Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Fallout 4

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Jirza
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Edellisestä enclave pulmasta pääsi eroon kassillisella stimpackkkejä ja peliä on nyt menty n.85h edestä eteenpäin.. joku 38 leveli.. on tämä vaan kuningas peli. Vaikka juonikuvio on tiedossa kun tuli pelattua läpi pääpeli aikanaan (ja nyt joutui aloittamaan nollasta pleikka peliversio erojen takia) niin kyllä maistuu.. jopa paremmin kuin 1. pelikerralla.. muisti on kuitenkin sopivan unohtava ns. ei juoni jutuista niin perus palloilu tuntuu kuitenkin "uudelta" ja tosiaan nyt on kaikki lisärit pelattavana.
En tiedä mikä silloin aiemmin hiersi hieman.. joku ero f3:een.. rakentelut? vats ero? (joita en ole tässäkään juuri tehnyt) Graafisesti vaikka vanhan aikainen niin silti toimii, ympäristöt on vaan niin siistin rujoja ja "oikeanlaisia" valaistukselta ja toteutukselta (tai sitten vaan fallout tyyli fanilasit päässä) ainut puute on hahmojen huono sulautuminen sisätilojen valaistukseen, kuolleet jne tuppaa hohtamaan vs ympäristö mutta kaikkea ei saa :)
 
noniin nyt on virallisesti sitten London modi ladattavissa, ei oo itellä oo aikaa nyt testailla sitä mutta pistäkään joku testiin ja kommenttia sitten sen jälkeen, löytyy tosiaan Steamistä sekä Gog:sta

 
Jos ei ole viimeaikoina tullut muutoksia niin tuo modi ei toimi sitten next gen patchin kanssa vaan se pitää päivittää sitä edeltävään patchiin. Sen mukana tulee kyllä siihen vaadittavat työkalut.
 
noniin nyt on virallisesti sitten London modi ladattavissa, ei oo itellä oo aikaa nyt testailla sitä mutta pistäkään joku testiin ja kommenttia sitten sen jälkeen, löytyy tosiaan Steamistä sekä Gog:sta



Tarkennetaan tähän nyt sen verran, että itse modi on ladattavissa ainoastaan GOG:n kautta, mutta toimii sekä GOG että Steam versioiden kanssa. Lisäksi täytyy omistaa joko kaikki lisärit tai GOTY versio, ja peli täytyy olla pre next gen update versio, ohjeet tähän löytyy esim. modin omilta kotisivuilta tai tuolta GOG pelisivulta. Epic versio ei ole yhteensopiva.

Nyt ei ole itsellä aikaa laittaa tulille, mutta ken ehtii niin laittakaa ihmeessä kommenttia, tää kiinnostaa itseä aika paljon.
 
Jaha, mistaköhän alottais. Fallout 4 on ihan saatanan hyvä peli. En ollu koskaan aiemmin fallouteja pelannut, mitä nyt joskus testasin joko kolmosta tai New Vegasia, en nyt muista kumpaa. Jokatapauksessa silloin totesin et ei oo mun pelejä.

No nyt sitten kun plussaan tuli ilmaseks 4, niin ajattelin et annetaas tälle mahdollisuus. Ja jumalauta sen jälkeen ei muuta tullu pelattua pariin kuukauteen. Siltikin läpäisyn jälkeen jäi fiilis että tällä on varmasti tarjota enemmänkin ja aloitin uuden kierroksen parin kk tauon jälkeen. Nyt pelistä sai paljon enemmän irti kun ymmärsi miten tätä peliä pelataan. Pyrin tekemään aina yhtä questia kerrallaan ja vältin fast traveliä, poislukien sanctuary koska siellä nyt tuli ravattua alvariinsa.

Peli on kyllä buginen kuin mikä, mutta kun se melkeinpä on ominaisuus niin siitä sai aika paljon huumoria irti. Tälläkin hetkellä yksi Prestonin tehtävistä bugittaa Murkwaterissa kun settleri kuoli kesken hyökkäyksen, ja en saa tehtävää päätökseen. Nyt se eukko makaa puolialasti keskellä suota. Olkoon siellä.

Curie myös kuukahti erään missionin aikana, enkä pystynyt antamaan stimpakkia. Ajattelin josko fast travel sanctuaryyn jeesais, mutta edelleen se istua jökötti sielläkin. Muutama päivä meni ja sitten tokeni. Nyt taas messissä seikkailemassa.

Meinasin että olisin ostanut season passin alesta, mutta kova hinku oli pelata lisää ja ostin sen muutama päivä sitten. Eilen alotin Far Harborin ja vaikuttaa todella mielenkiintoiselta. Tunnelma on hyvin erilainen verrattuna Commonwealthiin. Nuka Worldistä en kauheasti kehuja ole lukenut, mutta eiköhän sekin vielä otteessaan pidä.
 
Viimeksi muokattu:
Alotin nyt pelin kolmannen kerran. Inspiroiduin kun käytiin rouvan kanssa lomalla amerikoissa ja oltiin muutama päivä Bar Harborissa ja ajettiin Bostonin ali. Nimesin hahmon Donald Trumpiksi ja olikin hauska yllätys kun Codsworth tituleeraa mua Mr. Trumpiksi aika ajoin.
 
Nyt sain Nuka Worldin rämmittyä läpi. Olihan se aikamoista shaibaa loppujen lopuks, niinku vähän arvelinkin. Meinasin alkuun että olisin alkanut tekee raiderien kanssa yhteistyötä, mutta kun en tiennyt missä vaiheessa tapahtuu jotain peruuttamatonta niin päätin pistää ranttaliksi ja ammuin välittomästi ensimmäistä raider-pomoa keskelle otsaa. Ukko oli joku reilu 30 levelinen kun menin mestoille niin kylhän tuossa oli haastetta. Cappyt ja star coret jaksoin melkein kaikki kerätä ilman apuja, mutta molemmissa muutamat viimeiset katoin netistä että pääs helvettiin sieltä. Oli mukava palata taas kotikonnuille Sanctuaryyn ja nyt matka jatkuu tutuissa maisemissa.
 
Nyt sain Nuka Worldin rämmittyä läpi. Olihan se aikamoista shaibaa loppujen lopuks, niinku vähän arvelinkin. Meinasin alkuun että olisin alkanut tekee raiderien kanssa yhteistyötä, mutta kun en tiennyt missä vaiheessa tapahtuu jotain peruuttamatonta niin päätin pistää ranttaliksi ja ammuin välittomästi ensimmäistä raider-pomoa keskelle otsaa.
Noiden tappamiselle on ihan oma tehtävänsäkin nimeltä hunting season ellen väärin muista.
Mun mielestä tuo oli hyvä lisäri. Ensin pelasin hyviksenä ja toisen kerran pahiksena ja modien avulla raider outposteista sai jopa ihan ok näköisiä kun sai porukkaa kahlittua seiniin kiinni ja muuta vastaavaa.

Muutenkin tykkäsin siitä kuinka jokainen nuka worldin alue oli tarpeeksi erillainen kuten myös jokainen pahis ryhmittymä.
 
Noiden tappamiselle on ihan oma tehtävänsäkin nimeltä hunting season ellen väärin muista.
Mun mielestä tuo oli hyvä lisäri. Ensin pelasin hyviksenä ja toisen kerran pahiksena ja modien avulla raider outposteista sai jopa ihan ok näköisiä kun sai porukkaa kahlittua seiniin kiinni ja muuta vastaavaa.

Muutenkin tykkäsin siitä kuinka jokainen nuka worldin alue oli tarpeeksi erillainen kuten myös jokainen pahis ryhmittymä.

Joo niin mä huomasin et siin oli molemmille vaihtoehdoille oma tehtävä. Netistä luin että ois myös voinu tehdä yhteistyötä, ja sitten lahdata kaikki jos ei halua että ne alkaa valtaamaan settlementtejä. No, päädyin tähän ratkaisuun kun ei oikein ollut mielenkiintoa tuohon lisäriin.

Totta tuo että alueet sinänsä oli mielenkiintoisia, ja varsinkin sen apinamiehen kanssa oli ihan hauska touhuta sekä viimeiseksi jäänyt bottling plant, vaikkakin mirelurkit saa aina kylmät väreet menemään pitkin ihoa.
 
Ylös Bottom