Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

gameshark/utopia/dc-x

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ashy
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Ashy

Member
Voisiko kukaan kertoa, mikä oli se linkki josta mainitaan mm. mitkä usa- ja japani-versio-pelit toimivat mikä milläkin bootti-cd:llä? Muistan nähneeni linkin joissakin threadissa mutta selaattuani, kerron etten en löydä sitä enää. :(
 
Muistin että pelien tiedot olivat laajemmat. :D
Itse kuitekin joudun tuon perusteella kokeilemaan jos seuraavat USA-pelit toimisivat joillakin bootti-cd:llä. Kertokaa kuitenkin jos jollakin on tietoa seuraavista peleistä.

Time Stalkers
Floigan Bros.
EWC Hardcore
Chef Luv Shak
E.G.G
Skies of Arcadia
 
No niin... eli tänään sain kaksi jenkkiversiota peliä ja toimivuuteen koskevia tietoja kaipaisin. Pelien nimet ovat Floigan Bros. ja Time Stalkers.
Floigan Bros. toimii täydellisesti (juu 5min kokemuksella), mutta Time Stalkersissa on sellainen outo juttu, että kuva ei täsmää, enkä tarkoita että pientä häiriötä vaan sitä että siinä näkyy vain muutama "väriiiva", ikäänkuin kuva ei aukene, mutta ääntä ainakin tulee :D
Eli kysyisin, mitä muuta tuollaista bootti - cd:tä on olemassa kuin gamashark ja utopia? Kokeilin molemmat, samoilla tuloksilla.
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Ashy
Eli kysyisin, mitä muuta tuollaista bootti - cd:tä on olemassa kuin gamashark ja utopia? Kokeilin molemmat, samoilla tuloksilla.

DC-X ja Action Replay.

R
 
ei toimi! ei toimi! Timestalkers ei suostu toimii milläään bootti cd:llä :mad:. Kertokaa jos se voisi vaikka johdu gd:stä, mutta se on uusi ja siitä olen varma, koska itse niitä muoveja repäsin. Vika on ainoastaan se että kuva ei näy mitenkään selvänä vaan väriviivoina ja musaa kuuluu hyvin . Onko tuo sitten se tyypillistä usa pelien vika jos peli ei toimi bootti cd:llä? tuo on ihan uutta minulle :(
 
Action Replaylla voisi pelata. Minunkin vanhassa Finluxissa toimii 60 Hz, mutta Gameshark (joka buuttaa vain NTSC:hen) ei toimi. Ei kyllä tule väriviivoja, vaan kuva on mustavalkoinen ja keskeltä poikki. AR:llä voi buutata myös PAL-moodiin ja sillä toimii ainakin Atari Anniversary Edition ja Hoyle Casino, jotka ei Utopialla buuttaa.
 
Monen yrityksen jälkeen sain selville seuraavat boottaustoiminnot...

Eli USA-ntsc pelit

Elemental Gimmick Gear (EI toimi UTO-, AR-, GS:lla)

TimeStalkers (EI toimi UTO-, AR-, GS:lla)

South Park (toimii UTO-, AR-, GS:lla, mutta hieman tökkii enkä tiedä johtuuko bootti cd:sta tai sitten peli on vain tökkivä)

ECW Hardcore Revolution (toimii UTO-, AR-, GS:lla täydellisesti)

Floigan Bros. (toimii UTO-, AR-, GS:lla täydellisesti)

...jos noista tiedoista oli joillekin hyötyä niin ole hyvä vaan :D
 
Täytyy sitten kait ottaa riski ja kokeilla jos tuo usa-version skies of arcadia sitten toimisikin jollain bootti-cd:llä :o
 
Ylös Bottom