Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

David Fincher: Zodiac

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Jouko Luhtala
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Jouko Luhtala

New Member
Se7enin ja Fight Clubin ohjannut David Fincher on neuvottelemassa ohjausoikeuksista tulevaan murhatrilleriin Zodiac. Elokuvan tuottavat yhteistyössä Warner Bros ja Paramount.

Elokuva perustuu tositapahtumiin, kertoen Zodiacina tunnetun sarjamurhaajan etsinnästä. Zodiac vaikutti vuosina 1966-1978, jonka välisenä aikana hän murhasi 37 ihmistä. Tarkasta luvusta ei luonnollisestikkaan ole takeita. Silminnäkijät kuvailivat Zodiacin pukeutuneen pitkään mustaan kaapuun ja huppuun. Vaatetuksensa etupuolella hänellä oli outoja symboleja. Zodiac lähetti säännöllisesti kirjeita paikallisille sanomalehdille, joissa hän varoitti tulevista iskuistaan ja kuvaili murhiaan. Zodiacissa on kunnon legendan ainesta, sillä hänen identiteettinsä on yhä salaisuus, eikä tappajaa näin ollen myöskään saatu kiinni.
Fight Clubin ja Se7enin ohjannut visionääri David Fincherin seuraavan elokuvan mahdollinen pääosakolmikko on selvillä. Sarjamurhaajaelokuva Zodiaciin on kiinnitetty Donnie Darkolla läpi lyönyt Jake Gyllenhaal, suhteellisen tuntematon Mark Ruffalo ja Chaplinista vuonna 1992 Oscar-ehdokkuuden napannut Robert Downey Jr.

---

Odotuslistan kärkipäässähän tämä on, ei siinä mikään auta. Sevenin jälkeen on toisaalta hieman yllättävää, että Fincher tälläiseen varmasti vähän saman tyyppiseen elokuvaan menee, mutta toivon mukaan lopputulos on edes lähellä kyseistä mestariteosta. Idea ainakin vaikuttaa kiinnostavalta, ja vaikka castingin nyt ei meikäläisen a-listalla olekkaan, niin ilmeisen osaavia nimiä ovat, joskin Ruffalo on itselleni täysin tuntematon nimi.
 
Vastaus: David Fincher: Zodiac (2006?)

Fincher, Gyllenhaal mitäs vielä? Loistava leffa tulossa aivan varmasti.
 
Vastaus: David Fincher: Zodiac (2006?)

Kuulostaa varsin mielenkiintoiselta. Tiedä vaikka oikea tekijä tulisi julkisuuteen ellei ole jo kuollut.
 
Vastaus: David Fincher: Zodiac (2006?)

Fincherin, etenkin uudemmassa tuotannossa on ollut sen verran tehokkaan tummasävyistä ja modernin visuaalista särmää, jotta pidetäänpä Zodiac mielessä.
 
Vastaus: David Fincher: Zodiac (2006?)

Sami Turunen sanoi:
Kuulostaa varsin mielenkiintoiselta. Tiedä vaikka oikea tekijä tulisi julkisuuteen ellei ole jo kuollut.

Jos tätä elokuvaa osataan markkinoida oikein, niin oli se sitten kuinka paska tahansa, niin Zodiac tulee ainakin avausviikonloppunaan keräämään korkeat lipputulot jenkkilässä. Tuota ei-koskaan-saatu-kiinni-ja-voi-vielä-elää -aspektia pitää osata käyttää oikein, hieman Blair Witch Projectmaisesti.
 
Vastaus: David Fincher: Zodiac (2006?)

"Suhteellisen tuntematon Mark Ruffalo" - johtuu varmaan siitä, että äijä on aivan hemmetin muuntautumiskykyinen näyttelijä, ettei häntä kovin moni tunnistakaan.

Verratkaa nyt hemmon rooleja elokuvissa Collateral ja Tahraton mieli.

Mutta kyllä tuo Zodiac lyö läpi takuulla. Eipä Fincher ole vielä pettänyt kertaakaan. :cool:
 
Vastaus: David Fincher: Zodiac (2006?)

Jarmo Hänninen sanoi:
"Suhteellisen tuntematon Mark Ruffalo" - johtuu varmaan siitä, että äijä on aivan hemmetin muuntautumiskykyinen näyttelijä, ettei häntä kovin moni tunnistakaan.

Verratkaa nyt hemmon rooleja elokuvissa Collateral ja Tahraton mieli.
Heh juu.

Ainoat leffat itsellä, joissa Ruffalo on vastaan tullut ja kieltämättä, muuntautuminen totaalisesta tietokonenörttihahmosta astetta coolimman "sleek"-etsivän rooliin on melkoinen. Hahmojen täysin erilainen luonneprofiili korostaa tietysti ulkonäön ohella vielä lisää hepun kameleonttimaisuutta.

Melkoisen pienimuotoisissa rooleissa Ruffalo näkyy miehen filmografian mukaan uransa aikana olleen, joten tuo "suhteellinen tuntemattomuus" puoltaa kyllä varsin hyvin paikkaansa.
 
Vastaus: David Fincher: Zodiac (2006?)

David Ficher puhuu Zodiac-elokuvansa leikkaamisesta Applen Final Cut Pro -ohjelmalla Applen sivuilta ladattavassa promovideossa. "Tekniikka on kehittynyt siihen pisteeseen, että tänä päivänä kuka tahansa voi leikata halutessaan vaikka koko pitkän elokuvan omalla kannettavallaan."
 
Vastaus: David Fincher: Zodiac (2006?)

Vaikka olikin aikamoinen mainos toi Apple-juttu, oli siinä silti aika mielenkiintoista juttua leikkaamisesta nykypäivänä, ja elokuvan tekemisestä yleensäkin.

Zodiacin julkaisuhan siirtyi 2007 tammikuulle. Ei joulujulkaisua luvassa niin kuin oli suunniteltu.
 
Ylös Bottom