Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Elokuvasuosittelut ja muu leffakeskustelu

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ulukai
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Uusien leffojen trailerit jos kiinnostaa ja mitä on oikein tulossa niin tämä youtuben FilmSpot Trailer -kanava on suosittu, 5.96milj. tilaajaa. Sieltä löytäny paljon leffoja mistä en edes tienny ja laittanut imdb omalle listalle muistiin, että toi täytyy joskus katsoa.

Tästä tulikin mieleen että harmi kun nyky leffojen fyysisillä levyillä ei ole enää alussa niitä muitten leffojen trailereita. Niistä löysi ja löytää vieläkin kiinnostavia leffoja välillä.
 
Sen verran vielä sanottava tuosta Operaatio Ave Mariasta, että kyseisen elokuvan ääniraita on yksi syy sille miksi elokuva oli niin tunteellinen. Musiikilla on todella iso rooli tunnelman luonnissa, varsinkin teatterissä tälläiset eeppisellä ääniraidalla olevat elokuvat toimii poikkeuksellisen hyvin. Omalla kotiteatterilla on aika vaikea päästä samalle tasolle ammattimaisen teatterin äänentoiston kanssa.
Tästä tulikin mieleen että harmi kun nyky leffojen fyysisillä levyillä ei ole enää alussa niitä muitten leffojen trailereita. Niistä löysi ja löytää vieläkin kiinnostavia leffoja välillä.
Nyt on pakko olla eri mieltä. Siis ei herran jumala kun katsoo jotain casino royalea tai quantum of solacea, niin voi hitto niitä trailereiden määrää:D.En tykkää.
 
Viimeksi muokattu:
Mitä ihmettä, katsoin kaksi elokuvaa näin lyhyen ajan sisällä?

Castle in the Sky

Ghiblin parhaimmistoa. Yllättävän paljon toimintaa, mutta hauska ja viihdyttävä elokuva kaikin puolin. Ai että suosittelen!

Memoirs Of A Geisha

Erittäin surullinen ja kaunis elokuva arista aiheista. Kaikki palkinnot ansainnut. Suosittelen ehdottomasti.
 
Kävinpä minäkin katsomassa Operaatio Ave Marian teatterissa (jotta saa edenredin varoja käytettyä johonkin) ja olipa kyllä hyvä. Ryan Gosling itse mainitsi SNL:ssä että leffaa on verrattu elokuviin Interstellar ja Yksin Marsissa eikä vertaukset mitenkään väärässä ole, mutta tämä oli kyllä jokseenkin erilainen kuin odotin vertauksien takia.

Elokuvassa taidokkaasti myös tehtiin sellaisia ennalta-arvattavia tilanteita ja sitten ei kuitenkaan menty siihen ennalta-arvattavaan suuntaan. Hauska olla näin monta kertaa väärässä omien arvauksien kanssa yhden elokuvan aikana.

Hyvä elokuva, suosittelen.
 
Ylös Bottom