Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Elokuvasuosittelut ja muu leffakeskustelu

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ulukai
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Superman James Gunn edition

Ei ei ei ei. Tämä elokuva oli aivan karmea pettymys ja ensimmäinen todellinen epäonnistuminen James Gunnilta.

Hänelle tyypillinen överi komedia tyyli ei toimi Superman elokuvassa mitenkään päin. Lukuunottamatta pari eeppistä kohtausta kaikki elokuvassa on vitsiä ja mukamas hauskaa. Superman/Clark Kent on hyvin keskinkertainen näyttelijä ja hahmo. Puhumattakaan muista super sankareita jotka ovat täysiä pellejä.

Kyllä tässä tuli mieleen välillä että jaksaako tätä edes katsoa loppuun mutta elokuvan toinen tunti oli parempi ja viimeinen neljännes jopa ihan kohtalainen.

Super koira oli typerä idea ja syntyessään ja koko elokuva oli vaan niin typerä etten kyllä nauttinut kuin ajoittain. Valtava pettymys ja jos tämä on uuden DCU suuntaus niin en halua olla missään tekemisissä sen kanssa.

Guardians of the Galaxy on loistava trilogia ja Gunnin Suicide Squad oli huippu koska niihin hänen tyylinsä sopii. Tähän ei. Lisäksi hänen muut elokuvansa olivat täynnä ikimuistoisia hahmoja ja tässä Supermanissa parhaatkin oli korkeintaan ok tasoa.
Jäi samalla tavalla vähän keskinkertaiset fiilikset, kun pari viikkoa sitten tämä katsottiin.

Tuntuu, että DC on tällä rebootilla taas kymmenen vuotta jäljessä supersankarimetasta ja Gunnin täysin vakavuuteen kykenemätön tyyli tuntuu nyt jo aika nähdyltä. Etenkin Teräsmiehen tapauksessa se on muutenkin täysin väärässä paikassa.

Nyt kaipaisin supersankareihin taas enemmän sitä yli-ihmismeininkiä ja origin storyjen päivitystä, enkä mitään samaistuttavaa veijarointia.
 
Elokuvissa tuli katsottua Together. Ihan ok katsottava. Hiukan Substance fiilistä mutta ei vedetty liikaa yli. Toimivat ääniefektit. Oli jopa vähän kauhua/jännitystä pienissä paloissa (yleensä ei sitä kauhuleffoissa edes ole..)
Pieniä viilauksia olisin itse toki tehnyt mm.
ne alussa näytetyt koirat, vaikka leffan nimi jo kertoo niin ei sitä tarvitse heti alussa paljastaa. Trailerissakin näytettiin aivan liikaa, koko elokuvan tapahtumat suunnilleen.
 
Pitkästä aikaa tuli käytyä leffoissa. Tällä kertaa elokuvana oli Kirottu 4 .

En muista aikaisemmista elokuvista paljoakaa. Sarjan toinen osa oli muistaakseni paras. Tämä uusin osa pääsee aika lähelle sitä. Muutama hyvä jumpscare oli ja tarina oli myös ihan mielenkiintoinen. Ei tätä kuitenkaan toista kertaa katsoisi. Mutta ihan hyvä elokuva oli. 3/5.
 
Bring Her Back kiinnitti huomioni osaltaan siksi, että samojen ohjaajien Talk To Me oli hauska ja originelli kauhupätkä ja toisaalta siksi, että tätä uutta tekelettä kehuttiin ennakkoon syvällisemmäksi kauhuksi.

Vähän piippuun jäi minun mielestäni. Taiteellisuus näkyy lähinnä siinä, että elokuva tuntuu häpeävän suhteellisen simppeliä ydinkonseptiaan, jonka katsoja kuitenkin arvaa jo suhteellisen alkuvaiheessa. Sen sijaan elokuvassa kuulemma käsitellään ihmisten suhdetta kuolemaan... yleensä esittämällä katsojille kuolleita ihmisiä vaihtelevissa mätänemisen asteissa.

Jossain kohtaa body horror kavalkadi alkaa kuitenkin auttamatta turruttaa ja tarinaan alkaisi kaivata jotain lihaa luiden ympärille. Ja sitten kun viimein näyttää siltä, että se koko elokuvan ajan tapahtuvaksi odotettu asia tapahtuisi... sitä ei tapahdukaan ja elokuva loppuu. Philippoun veljeksille pitäisi pitää luento Tsehovin aseesta. Tämä on lähes oppikirjaesimerkki tämän säännön rikkomisesta.

Hahmojen tuntemukset ja motiivit, sekä tarinan käänteet ovat kuluneinta kauhuelokuvien peruskauraa ja siihen nähden niihin tuhlataan luvattoman paljon ruutuaikaa samalla, kun itsessään ihan mukavan groteskin oloisesta ydinkonseptista ei oteta juuri mitään irti.

Tämä olisi voinut olla keskivertoa mielenkiintoisempaa peruskauhua, jos ohjaajat olisi luottaneet ideaansa, eikä yrittäneet larpata jotain ranskalaista extremismiä.

Vielä pieni spoilerivalitus:
Eli elokuvan ydinkonsepti on se, että hulluksi tullut nainen haluaa siirtää kuolleen tyttärensä sielun adoptoimaansa tyttöön. Tämä onnistuisi hänen tutkimallaan metodilla, jossa eräänlainen lumottu/kirottu "välittäjä" syö kuolleen henkilön ruumiin, jossa sielu vielä asustelee ja siirtää sen oksentamalla toiseen ruumiiseen. Olisihan tällä konseptilla saanut vaikka mitä hauskaa ja kieroutunutta aikaiseksi, mutta ainut kerta, kun siirto nähdään käytännössä on pikaisesti naisen katsomalla videolla ja siinäkin se menee kaikin puolin siististi ja hyvin... tai siis niin "siististi" kuin se voi näistä lähtökohdista mennä.

Itselleni juolahti välittömästi mieleen, millä miljoonilla tavoilla siirto voisi mennä pieleen ja tuntui, että elokuva jopa vihjaili monilla erilaisilla vaihtoehdoilla, mutta loppujen lopuksi ideaa ei sitten käytetty ollenkaan. Nainen peruu suunnitelmansa viime hetkellä ja uhri ja "välittäjä", eli naisen aikaisemmin kidnappaama poika pääsevät pakenemaan. End credits.

Nyt varmaan ymmärrätte miksi luento Tsehovin aseesta? Elokuvasta ei jää käteen kuin puolitoista tuntia ihan pätevää body horroria ja aika tyhjäksi jäävä juoni orvoksi jääneistä sisaruksista, jotka annetaan tämän sekopäänaisen huostaan. Tuntuu, että se oikea tarina tapahtui niissä naisen iltapuhteinaan katsomissa videoissa ja niistäkin 99% jää katsojille epäselväksi elokuvan rytmityksen takia.
 
Viimeksi muokattu:
Torontosta ekalta viikolta:

Motor City: Alan Ritchsonin lähestulkoon mykkä toimintaleffa. Huippu.
The Furious: Modernin Hong Kong -toiminnan ykkösnimet samassa leffassa. Yksi vuosikymmenen huikeimmista tykityksistä, joka vei yöunet kun adrenaliini vaan pumppasi tuhatta ja sataa.
Nuremberg: Surkea Hollywood-versiointi tärkeästä aiheesta. Russell Crowe pelastaa hieman upealla roolisuorituksella.
Wake Up Dead Man: Yhä edelleen täysin mainioita elokuvia nämä Benoit Blancin mysteerit.
Blue Moon: Vuoden parhaita ja koskettavimpia kuvauksia kuolevasta luuserista, joka ottaa vielä yhden illan itselleen omin ehdoin.
Hamnet: Chloe Zaon hartaasti odotettu draama ei toiminut mulle ollenkaan.
Hamlet: Riz Ahmedin versio tuo Shakespearin nykypäivän Lontooseen. Hyvä, joskin ei niin hyvä kuin olisi voinut olla.
Noviembre: Tiukka jännäri Brazilian panttivankidraamasta 70-luvulta.
Fuze: Hell or High Waterin ohjaajan uusin on vuoden parhaita jännäreitä. Tästä ei kannata lukea mitään etukäteen ja vaan puhtaalta pöydältä mennä katsomaan.
Little Lorraine: Pienimuotoinen ja kotikuntoinen jännäri kalastajakylästä, jossa paikalliset ryhtyvät salakuljettajiksi. Kiva.
Blue Trail: Koskettava draama eläkeläisen vikasta matkasta muuttuvan kotimaansa halki.
 
Lisää:

The Testament of Ann Lee: Huima historiallinen draama/osittainen musikaali uskonnon venyttämisestä äärimmilleen uudisraivaajien aikana. Brutalist-leffan tekijöiden uusin säväytti hienosti.

Frankenstein: kyllä se Del Toro vaan osaa. Rakastin.

100 Sunset: Torontolainen kuvaus paikallisesta Tiibetiläisestä yhteisöstä. Kauniisti kuvattu, mutta tyhjä.

Smashing Machine: Dwayne Johnson saa tästä ainakin Oscar-ehdokkuuden ja täysin ansaitusti.
 
Lisää:

The Testament of Ann Lee: Huima historiallinen draama/osittainen musikaali uskonnon venyttämisestä äärimmilleen uudisraivaajien aikana. Brutalist-leffan tekijöiden uusin säväytti hienosti.

Frankenstein: kyllä se Del Toro vaan osaa. Rakastin.

100 Sunset: Torontolainen kuvaus paikallisesta Tiibetiläisestä yhteisöstä. Kauniisti kuvattu, mutta tyhjä.

Smashing Machine: Dwayne Johnson saa tästä ainakin Oscar-ehdokkuuden ja täysin ansaitusti.
Joko Long Walk on katsottu?
 
Ylös Bottom