Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Control Resonant

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ulukai
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Fyysinen julkaistu myöhästyy lokakuun 15 päivään asti vaikka saa toki Diginä ensi kuussa.
 
Fyysinen julkaistu myöhästyy lokakuun 15 päivään asti vaikka saa toki Diginä ensi kuussa.
No, nyt sitten pelataan SH Townfall ensin, kun ei tule valinnan vaikeutta.
 
Tässä pelissä sinä et saa expaa vaan maailma saa. Joka kerta kun maailma nousee levelin saat kykypisteen. Mutta joka kerta kun se kenttä saa levelin se myös muuttuu tarjoten uusia mahdollisuuksia pelaajalle.

Pelissä on vain yksi vaikeustaso koska halusivat räätälöidä oman balanssin peliin mutta mukana on ensimmäisestä osasta tutut helpotukset jos ei taito riitä tai haluaa vaan fiilistellä enemmän kuin pelata hampaat irvessä. Itselle ainakin nämä helpotukset oli se asia joka teki ensimmäisen osan pelaamisesta mahdollisen ja pystyin lopulta näkemään millainen mestariteos siellä haastavan taistelun alla oli.

 
Tämä tulee olemaan huomattavasti isompi peli kuin ensimmäinen. Päätarinan kesto on 25-35h joka on 2-3x verrattuna ekaan osaan. Siihen päälle vielä kaikki sivukontentti niin tulee tarjoamaan rahoille hyvää vastinetta. Pro on ainut konsoli joka saa säteenseuranta mahdollisuuden 30/40 fps modeissa.


Embargo vahvistettu perjantaille klo 16 eli viikon lopussa tiedetään.


 
Viimeksi muokattu:
Mieluusti oli ns. base-konsolille ottanut myös tuon 40 fps-moodin, mutta ei mahda mitään. Pelin luonteen vuoksi 60 fps on tähän varmasti perusteltu vaihtoehto.
 
Tämä on peli josta en oikein vieläkään ole saanut selvää "mikä tämä oikein on miehiään (päähahmo vaikuttaa miesoletetulta)". Juostaan ase kädessä pitkin kattoja ja Inception hengessä voidaan vaihtaa perspektiiviä seinältä toiselle.

En myöskään ole nähnyt oikein yhtymäkohtaa ykkösosan kanssa, jos tämä on sille jatko-osa vai spin-off?

Silti odotan tätä varovaisen innoissani. Control oli peli jollaisesta en normaalisti tykkää ja rehellisesti sanottuna se oli alkuun ihan susi, mutta kun skillejä alkoi kertymään ja salamyhkäinen tarina aukeamaan, niin lopputulemana jäin niin koukkuun että pelasin DLCtkin lävitse, jota teen todella harvoin. Control jäi kyllä mieleen hyvinkin erilaisen/erikoisen tunnelmansa ansiosta (sekä paskan kartan), joten odotan kyllä millaisia arvioita tämä peli saa
 
Olin aiemmin aikalailla kahden vaiheilla ostanko pelin vai en. Control 1 tykkäsin paljon, mutta Alan Wake 2 en eritysemmin. Huolestutti vähän tämä Resonant. Mutta uusimmat ennakkomateriaalit ja pelaamaan päässeiden tunnelmat vaikuttaneet lupaavalta.

Nykyään haen peleiltä omaperäisyyttä ja moni AAA-peli tuntuu liian geneeriseltä. Hyvä tarina on myös tärkeä. Sekaan voi ripotella tekijöiden omia arvomaailmoja, kunhan se ei syö immersiota tai tarinan merkityksellisyyttä.

Peli on myös "vain" 60€ eikä 70 tai 80€, joten näissä tilanteissa voi omalla ostokäyttäytymisellä vaikuttaa ja näyttää julkaisijoille, että tämä on hyvä hinta. Näin ainakin haluan ajatella.

Taidan ostaa pelin heti julkaisussa, jota teen nykyisessä taloudellisessa tilanteessa vain harvinaisten herkkujen kanssa. :)
 
On muuten ärsyttävää että Digi ja fyysisellä versiolla on näin pitkä ero aikaikkunassa julkaisun suhteen.

Monesti olen nähnyt että esim PS5 ja PC tai Switch versio julkaistiin eri aikoina, mutta että digiversio julkaistaan 3vk ennen fyysistä kaikissa formaateissa.

Harmi, ei näillä pelimäärillä kerkeä kuin pintaa raapaista parissa viikossa, joten jää odottelemaan myöhempiä aikoja Ocarina Of Timen takia
 
Vaikea paikka, mutta ymmärtäisin niin, että törmäsivät levyn kanssa johonkin logistisiin haasteisiin, minkä vuoksi sen julkaisu viivästyy. Tämä on käsittääkseni ensimmäinen Remedyn itse julkaisema (?) levypeli, joten voi olla, että kokemattomalle on tullut virheitä.

Normaalissa tilanteessa varmaan koko julkaisua mahdollisesti lykättäisiin yhtenäisen markkinoinnin, good willin jne. vuoksi, mutta nyt GTAVI on sellainen mörkö, että digijulkaisu on saatava alta pois. Levyjulkkari myöhästymisineen menee jo liian lähelle aurinkoa.
 
No parempi sentään näin, eikä niin kuin AW2:n kohdalla, jossa ei aluksi ollut fyysisestä julkaisusta tietoakaan.

Peli kyllä kiinnostaa, mutta tämän vuoro on vasta Ocarina of Timen jälkeen. Ehkä joulunpyhinä sitten.
 
Eikös tässä ollut jotain sellaista, että haluttiin mahdollisimman valmis paketti levylle, ettei tarvitsisi ladata massiivista päivitystä levyltä asennuksen päälle? Muistelen niin jostain lukeneeni. Ihan hyvä syy minusta ainakin viivästyttää fyysistä tuosta syystä.
 
Ylös Bottom