaisesti pärjää noilla kivääreillä, jotka eivät pysty ampumaan minkäänlaista sarjatulta. Tässä minusta snipojen lisäksi yksi suurimmista ongelmista.
 
Ylös Bottom