Fahrenheit / Indigo Prophecy

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Muumendaalen
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Muumendaalen

New Member
Vuoden 2009 New Yorkiin sijoittuva psyko-trilleri Sarja samankaltaisia, mystisiä murhia on saanut kaupungin ymmälleen: näennäisen normaali ihminen saa yhtäkkiä raivokohtauksen ja hyökkää ventovieraan kimppuun.

Tavallinen New Yorkilainen Lucas Kane joutuu keskelle mystistä juonikuviota, jossa hänen täytyy saada selville mikä ajoi hänet murhaamaan vastoin tahtoaan. Poliisin jahtaamana Lucasin täytyy hylätä pitkästyttävä elämänsä ja ryhtyä taka-ajetuksi. Lucas on päättänyt selvittää kuka kaiken takana on sekä todistaa syyttömyytensä. Hän huomaa että vihollisia eivät olekaan ne joita hän sellaisiksi luuli ja että totuutta ei ole aina hyvä selvittää...

Sekoittamalla monimutkaista seikkailua ja intensiivisiä toimintakohtauksia Fahrenheit tarjoaa pelaajille ennen kokemattoman matkan, jonka taustalla on rituaali- sarjamurhia aavistuksen futuristisessa Manhattanissa.

Ominaisuudet:

* Tosiaikainen, interaktiivinen 3D-seikkailu.
* Syvä, elokuvamainen tunnelma.
* Useita ohjailtavia hahmoja.
* Pelaajan tekemiset vaikuttavat juoneen.
* Innovatiivinen käyttöliittymä.

edomen arvostelu: http://www.soneraplaza.fi/vapaaaika/artikkeli/0,2973,h-9010_a-299795,00.html

Noniin. Minäkin olen pitkästä aikaa kiinnostunut jostain tulevasta xbox-pelistä. Ja tämä pitää kyllä ostaa. Hyviä arvosteluja tullut: Eurogamer 9/10 ja Totalgames.net UK 90/100. Julkaisuhan on tuossa ylihuomenna eli 12.09.05

Kiinnostaako muita?
 
Vastaus: Fahrenheit / Indigo Prophecy

Tuo Eurogamerin paukku kyllä sai ilmestyessään minut kiinnostumaan Fahrenheitista ihan vakavasti, vaikka aiemmin näkemäni video olikin vähän tylsää tavaraa. Pelillisesti tapaus näyttää mielenkiintoiselta. Odotellaan että saadaan pistää hankintaan.
 
Vastaus: Fahrenheit / Indigo Prophecy

Demoa kokeilleena ei voi muuta sanoa kuin että nam. Ainakin siis PS2 puolella.
 
Vastaus: Fahrenheit / Indigo Prophecy

No, totta kai tämä kiinnostaa! Vaihtelua tuova synkkä seikkailupeli hvällä juonella on juuri se, jota tässä vaiheessa jaksan yksin vääntää. Jokaiselta arvostelijalta saanut 9:n ja jokaiselta on saanut kehuja tarinan, kerronnan ja muidenkin tuollaisten ns. elokuvallisten arvojen osalta.
 
Vastaus: Fahrenheit / Indigo Prophecy

eihän tämä ilmestynytkään vielä tänään vaan vasta perjantaina :(
 
Vastaus: Fahrenheit / Indigo Prophecy

Voisiko joku kertoa mielipiteitään kyseisestä pelistä...onko uudelleen pelaamisen arvo korkea yms...?
 
Vastaus: Fahrenheit / Indigo Prophecy

redwolf sanoi:
Voisiko joku kertoa mielipiteitään kyseisestä pelistä...onko uudelleen pelaamisen arvo korkea yms...?

Hemmetin hyvä pelihän tämä on mutta ehkä liian lyhyt itselläni meni n.6 tuntia läpipelaamiseen mutta uudelleen peluuarvo on todella korkea.nyt kun olen pelannut alusta olen tehnyt kaiken eritavalla kuin ensimmäisellä kerralla,antaisin ehkä 8/10 jos olisi ollut pidempi olisin antanut täyden kympin :)
 
Vastaus: Fahrenheit / Indigo Prophecy

Fahrenheit on kyllä ehdottomasti vuoden parhaita pelejä.

Ostakaa tämä peli! Jättäkää typerät jatko-osat kaupan hyllylle ja sijoittaa eurot oikeasti uudistavaan ja viihdyttävän pelikokemukseen. Mukavana lisänä saatte jännittävän tarinan, mielenkiintoiset hahmot ja ainutlaatuisen tunnelman. Älkää antako tämän pelin kanssa käydä myynnin suhteen, kuten kävi Beyond Good & Evilille. Vieläkin hävettää pelaajana, miten me tuhlaamme rahojamme typeriin jatko-osiin, kun tarjolla on Beyond Good & Evil ja Fahrenheit kaltaisia helmiä.

Ei kannata juosta laput silmillä seikkailupelejä, menevät varmasti läpi muutamassa tunnissa. Pelitunteja on reilusti yli kuusi tuntia ja lukemani mukaan en ole vielä erikoisen pitkällä. Mutta kuten jo mainittiinkin, niin tarina on aina hiukan erilainen, kun vain tekee erilaisia valintoja.

Takaisin pelaamaan!
 
Vastaus: Fahrenheit / Indigo Prophecy

Samoilla linjoilla edellisten kirjoittajien kanssa. Sain perjantaina pelin hyppysiini (PS2 versio siis) ja tänään sain myöskin pelin ensimmäistä kertaa päätökseen (nyt vaan testaamaan mitä kaikkea jäi huomaamatta). riprap kauppaan ostamaan :)
 
Vastaus: Fahrenheit / Indigo Prophecy

Peli ensimmäistä kertaa läpi, tunteja kului noin tuplaten aikaisempaan mainittuun kuuteen tuntiin. Peli on elokuvamainen seikkailupeli, jossa kuitenkin todella tuntee pelaavansa, ei siis mikään Myst. Mukana on paljon uusia ideoita ja toteutus miellytti ainakin allekirjoittaneen silmää ja korvia. Ja uusien ideoiden takia tätä peliä jaksaa pelata uudelleen, pelaajan tekeminen vaikuttaa tarinan kehittymiseen.

Toivottavasti peli myy niin hyvin, että jatko-osa tulee. Varmasti tulevissa peleissä kopioidaan muutamia hienoja ideoita tästä pelistä. Taitaa jopa Remedyn pojat pelata tätä peliä kuumeisesti ja miettiä miten tehdä asiat vieläkin paremmin.

Seikkailupelinä napakymppi, laji on nykyisin sen verran harvinainen. Pelinä kiitettävä, lähes napakymppi. Tarinaa olisi jaksanut vielä pelata vaikka kuinka ja ohjaamiseen tottuminen vei turhan paljon aikaa, näistä kahdesta hyvin pieni miinus.
 
Vastaus: Fahrenheit / Indigo Prophecy

Tänään sain omani ja tuossa äsken pelasin läpi kolme ensimmäistä episodia ja helvetin hienolta vaikuttaa. Juuri tällaista peliä olen kaivannut. Mutta kenties tuon ohjauksen olisi voinut tehdä siten, että liipasimien sijaan kameraa ja hahmoa olisi pyöritelty oikealla tatilla. Aivan sama. Pitää mennä jatkamaan.
 
Vastaus: Fahrenheit / Indigo Prophecy

Pakko itsekin yhtyä kuoroon ja ylistää: Yksi parhaista peleistä moneen vuoteen! En vielä kovin pitkälle ole pelannut, mutta tunnelma ja juoni (ja varsinkin sen kuljetus) ovat jo vieneet täysin mukanaan. Musiikeille vielä erityistä kiitosta... Erittäin elokuvamainen kokemus joka osa-alueella on joka tapauksessa kyseessä. Tekijä David Cage:hän itse nimittää tätä luomustaan interaktiiviseksi draamaksi, joka on mielestäni jopa erinomainen kuvaus tästä pelistä.

Ainoina miinuksina voi oikeastaan mainita hieman rujon ulkoasun, joka kyllä ajaa asiansa, mutta ei mitään wow-elämyksiä aiheuta.
 
Vastaus: Fahrenheit / Indigo Prophecy

Jep. Loistava peli on, täytyy myöntää. Kontrollitkaan eivät pahasti haittaa, tosin joskus ärsyttää. Mutta annettakoon se anteeksi. Niin, asiaan...itse olen nyt n. 30% pelannut pelistä läpi, mutta osaako kukaan sanoa kuinka pitkä peli on? 44 kohtausta, mut noin ajallisesti niinkusta...
 
Vastaus: Fahrenheit / Indigo Prophecy

nixte sanoi:
Jep. Loistava peli on, täytyy myöntää. Kontrollitkaan eivät pahasti haittaa, tosin joskus ärsyttää. Mutta annettakoon se anteeksi. Niin, asiaan...itse olen nyt n. 30% pelannut pelistä läpi, mutta osaako kukaan sanoa kuinka pitkä peli on? 44 kohtausta, mut noin ajallisesti niinkusta...[/QUOT

Pelin pituus vähän riippuu pelitavastasi itselläni meni n.6 tuntia ja joillakin 12 tuntia ja kohtauksia laskin 47 itselläni
 
Vastaus: Fahrenheit / Indigo Prophecy

Mitä porukka näkee niin ihmeellistä tässä pelissä? Tateilla sohitaan neljässä ilmansuunnassa miltei kokoajan ja välillä rämpytetään liipasimia vuoronperään, kunnen sormet huutavat vapahdusta. Juonellisesti peli ei myöskään itseäni ole kovinkaan kohauttanut. What's the fuzz??? :confused:
 
Vastaus: Fahrenheit / Indigo Prophecy

Nyt meni läpi. Aikaa kului uskomatonta kyllä tasan 6 tuntia, vaikka kahlasin mielestäni kaikki paikat tarkasti läpi. Tosiaan paras juoni pitkään aikaan. Olihan tuossa irstas seksikohtauskin, josta olisi kyllä pitänyt lätkäistä K-18-leima, perkele. :D Nytten pitää aloittaa peli alusta ja katsoa kuinka paljon ne teot todella vaikuttavat juoneen.
 
Vastaus: Fahrenheit / Indigo Prophecy

Paavi sanoi:
Making of Fahrenheit

Da Hidden Dancefloor

Varsinkin jälkimmäinen on sangen hupaisaa katsottavaa =)

Elä... Tuolle tuli repeiltyä useasti, kun pelin sai "purkkiin". Mo-cap-artisteilla ollut ilmeisen mukavaa myös. Tanssissa nähtävästi vilahtaa pelin ohjaaja ja käsikirjoittaja David Cage, mutta onko kukaan bongannut häntä pelissä? Itselleni ei ainakaan tule mikään kohtaus mieleen... :/
 
Vastaus: Fahrenheit / Indigo Prophecy

Hakkiz sanoi:
Tanssissa nähtävästi vilahtaa pelin ohjaaja ja käsikirjoittaja David Cage, mutta onko kukaan bongannut häntä pelissä? Itselleni ei ainakaan tule mikään kohtaus mieleen... :/
Aloitapa uusi peli ja suorita se prologue, vai mikä lie sen opettelujakson nimi olikaan. Siinä se on neuvomassa.
 
Ylös Bottom