Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

E3 2014 (10-12.6., Los Angeles)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Nisupulla
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: E3 2014 (10-12.6., Los Angeles)

Sony hyvänä kakkosena Grim Fandangon ja No Man's Skyn turvin, Microsoft kolmantena. Ihan ok esitys kaikilta tänä vuonna mielestäni.


Grim Fandango ja No Man's Sky kumpainenkin tulossa myöhemmin muille alustoille, eli Sony:lla on lähinnä timed exclusive.
 
Vastaus: Super Mario 3D World

Onhan tuo kyllä aika järkyttävä määrä Marion tunkemista joka paikkaan, kun katsoo kaikkia (videopresentaation ulkopuolellakin julkaistuja) Mario-aiheisia pelejä. Luulisi tuon vielä osuvan Nintendolla omaan nilkkaan jossain vaiheessa.

Olen kanssasi samaa mieltä siitä, että Mario ryöstöviljely on lyhytnäköistä toimintaa Nintendolta, mutta itselleni ei ole vielä kehkeytynyt ihan NOIN pahaa Mario-allergiaa, enkä siis kokenut E3 esitystä ihan samalla tavalla. En tiedä onko miestäsi Mario-aiheiset pelit niitä, joissa Mario on pääroolissa, vai myös esim. Smash Bros. ja Yoshi's Woolly World? Esiteltiinkö E3:ssa muka jotain muita Marion nimeä kantavia pelejä, kuin Mario vs. Donkey Kong ja Mario Party 10? Nämä pelit, kuin myös Captain Toad ovat silti (onneksi) pelimekaniikaltaa jotain ihan muuta, kuin tasohyppelyä, vaikka Mario-hahmojen nimeä kantavatkin, eivätkä mitkään näistä peleistä olleet Nintendon E3-annin highlightseja, vaan lähinnä täytepelejä. Jos odotit, ettei E3:ssa tulla esittelemään ainoatakaan peliä, jossa olisi jotain Sienivaltakunnan hahmoja, niin uskallan väittää, että odotuksesi olivat aika epärealistiset. Itse olen tyytyväinen siihen, että Mario-hahmoja sisältävät pelit olleet näillä E3:silla niitä Nintendon Killer-appeja.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Super Mario 3D World

En tiedä onko miestäsi Mario-aiheiset pelit niitä, joissa Mario on pääroolissa, vai myös esim. Smash Bros. ja Yoshi's Woolly World?

Olisi tosiaan ehkä pitänyt selventää, että tarkoitin ylipäänsä Sienivaltakuntaa enemmän tai vähemmän hyödyntävät pelit. Kyllä siis luen nuo Yoshit, Captain Toadit ja Smash Brosit mariomaailmaan kuuluviksi peleiksi, vaikka ne eivät suoranaisesti Mario-pelejä olekaan, ja nimenomaan tuo Sienivaltakunnan/mariomaailman ryöstöviljely alkoi ärsyttää, kun Nintendolla tosiaan on noita muitakin pelimaailmoja, joita voisi hyödyntää. Voin vain kuvitella kuinka hienoja ratoja saataisiin F-Zeroon, Exciteen ja Waveraceen luotua nykytekniikalla. Smash Brosia odotan kyllä itsekin, mutta noiden muiden sijasta olisin ottanut ennemmin vaikka Star Fox Adventures 2:n. Ja olisivat voineet edes vihjata mitä Retro puuhaa nykyään, vaikka Metroidin puolesta vetoa löisinkin.
 
Vastaus: E3 2014 (10-12.6., Los Angeles)

Mainio kyllä tämä IGN:n sovellus pleikka nelosella. Nyt E3:n aikana on sitä kautta voinut seurata suoria lähetyksiä paikan päältä. Seuraava mielenkiintoinen esittely pitäisi alkaa klo 22 kohdalla, Diablo III:n PS4-versio. Muuten on voinut arkistosta poimia kiinnostavat ohjelmat.

Toivottavasti eurooppalaisen Gamescomin koittaessa elokuussa näemme jotain yhtä hienoa palvelua.
 
Vastaus: E3 2014 (10-12.6., Los Angeles)

Grim Fandango ja No Man's Sky kumpainenkin tulossa myöhemmin muille alustoille, eli Sony:lla on lähinnä timed exclusive.
korjatkaa jos olen väärässä, mutta haastattelujen perusteella olen ymmärtänyt, että Grim Fandangon uudesta tulemisesta iso kiitos kuuluu Sonyn ja Double Finen pomoportaalle, jotka esittelivät Disneylle niin hyvän suunnitelman, että saivat oikeudet pelin modernisoimiseen/julkaisemiseen.

Tästä syystä hyvin ansaittu timed exclusive (vrt. rahakasojen heittelyn talikolla mitä myös piireissä harrastetaan).
 
Vastaus: E3 2014 (10-12.6., Los Angeles)

Paljon oli indie pelejä. Indie peli ei tarkoita enään yksinkertaista tai graafisesti vaatimatonta. Tekniikka kehittyy myös työkalujen/ohjelmien osalta. Konsolipelit ja konsolit sekä niiden tietyt lisälaitteet loistivat myös e3:ssa, tämä varmasti harmittaa pc käyttäjiä. Miksi ihmiset ovat tyhmiä ja ostavat konsolin kun voi ehkä ostaa peli-pc:n. Päteviä syitä on tietysti monia mutta jos katsoo 5-10 vuoden päähän niin siinä ajassa maailma ei tule muuttumaan niin paljon että konsolit kuolisivat. Kuolevatkohan koskaan. On tietysti mahdollista että n.10 vuoden päästä kaikki nykyiset konsolimerkit eivät jatka vaan jättäytyvät ns. pelistä pois.
 
Vastaus: E3 2014 (10-12.6., Los Angeles)

En katsonut EA:n pressiä, joten onneksi siitäkin on tehty tiivistelmä:

 
Vastaus: E3 2014 (10-12.6., Los Angeles)

Vihaan sanoja "Exclusive" ja "Content" päivä päivältä entistä enemmän.

[video]http://www.gametrailers.com/videos/cnrla0/e3-2014-the-words-of-e3[/video]
 
Vastaus: E3 2014 (10-12.6., Los Angeles)

Aika moni tosiaankin tuntui pitävän Nintendon E3 esitystä parhaimpana ja ehkä tämä täsmentää, miksi.

Itselleni päällimmäinen fiilis Digital eventistä oli pettymys, sillä jäin kaipaamaan jatkoa Nintendon klassikkosarjoille, kuten Metroid, F-Zero jne. mutta nyt kun sitä on saanut mehustella pari päivää rauhassa ja vieläpä Treehousen syventämänä, ei Nintendon panos ollut loppupeleissä hullumpi. Täytyy vielä huomioida se, että Nintendo on kutakuinkin yksin second partyjensä kanssa, joten aika hyvin he pystyivät pitämään homman kasassa ja tarjoamaan näistä kolmesta jopa eniten sisältöä ja pelikuvaa, kuten tuo statistiikka ylläolevassa linkissä kuvastaa. 2014 näyttää kyllä ehdottomasti suht laihalta, mutta niin näyttää kaikilla, kun taas ensi vuodesta näyttäisi kehkeytyvän erinomainen pelivuosi.
 
Vastaus: E3 2014 (10-12.6., Los Angeles)

2014 näyttää kyllä ehdottomasti suht laihalta, mutta niin näyttää kaikilla...

Nyt joku roti noihin kommentteihin. Perustele edes tällaiset heitot, jos niitä latelet puolustaaksesi WiiU:n pelitarjontaa.

Alla PS4:n loppuvuoden listausta:

NHL 15
FIFA 15
NBA
Destiny
Garden vs zombies
Last of us
Alien
Sniper elite
Oddworld
UFC
Dragon age
hotline miami 2
Shadow warrior
moto gp
Driveclub
Evolve
Battlefield:hardline
Assasin's creed
The crew
Grand theft auto
The elder scrolls
little big planet
Far cry 4

Ja vaikka mitä muita eri peligenren edustajia. Vaikka osa peleistä onkin uudelleenlämmittelyjä, niin itse en ole esimerkiksi pelannut ps3:lla Lou:ta tai Gta:ta, joten kyseisien pelien uudelleenjulkaisut kelpaavat kyllä, jos niiden pelaamiseen vain riittää aikaa.
 
Vastaus: E3 2014 (10-12.6., Los Angeles)

Ei voi kyllä laihaksi tätä syksyä haukkua, mahtavia pelejä tulossa ehkä jopa liikaakin kiinnostavaa tarjontaa itselle. Harmi kun kaikki kiinnostavat/hankittavat pelit tulevat tiuhaan loka-marraskuun aikana, saisi jakaantua vähän paremmin nuo :D. Täytyy varmaan yksi tai kaksi syksyn julkkari peliä säästää jouluun.
 
Ylös Bottom