PDZ-ketjusta lainattu:
zoukka sanoi:
Ohjaus on mätä. Uskokaa pois... esimerkiksi kaukana halon toimivuudesta. Myös tekoäly oli aika säälittävää kun vihut eivät huomanneet välillä joannaa ollenkaan ja tulittivat usein toisiaan. Toivotaan että Rare ehtii hioa peliä vielä lisää sillä tällaisenaan se kalpenee n64 version rinnalla. Kaunis grafiikka ei paljoa muuten auta.
Jees. Kokeilin tänään säätää ohjausta perusarvoa nopeammalle (ja kokeilin myös ensimmäisen PD:n älytöntä ohjausmallia), mutta vaikka se auttoi kääntymisen kankeuteen, tarkkuus kärsi ikävästi. Peli kalpeni Call of Duty 2:lle, jota on mielestäni varsin hyvä pelata. Lisäksi CoD2 näyttää hyvältä ja pyörii 60 fps. Savukranaatin vaikutus on uskomaton. :shock:
Muista peleistä King Kong oli ihan okei, mutta ensifiilisten perusteella ei mitenkään erityinen -- ehkä meluinen messualue ei ollut paras ympäristö elokuvamaisen pelin kokemiseen. Demossa oli vain pakenemista ja tappelua. Mukana oli muutamia kivoja graafisia kikkoja, joihin tosin ei lukeudu T-Rexin muuttuminen kokonaan siniseksi (lue: bugi, eikä edes ollut ainoa).
PGR3 ja Kameo olivat sitä samaa mitä Joannan kämpilläkin, joten niistä ei ole juuri uutta sanottavaa.
Kuvissa hämmästyttänyt FIFA 06 osoittautui melko keskinkertaisen näköiseksi räpellykseksi. Toki rankkareissa ja uusinnoissa näkee oikeaa nurmikkoa ja kolmiulotteista yleisöä, mutta kameran ollessa ylhäällä ei peli tarjoa visuaalisesti mitään erikoista. Pelattavuudesta en saanut kunnon otetta lyhyessä testissä.
Yleisesti Xbox 360:n esitys oli melko yllätyksetön. En sano sitä huonoksi, mutta koska olin jo päässyt joitain pelejä ennakkoon pelaamaan, DigiExpon tarjonta ei hämmästyttänyt. Liian montaa peliä (mm. Amped 3, NFS: Most Wanted, Top Spin 2, NHL 2k6) demottiin vain videon avulla ja poikkeuksetta kaikki pelit kärsivät jonkinlaisesta sahalaitaisuudesta tai karkeudesta. Verrokkina voidaan käyttää PC:n Quake 4:ää, jota pääsi pelaamaan HDTV:llä. Vaikka kuvan koko oli suurempi kuin Xbox 360:n demoyksiköissä, Q4 näytti silti selvästi 360-pelejä tarkemmalta.
Minulle messuilta jäi päällimmäisenä mieleen Windows Media Center / kotiteatterit, Nintendo (uusi Zelda ja hulppea Mario-futis) ja, ah, aito Ferrari.