Vastaus: Gears of War 2
Minäkin Gigantista vitosella GoW2:n ostaneena kävin ensimmäistä kertaa äskettäin kokeilemassa moninpeliä tarkoituksenani omata jotain peruskäsitystä ennen tuota tulevaa 20x XP-viikonloppua, eikä hommasta tullut juuri mitään.
Ensin oli vaikeuksia löytää edes peliseuraa, mutta kun localen vaihtamisen jälkeen pariin peliin pääsin, niin turpa oli asfaltissa kiinni koko ajan. Vähän vee-käyrää nosti myös se, että kun täällä vinkkien mukaisesti pelasin annex-pelimuotoa, niin olin koko ajan siinä joukkueessa, jossa kukaan muukaan ei osannut pelata: hävisimme pelejä 180-0, 180-20 ja niin edelleen. Ei tuo nyt mitenkään suunnattoman aloittelija-ystävälliseltä tuntunut. Joku toinen respawn-pelimuoto saattaa olla mieluisampi.
Muutamia kysymyksiä kokeneemmille:
1) mistä näkee, miten paljon kokemuspisteitä olen kerryttänyt koko peliurani aikana ja kuinka paljon vaaditaan seuraavalle tasolle siirtymiseen?
2) onko nuo paremmat tappovälineet levitelty tuonne kenttiin pelaajien poimittavaksi vai voiko niitä jotenkin saada jo heti syntymästä mukaan?
3) onko tähän jotain ihan perusvinkkejä, joilla välttäisi nuo jatkuvat selästä tapetuksi tulemiset - tyyliin, "liiku ainoastaan hyppimällä" tai "liiku koko ajan porukassa"?
Tuo ukkojen kankeus laskee mielestäni merkittävästi tämän pelin moninpelin pelattavuutta, vaikka toki se yksinpeliin ihan mallikkaasti sopiikin. Tottumista vaatii, paljon. Viikonloppuna on kuitenkin tavoitteena kerätä edes joitain tasoja ja vähän edesauttaa parin saavutuksenkin hankkimista.
