Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
Tuokin "lupaus" oli taas ennemmin käännösvirhe ja nettihypeä. Ei ole ihmekään, että odotukset ovat paisuneet täysin suhteettomiksi, kun ne on perustettu höpöhöpölle, mielikuvitusjutuille ja omille toiveille. 219 Premium-autoa on "todella pieni määrä"... Anna mun kaikki kestää! Nopeasti laskin, että siinä on jo yksistään enemmän autoja kuin pelihyllyni kolmessa muussa PS3-autopelissä (DiRT 2, NFS: Shift ja Ferrari Challenge).
Ja ennen kuin kukaan tarttuu: vertailut toisiin autopeleihin kuuluvat ihan toiseen ketjuun. Siellä saa jatkaa (ihan niin kuin asiaa ei olisi tarpeeksi monta kertaa aiemminkin jo puitu). Sieltä myös selviää, miksi GT5:n automallinnus kestää niin kauan kuin kestää, ja kuinka suora vertailu Forza 3:n automallien määrään ei käykään ihan niin helposti.Forza 3:ssa on 400 premium autoa.
On.Onko kellään tiedossa tuleeko GT5:seen career modea tai muuta vastaavaa?
Mutta jos GT5:een ei oltaisi laitettu standard autoja ollenkaan vaan pelkästään nuo +200 premiumia niin ihan varmasti sillon ois tullu valituksia vähemmän. Standard autot on tossa vähä niinku bonuksena ja ne tuskin on kauheasti tuota pelin kehitysaikaa pidentäneet.Forza 3:ssa on 400 premium autoa. Peliä on myöskin työstetty about yli puolet vähemmän aikaa kuin Gt:tä. Sitä on myöskin tehty murto-osalla siitä budjetista mitä gt:tä. Sitä on myöskin työstänyt paljon vähemmän ihmisiä kuin gt:tä. Pistää miettimään.
Enkä yhtään ihmettele että ihmiset menee sekaisin tämän pelin ominaisuuksista kun ne on oikeasti aika sekavat. On premiumia, on standardia. Tuohon ei saa vanteita kun se on Standard. Tässä autossa ei ole kojelautaa. Tähän autoon saa törmäilemällä naarmuja, tähän toiseen puolestaan lommoja ja tähän kolmanteen malliin saa karvanopat. Mut onneks tässä on hienosti mallinetut autonpesut.
Onko missään videota tuosta head-tracking systeemistä? Nimenomaan GT5:llä pelattuna.
kyllähän sen ymmärtää että parhaan fiiliksen saa sisäkuvakulmasta mut mulla se ei toimi ainakaan driftatessa kun se kuva on niin suppea.normi ajossa se ei niin haittaa kun ei tarvii nähdä sivuille![]()
Miksei Head Trackingillä näe ohjaamosta sivulle, vaikka sivuikkunasta jos haluaa.![]()
No jos päätä kääntää sen vajaan 90°, jos haluaa ihan sivulle nähdä niin näyttöä on hankala enää sillon kattoa.
Sitä on myöskin tehty murto-osalla siitä budjetista mitä gt:tä. Sitä on myöskin työstänyt paljon vähemmän ihmisiä kuin gt:tä. Pistää miettimään.
OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
No ihan se etten itse tahtois ajella F1 kisoja onlinessa toinen toistaan enemmä "raiskattuja" F1 autoja vastaan. Sinne kuitenki eksyy kaiken maaliman Forza taiteilijat sekä nuorisorikolliset omilla upeilla vaaleanpunaisilla mc lareneillaan. En myöskään usko GT5 porukoiden tätä haluavan. Se nyt vaan on yksi GT5 ominaisuus. Toki on myös kauniita/tyylikkäitä autoja mutta ne on oltava oikeassa paikassa oikeaan aikaan. En tahtoisi nähdä Shelby Cobraa jossa on siniset liekit kyljissä ja pääkallo konepellillä.
Muutenkaan en ymmärrä joidenkin harrastamaa ajattelua, että jokin asia ei kuulu Gran Turismoon.
itsekkään en mielelläni näkisi tässä pelissä niitä kaikenmaailman tribaali värityksiä, mutta sen sijaan eri osavalmistajien sponssitarroja olisi mukava autoissa nähdä. "paljaat" autot kun tuovat mieleen lähinnä vain jotkut radalle.com, tai muut vastaavat sunnuntai ajelu tapahtumatPleieri
Vastaus: Gran Turismo 5 [24.11.]
Viestin lähetti alunperin Terryery![]()
![]()
No ihan se etten itse tahtois ajella F1 kisoja onlinessa toinen toistaan enemmä "raiskattuja" F1 autoja vastaan. Sinne kuitenki eksyy kaiken maaliman Forza taiteilijat sekä nuorisorikolliset omilla upeilla vaaleanpunaisilla mc lareneillaan. En myöskään usko GT5 porukoiden tätä haluavan. Se nyt vaan on yksi GT5 ominaisuus. Toki on myös kauniita/tyylikkäitä autoja mutta ne on oltava oikeassa paikassa oikeaan aikaan. En tahtoisi nähdä Shelby Cobraa jossa on siniset liekit kyljissä ja pääkallo konepellillä.
Onhan tuo aika surkean näköistä. Varsinkin pelissä, joka pyrkii olemaan niin täydellisen ja fotorealistisen näköinen. Mieluummin vaikka ulkoisesti tuhoutumattomat autot kuin tuollainen muovailuvahameininki..Ja sitten ensimmäinen (?) kuva standard-auton vauriomallinnuksesta. Valmistautukaa itkuparkuun.