hynde
Active Member
Jalkapallon EM-kisat 2016 pelataan Ranskassa. Turnauksessa on ensimmäistä kertaa mukana 24 maata (aiemmin 16), jotka on jaettu kuuteen lohkoon. Lohkojen kaksi parasta ja neljä parasta lohkokolmosta etenee jatkopeleihin.
A-lohko:
Ranska
Romania
Sveitsi
Albania
B-lohko:
Englanti
Venäjä
Wales
Slovakia
C-lohko:
Saksa
Puola
Ukraina
Pohjois-Irlanti
D-lohko:
Espanja
Turkki
Kroatia
Tshekki
E-lohko:
Belgia
Italia
Ruotsi
Irlanti
F-lohko:
Portugali
Islanti
Itävalta
Unkari
Joukkueiden kokoonpanot (linkki BBC:n sivuille)
Otteluohjelma (HS.fi)
Pelipaikkoja on kymmenen, joista Stade de France toimii finaalin näyttämönä.
Saint-Denis: Stade de France (76 474)
Marseille: Stade Vélodrome (65 000)
Lens: Stade Bollaert-Delelis (40 113)
Pariisi: Parc des Princes (40 058)
Saint-Étienne: Stade Geoffroy-Guichard (39 327)
Toulouse: Stadium Municipal (37 050)
Lyon: Stade des Lumières (57 628)
Lille: Grand Stade Lille Métropole (50 186)
Bordeaux: Nouveau Stade (42 566)
Nizza: Allianz Riviera (35 624)
Linkkejä EM-kisoihin liittyen:
Yle EM-kisat
Yle Urheilun kisaennakko
EM-kisat Wikipediassa
Futispörssi (teen KFIN-kimpan, jos kiinnostusta löytyy)
EM-kisat Yle Areenassa (tällä hetkellä katsottavissa 12 jaksoa kisaennakkoa)
A-lohko:
Ranska
Romania
Sveitsi
Albania
B-lohko:
Englanti
Venäjä
Wales
Slovakia
C-lohko:
Saksa
Puola
Ukraina
Pohjois-Irlanti
D-lohko:
Espanja
Turkki
Kroatia
Tshekki
E-lohko:
Belgia
Italia
Ruotsi
Irlanti
F-lohko:
Portugali
Islanti
Itävalta
Unkari
Joukkueiden kokoonpanot (linkki BBC:n sivuille)
Otteluohjelma (HS.fi)
Alkulohkot
Perjantai 10.6.
22.00 Ranska–Romania (A-lohko) Yle TV2 (Saint-Denis)
Lauantai 11.6.
16.00 Albania–Sveitsi (A-lohko) Yle TV2 (Lens)
19.00 Wales–Slovakia (B-lohko) Yle TV2 (Bordeaux)
22.00 Englanti–Venäjä (B-lohko) Yle TV2 (Marseille)
Sunnuntai 12.6.
16.00 Turkki–Kroatia (D-lohko) Yle TV2 (Pariisi)
19.00 Puola–Pohjois-Irlanti (C-lohko) Yle TV2 (Nizza)
22.00 Saksa–Ukraina (C-lohko) Yle TV2 (Lille)
Maanantai 13.6.
16.00 Espanja–Tšekki (D-lohko) Yle TV2 (Toulouse)
19.00 Irlanti–Ruotsi (E-lohko) Yle TV2 (Saint-Denis)
22.00 Belgia–Italia (E-lohko) Yle TV2 (Lyon)
Tiistai 14.6.
19.00 Itävalta–Unkari (F-lohko) Yle TV2 (Bordeaux)
22.00 Portugali–Islanti (F-lohko) Yle TV2 (Saint-Étienne)
Keskiviikko 15.6.
16.00 Venäjä–Slovakia (B-lohko) Yle TV2 (Lille)
19.00 Romania–Sveitsi (A-lohko) Yle TV2 (Pariisi)
22.00 Ranska–Albania (A-lohko) Yle TV2 (Marseille)
Torstai 16.6.
16.00 Englanti–Wales (B-lohko) Yle TV2 (Lens)
19.00 Ukraina–Pohjois-Irlanti (C-lohko) Yle TV2 (Lyon)
22.00 Saksa–Puola (C-lohko) Yle TV2 (Saint-Denis)
Perjantai 17.6.
16.00 Italia–Ruotsi (E-lohko) Yle TV2 (Toulouse)
19.00 Tšekki–Kroatia (D-lohko) Yle TV2 (Saint-Étienne)
22.00 Espanja–Turkki (D-lohko) Yle TV2 (Nizza)
Lauantai 18.6.
16.00 Belgia–Irlanti (E-lohko) Yle TV2 (Bordeaux)
19.00 Islanti–Unkari (F-lohko) Yle TV2 (Marseille)
22.00 Portugali–Itävalta (F-lohko) Yle TV2 (Pariisi)
Sunnuntai 19.6.
22.00 Sveitsi–Ranska (A-lohko) Yle TV2 (Lille)
22.00 Romania–Albania (A-lohko) Yle Fem (Lyon)
Maanantai 20.6.
22.00 Slovakia–Englanti (B-lohko) Yle TV2 (Saint-Étienne)
22.00 Venäjä–Wales (B-lohko) Yle Fem (Toulouse)
Tiistai 21.6.
19.00 Pohjois-Irlanti–Saksa (C-lohko) Yle Fem (Pariisi)
19.00 Ukraina–Puola (C-lohko) Yle TV2 (Marseille)
22.00 Kroatia–Espanja (D-lohko) Yle TV2 (Bordeaux)
22.00 Tšekki–Turkki (D-lohko) Yle Fem (Lens)
Keskiviikko 22.6.
19.00 Islanti–Itävalta (F-lohko) Yle Fem (Saint-Denis)
19.00 Unkari–Portugali (F-lohko) Yle TV2 (Lyon)
22.00 Ruotsi–Belgia (E-lohko) Yle Fem (Nizza)
22.00 Italia–Irlanti (E-lohko) Yle TV2 (Lille)
Neljännesvälierät
Lauantai 25.6.
16.00 A2–C2 Yle TV2 (Saint-Étienne)
19.00 B1–A3/C3/D3 Yle TV2 (Pariisi)
22.00 D1–B3/E3/F3 Yle TV2 (Lens)
Sunnuntai 26.6.
16.00 A1–C3/D3/E3 Yle TV2 (Lyon)
19.00 C1–A3/B3/F3 Yle TV2 (Lille)
22.00 F1–E2 Yle TV2 (Toulouse)
Maanantai 27.6.
19.00 E1–D2 Yle TV2 (Saint-Denis)
22.00 B2–F2 Yle TV2 (Nizza)
Puolivälierät
Torstai 30.6.
22.00 Puolivälierä (A2–C2 ja D1–B3/E3/F3 voittajat) Yle TV2 (Marseille)
Perjantai 1.7.
22.00 Puolivälierä (B1–A3/C3/D3 ja F1–E2 voittajat) Yle TV2 (Lille)
Lauantai 2.7.
22.00 Puolivälierä (C1–A3/B3/F3 ja E1–D2 voittajat) Yle TV2 (Bordeaux)
Sunnuntai 3.7.
22.00 Puolivälierä (A1–C3/D3/E3 ja B2–F2 voittajat) Yle TV2 (Saint-Denis)
Välierät
Keskiviikko 6.7.
22.00 Välierä (30.6. ja 1.7. pelattujen puolivälierien voittajat) Yle TV2 (Lyon)
Torstai 7.7.
22.00 Välierä (2.7. ja 3.7. pelattujen puolivälierien voittajat) Yle TV2 (Marseille)
Loppuottelu
Sunnuntai 10.7.
22.00 Loppuottelu Yle TV2 (Saint-Denis)
Perjantai 10.6.
22.00 Ranska–Romania (A-lohko) Yle TV2 (Saint-Denis)
Lauantai 11.6.
16.00 Albania–Sveitsi (A-lohko) Yle TV2 (Lens)
19.00 Wales–Slovakia (B-lohko) Yle TV2 (Bordeaux)
22.00 Englanti–Venäjä (B-lohko) Yle TV2 (Marseille)
Sunnuntai 12.6.
16.00 Turkki–Kroatia (D-lohko) Yle TV2 (Pariisi)
19.00 Puola–Pohjois-Irlanti (C-lohko) Yle TV2 (Nizza)
22.00 Saksa–Ukraina (C-lohko) Yle TV2 (Lille)
Maanantai 13.6.
16.00 Espanja–Tšekki (D-lohko) Yle TV2 (Toulouse)
19.00 Irlanti–Ruotsi (E-lohko) Yle TV2 (Saint-Denis)
22.00 Belgia–Italia (E-lohko) Yle TV2 (Lyon)
Tiistai 14.6.
19.00 Itävalta–Unkari (F-lohko) Yle TV2 (Bordeaux)
22.00 Portugali–Islanti (F-lohko) Yle TV2 (Saint-Étienne)
Keskiviikko 15.6.
16.00 Venäjä–Slovakia (B-lohko) Yle TV2 (Lille)
19.00 Romania–Sveitsi (A-lohko) Yle TV2 (Pariisi)
22.00 Ranska–Albania (A-lohko) Yle TV2 (Marseille)
Torstai 16.6.
16.00 Englanti–Wales (B-lohko) Yle TV2 (Lens)
19.00 Ukraina–Pohjois-Irlanti (C-lohko) Yle TV2 (Lyon)
22.00 Saksa–Puola (C-lohko) Yle TV2 (Saint-Denis)
Perjantai 17.6.
16.00 Italia–Ruotsi (E-lohko) Yle TV2 (Toulouse)
19.00 Tšekki–Kroatia (D-lohko) Yle TV2 (Saint-Étienne)
22.00 Espanja–Turkki (D-lohko) Yle TV2 (Nizza)
Lauantai 18.6.
16.00 Belgia–Irlanti (E-lohko) Yle TV2 (Bordeaux)
19.00 Islanti–Unkari (F-lohko) Yle TV2 (Marseille)
22.00 Portugali–Itävalta (F-lohko) Yle TV2 (Pariisi)
Sunnuntai 19.6.
22.00 Sveitsi–Ranska (A-lohko) Yle TV2 (Lille)
22.00 Romania–Albania (A-lohko) Yle Fem (Lyon)
Maanantai 20.6.
22.00 Slovakia–Englanti (B-lohko) Yle TV2 (Saint-Étienne)
22.00 Venäjä–Wales (B-lohko) Yle Fem (Toulouse)
Tiistai 21.6.
19.00 Pohjois-Irlanti–Saksa (C-lohko) Yle Fem (Pariisi)
19.00 Ukraina–Puola (C-lohko) Yle TV2 (Marseille)
22.00 Kroatia–Espanja (D-lohko) Yle TV2 (Bordeaux)
22.00 Tšekki–Turkki (D-lohko) Yle Fem (Lens)
Keskiviikko 22.6.
19.00 Islanti–Itävalta (F-lohko) Yle Fem (Saint-Denis)
19.00 Unkari–Portugali (F-lohko) Yle TV2 (Lyon)
22.00 Ruotsi–Belgia (E-lohko) Yle Fem (Nizza)
22.00 Italia–Irlanti (E-lohko) Yle TV2 (Lille)
Neljännesvälierät
Lauantai 25.6.
16.00 A2–C2 Yle TV2 (Saint-Étienne)
19.00 B1–A3/C3/D3 Yle TV2 (Pariisi)
22.00 D1–B3/E3/F3 Yle TV2 (Lens)
Sunnuntai 26.6.
16.00 A1–C3/D3/E3 Yle TV2 (Lyon)
19.00 C1–A3/B3/F3 Yle TV2 (Lille)
22.00 F1–E2 Yle TV2 (Toulouse)
Maanantai 27.6.
19.00 E1–D2 Yle TV2 (Saint-Denis)
22.00 B2–F2 Yle TV2 (Nizza)
Puolivälierät
Torstai 30.6.
22.00 Puolivälierä (A2–C2 ja D1–B3/E3/F3 voittajat) Yle TV2 (Marseille)
Perjantai 1.7.
22.00 Puolivälierä (B1–A3/C3/D3 ja F1–E2 voittajat) Yle TV2 (Lille)
Lauantai 2.7.
22.00 Puolivälierä (C1–A3/B3/F3 ja E1–D2 voittajat) Yle TV2 (Bordeaux)
Sunnuntai 3.7.
22.00 Puolivälierä (A1–C3/D3/E3 ja B2–F2 voittajat) Yle TV2 (Saint-Denis)
Välierät
Keskiviikko 6.7.
22.00 Välierä (30.6. ja 1.7. pelattujen puolivälierien voittajat) Yle TV2 (Lyon)
Torstai 7.7.
22.00 Välierä (2.7. ja 3.7. pelattujen puolivälierien voittajat) Yle TV2 (Marseille)
Loppuottelu
Sunnuntai 10.7.
22.00 Loppuottelu Yle TV2 (Saint-Denis)
Saint-Denis: Stade de France (76 474)
Marseille: Stade Vélodrome (65 000)
Lens: Stade Bollaert-Delelis (40 113)
Pariisi: Parc des Princes (40 058)
Saint-Étienne: Stade Geoffroy-Guichard (39 327)
Toulouse: Stadium Municipal (37 050)
Lyon: Stade des Lumières (57 628)
Lille: Grand Stade Lille Métropole (50 186)
Bordeaux: Nouveau Stade (42 566)
Nizza: Allianz Riviera (35 624)
Linkkejä EM-kisoihin liittyen:
Yle EM-kisat
Yle Urheilun kisaennakko
EM-kisat Wikipediassa
Futispörssi (teen KFIN-kimpan, jos kiinnostusta löytyy)
EM-kisat Yle Areenassa (tällä hetkellä katsottavissa 12 jaksoa kisaennakkoa)